Sílécek gyantázása: hogyan csináljam magam? A sílécek karbantartása a szezon előtt és után

Sylwia Stwora-Petela 03.01.2023

A sílécek viaszolása egy viszonylag olcsó karbantartási eljárás, amely segíthet megfelelően karbantartani a sífelszerelés élettartamát, és biztosítja a biztonságos és zökkenőmentes síelést, akár a lejtőkön síel, akár sík terepen mozog. Velünk megtanulhatja, hogyan viaszolja saját maga a síléceit, milyen típusú zsírt használjon, és melyik megoldás – a meleg vagy a hideg viaszolás – a jobb.

Ha nem viaszolja rendszeresen a síléceit, akkor hajlamosak lehetnek a kiszáradásra, és nem fognak olyan simán siklani a havon. Ez negatívan befolyásolja a síelés kényelmét és hatékonyságát, mivel több erőfeszítést és lábmunkát igényel a mozgás. Ezenkívül a sílécek és a hó közötti súrlódás nagyobb, ha nincs közöttük optimális kenőanyagréteg, és ez a deszkák feletti kontroll elvesztését okozhatja, és növelheti a baleset valószínűségét. Ha a sílécek nem képesek taszítani a vizet, akkor a hóhoz tapadnak, és megakadályozzák a szabad siklást. Ezenkívül a kenetlen sílécek hajlamosak a rozsdásodásra, különösen az éleken, és ezért hajlamosabbak például a horpadásokra, amelyek veszélyesek. A sílécek megfelelő karbantartása minden hóviszonyok között jobb siklást biztosít, így gyorsabban és simábban síelhet. Ez megkönnyíti és kiszámíthatóbbá teszi a fordulást és a síléc kezelését.

Nincsenek szigorú irányelvek arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell gyantázni a síléceket. Egyes síelők minden egyes sífutás vagy sífutópályán való indulás előtt gyantázzák a sílécüket, míg mások csak szezononként 1-2 alkalommal végzik el ezt a fajta szolgáltatást. A legtöbb esetben 3-5 nap síelés után jól beválik a sílécek viaszolása. Legalább egyszer – a szezon elején – meg kell őket gyantázni. Ha kétségei vannak, nézze meg a sílécek talpát – ha „száraznak” tűnik (elszíneződések vagy szürke foltok láthatóak), érdes tapintásúnak tűnik, és a sílécek lassabban mennek, érdemes időt szánni a gyantázásra. A sílécek újrakenésének szükségességét olyan tényezők befolyásolják, mint például:

  • a síelés gyakorisága – ha hosszú szüneteket tart a sípályalátogatások között, a sílécek kiszáradhatnak, és viaszolásra szorulhatnak, mielőtt újra a síterepre indulna;
  • a talp típusa – ha szinterezett talpakat használ, akkor azok gyakrabban igényelnek viaszolást, mint a préselt talpak, mivel porózus szerkezetük miatt több viaszt veszítenek síelés közben;
  • A hőmérséklet és a hóviszonyok változása – a viaszokat meghatározott hőmérsékleti tartományok figyelembevételével gyártják, így ha a hőmérséklet vagy a friss hó mennyisége nagymértékben ingadozik, érdemes elgondolkodni a sílécek karbantartásán. Ha melegebb körülmények között síel, ritkábban kell gyantáznia, mint a nagyon hidegben síelő síelőknek;
  • a terep, amelyen síel – ha jégdarabokkal vagy gyökerekkel teli, sziklás terepen síelt (például freeride), ez jó ok arra, hogy újra kenje a síléceit, hogy elkerülje a további sérüléseket. A porhavas síelés is gyakoribb gyantázást igényel.

Szükség van az új sílécek viaszolására?

Gyakranelőfordul, hogy az új sílécek már megfelelően viaszoltak, ezért az első használat előtt nincs szükségük erre a kezelésre. Ha azonban bizonytalan ebben, bármikor újra viaszolhatja őket, hogy növelje a teljesítményüket. Ha használt sílécet vásárol, akkor használat előtt kenésre van szükség, mivel nem tudhatja, hogy az előző tulajdonos mikor végezte el ezt a fajta karbantartást.

Sílécek gyantázása – csináld magad, vagy szervizeld?

Ha megtanulod, hogyan kenheted meg a síléceket magad, az egy hasznos készség, amellyel pénzt takaríthatsz meg a szezon során. Különösen, ha alapvető szervizelésről van szó. Szükséged lesz a megfelelő felszerelésre és technikára (erről bővebben később ebben az útmutatóban).

Ha a síléce rozsdás, komolyabb sérülésekkel rendelkezik, nincsenek meg a megfelelő eszközei a síléc karbantartásához, vagy ha Ön szabadidős síelő, kérje szakember segítségét.

A piacon különböző típusú, hosszú élettartamú kenőanyagok vannak forgalomban az adott körülményekhez. A megfelelő termék végső kiválasztása attól függ, hogy milyen típusú síelést folytat és milyen körülmények között síel. A síkos kenőanyagok felosztásának egyik kritériuma az a hőmérséklettartomány, amelyben teljesítenek:

  • univerzális – széles hőmérsékleti tartományban alkalmazható;
  • meghatározott hőmérsékletre szánt – színkódolható, az adott színhez tartozó hőmérsékleti tartományt a gyártó a csomagoláson jelzi.

A síelőzsír típusai alkalmazás szerint

Rendeltetésük alapján a sílécek kenőanyagai a következőkre oszthatók:

  • siklás – a sífutásban, lesiklásban, alpesi síelésben és snowboardozásban használatos. Kiváló siklási tulajdonságokat biztosítanak, mivel hatékonyan vezetik el a vizet a síléc alól;
  • tartás – az úgynevezett fékzsírt vagy ragasztót a sífutók használják, akik a korcsolyázó stílust részesítik előnyben. Jó tapadást biztosítanak a talajon. Ezenkívül különbséget tesznek a grip (friss hóhoz), a klisters (több napos fagyott hóhoz) és a grip tape (a visszapattanásra felvitt kenőanyag) között.

A sílécek kenőanyagtípusai aggregációs állapot szerint

A sílécek kenőanyagai lehetnek a következők:

  • kocka vagy tömb – főleg lesiklók használják. A viaszt vasalóval olvasztják a sílécre, majd lekaparják és felkenik. Ez mélyen behatol a pórusokba, és tartósabbá teszi, de hosszabb ideig tart a felvitele, és kicsit több munkát igényel.

  • spray (aeroszol) – elsősorban a lejtőn vagy a pályán történő utolsó pillanatban történő javításhoz;

  • folyékony – általában hidegen alkalmazzák. Jól működik gyors kiszolgáláshoz a lejtőn vagy a pályán való ülés közben;

  • paszta – általában kisebb hidegjavításokra szánták, amikor a sílécek kezdenek megtagadni az engedelmességet, és egyértelműen érezni lehet, hogy a síelés sík terepen vagy alacsony lejtőn egyre nagyobb erőfeszítést igényel.

A kenőanyagok típusai kémiai összetétel szerint

A síkenőanyagok gyárthatók paraffin vagy fluor alapon. Különbséget kell tenni a következők között:

  • szénhidrogén zsírok – paraffinból készülnek. Különböző hőmérsékleteken és minden síelési szinten jól működnek;
  • Fluorzsírok – további felosztásuk szerint alacsony, közepes (alacsony hőmérsékleten és alacsony páratartalom mellett a legjobb) és magas fluortartalmú zsírok (magasabb hőmérsékleten és magas páratartalom mellett alkalmasak), valamint úgynevezett cera (100% fluor).

Kenőfelszerelés – mi szükséges a sílécek szervizeléséhez?

A síléceket egy komplett deszkaviasz készlet segítségével szervizelheti, így biztos lehet a megfelelő illeszkedésben. Alternatívaként használhatja az alábbi, alapvető fontosságú dolgokat tartalmazó ellenőrző listát is:

  • egy szorítószekrény – ez egy helyzetben tartja a síléceket;
  • sívasaló (vagy egy régi ruhavasaló);
  • Nylon vagy rézkefe;
  • műanyag kaparó vagy súroló;
  • puha pamut vagy mikroszálas kendő;
  • a fogó aljának védelme (pl. fólia, amelyre a felesleges zsír ráesik);
  • többcélú zsiradék vagy más síléczsír.

A síléceket kétféleképpen lehet gyantázni: forró viasz (nagyon hatékony és tartós, de időigényes) vagy hideg viasz (nekem tartós, alkalmas gyors szervizelésre a pályán).

Sílécek forró kenése

Fontos:

1. Próbálja meg a gyantázás előtti napon/éjszaka meleg helyiségbe vinni a sílécet.

2. Ha hagyományos vasalót használsz a viaszoláshoz, légy óvatos a hőmérséklettel! A legjobb, ha olyan hőmérsékletet választ, mint a gyapjú/selyem ruhák vasalásakor.

Ha követi az alábbi lépéseket, és nagyon óvatos, a sílécek saját maga történő viaszolása nem okozhat gondot.

  1. Rögzítse a sílécet egy szorítóba úgy, hogy a talp felfelé nézzen, és ne csússzon el.
  1. Állítsa be a vasalót megfelelő hőmérsékletre, és melegítse elő.
  1. Tisztítsa meg és szárítsa meg a síléc alját mikroszálas kendővel.
  1. A durvább szennyeződések eltávolításához használjon kefét. Alaposan tisztítsa meg a repedéseket és a pórusokat is. Ha szükséges, óvatosan használjon csiszolópapírt, majd ragasztószalagot, hogy lehúzza a maradék részecskéket és port. Csak egy irányban keféljen a síléc mentén – elölről hátrafelé.
  1. Tartsa az alap kenőanyagot a vasalóhoz, hogy az megpuhuljon és elkezdjen folyni a vasaló mentén.
  1. Kezdje el a vasalót előre-hátra mozgatni a síléc mentén (a hegyétől a hegyéig), hogy a viasz egyenletesen csöpögjön az alapra. (Alternatív megoldásként a forró viaszt egyenletesen eloszlathatja a csúszósíkon, majd a vasalóval végigfuttathatja rajta).
  1. Lassú mozdulatokkal, a forró vasalóval kenje fel a viaszt a sílécre (a síléc hegyétől távolodva). Kerülje a vasaló hosszú ideig történő egy helyben tartását.
  1. Várja meg, amíg az első réteg kenőanyag megszárad (ez körülbelül egy órát vesz igénybe).
  1. Egy műanyag kaparóval egyenletesen simítsa el az első viaszréteget.
  1. Ismételje meg a kenési lépéseket legalább még egyszer az aktuális zsírral.
  1. Hagyja megszáradni a következő rétegeket (legalább 4 óra).
  1. Ezután távolítsa el a felesleges terméket a szélektől kezdve a síléc elejétől a hátulja felé haladva, amíg a felület sima és lapos nem lesz.
  1. Erőteljesen kefélje át a síléc alját, és egy ronggyal törölje le a maradékot. Semmi sem tapadhat a síléc felületéhez.

Sílécek hideg viaszolása

Ezt általában spray, paszta vagy folyékony sízsírral végzik. Ez egy ad-hoc megoldás arra az esetre, ha rövid időn belül gyors teljesítménynövelésre van szüksége, de nincs lehetősége a forró gyantázásra. Egyszerűen kenje fel a kiválasztott kenőanyagot a gyártó ajánlásainak megfelelően a tárgylemezek felületére, majd a keletkező filmet parafa vagy erre a célra szolgáló ecset segítségével simítsa el. Fontos: a hideg síléc kenőanyag felhordása előtt a régi zsírt rézkefével vagy erre a célra szolgáló készítmény segítségével el kell távolítani.

Kell-e a sílécet a téli szezon után gyantázni?

A síszezon után egy friss zsírréteg felvitele megfelelő védelmet nyújt a sérülések ellen, és többek között megakadályozza a rozsda kialakulását. A kenhető sílécek kevésbé hajlamosak az oxidációra a nyári hónapokban, így nem száradnak ki (különösen a csúszók gyártásához használt polietilén), tovább tartanak, és hosszabb ideig megőrzik magas csúszási tulajdonságaikat. Ne feledje, hogy mielőtt a síléceket tárolásra adja, tisztítsa meg őket a szennyeződésektől (egy puha szivacs, meleg víz és egy enyhe mosogatószer, például mosogatószer elegendő), szabaduljon meg a régi zsírtól, és végezze el a karbantartást megfelelő forró zsírral (kaparás nélkül). A síléceket a tárolás idejére konzerváló zsiradékkal kenheti be (ez védő tulajdonságokkal rendelkezik, nem a lovagláshoz).

Akár most kezd síelni, akár évek óta rendszeresen jár síterepekre, frissen zsírozott síléceken szeretne csúszni. Érdemes megjegyezni, hogy a sílécek megfelelő karbantartása a szezon előtt, alatt és után is fontos a felszerelés hosszú élettartama szempontjából, de azért is, hogy a különböző hőmérsékleteken és hóviszonyok között is élvezhesse a síelést.

Ajánlott termékek