Kihívást jelenthet olyan síléceket találni, amelyek hatékony felfelé síelésre készültek, amelyek a lejtős sílécek teljesítményével rendelkeznek, és amelyek megfelelnek az Ön egyéni tulajdonságainak és igényeinek. Tudja meg, hogyan válasszon sílécet az Ön magasságának, tevékenységtípusának és tudásszintjének megfelelően, és hogyan egészítse ki a többi skitúrafelszerelését, hogy teljes mértékben élvezhesse a sítúrázás előnyeit.
A Skitur sílécek kissé rövidebbek, mint a lesikláshoz használt sílécek, nemcsak azért, mert ez csökkenti a felszerelés összsúlyát hegymászáskor, hanem nagyobb manőverezőképességet is biztosít változó körülmények között történő síeléskor. Általánosságban ajánlott, hogy a síléc vége a szája és a feje teteje között legyen, amikor egyenesen áll maga előtt, a farával a földön. A síelés stílusa és a terep, ahol síelni fog, számít. Ha hosszú megközelítések és szűk fordulók várnak rád, vagy ha kezdő ejtőernyős vagy, akkor a rövid és keskeny kialakítású, könnyebben manőverezhető és irányítható könnyű modellek jobb választásnak bizonyulnak. Azonban ne méretezd túl lefelé, mivel a súlyod és a magasságod megnehezítheti a sílécek irányítását, vagy a porban való süllyedést okozhatja. Mély porhóhoz, nagy sebességhez és tapasztalt síelőkhöz a hosszabb és szélesebb sílécek optimálisak, mivel stabilabbak és csökkentik a friss hóba való beásás kockázatát. Ha a magasságához képest kicsit több a súlya, ha a nagy sebességű, széles kanyarokat kedveli, vagy hátizsákos síelést tervez, akkor olyan sílécméretet válasszon, amely a magasságának megfelelő tartomány felső határán belül van. Ajánlatos azonban, hogy a testhosszát ne haladja meg 10 cm-nél nagyobb mértékben.
A sílécek szélessége a sícipő alatt jelentősen befolyásolja a felszerelés teljesítményét egy adott tevékenységhez és adott körülmények között. A 90 mm-es sílécszélesség univerzális megoldás. A 100 mm széles síléc ideális a porhóhoz, de lesikláshoz, valamint jégen és kemény havon való síeléshez a keskenyebb, 80 mm körüli sílécek előnyösebbek.
A síelés stílusa egy másik fontos tényező, amely befolyásolja a sílécek kiválasztását. Megkülönböztetünk hagyományos skitouringot, freetouringot és speedtouringot/hegymászást.
Klasszikus skitouring
Ez a lehetőség azok számára kínálkozik, akik egyéni tempóban szeretnének haladni, élvezni a kilátást és élvezni a síelést a gondozott pályákon. A klasszikus skitúrázáshoz a legjobb sílécek könnyűek és rugalmasak, 5-15 cm-rel rövidebbek, mint a testmagasságod, 80-90 mm szélesek, 15 m körüli fordulási sugárral és technikai kötésekkel, csapokkal felszerelve.
Freetouring
A freetouring a lesiklásról szól, de új útvonalak felfedezéséről is, néha felvonók segítségével. Válaszd a magasságodnak megfelelő merevebb és nehezebb síléceket, amelyek szélessége 95 és 105 mm között van, hogy jól boldogulj a friss porban, vagy 110-120 mm között, ha nagyobb stabilitásra van szükséged mélyebb hóban és haladó terepen (a kényelem növelése érdekében néhány centiméterrel hosszabbíthatsz).
Speedtouring/Mountaineering
A síelés ezen formái a gyors csúcsok és lesiklásokról szólnak. A speedtouring vagy a hegymászás olyan haladó síelőknek szól, akik már szereztek némi tapasztalatot ebben a sportban, és szeretnék továbbfejleszteni szenvedélyüket, például rallye- vagy versenyeken való részvétellel. Itt a magassághoz képest 10-15 cm-rel rövidebb, 65-75 mm széles, ultrakönnyű és sokoldalú sílécek, könnyű kötésekkel kombinálva jól működnek.
Egy sílécnek lehet egy konstrukciótípusa:
-
Camber – középső részén van egy camber, ami ideális a rugózáshoz, amikor a pályán kívüli, igényes terepen navigál;
-
Rocker – a síléc elöl (Tip) vagy hátul (Tail) felfelé ívelő íve alapján megkülönböztethető. Minél alacsonyabb, annál jobban teljesít a tömött havon, és fordítva, a magasabb Rocker a bolyhos, mély hóban használatos.
A kezdő sítúrázóknak ajánlott a puha és rugalmas sílécek használata, amelyek technikailag nem túl igényesek, sok hibát megbocsátanak, és jobban alkalmazkodnak a lejtőhöz és az egyenetlen terephez. A merev és kemény sílécek jó választás a tapasztalt síelők számára a nehéz terep- és hóviszonyokhoz.
A síelhető sílécek súlya is fontos – kezdetben válasszon 1 és 1,4 kg közötti súlyú modelleket. Ahogy egyre több tapasztalatot szerez, könnyebb felszereléshez nyúlhat. Milyen fordulási sugarat válasszak? Kezdetben a 15-18 méteres sugár megfelelő lehet.
A skitouring kötések mozgatható sarokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik, hogy a sarkat gyaloglás közben elengedjék, és lefelé menet be lehessen csíptetni. Megkülönböztetünk:
Léteznek hibrid kötések is, mint például a Salamon Shift, amely egyesíti a pin és a downhill kötések tulajdonságait.
A tömítések speciális anyagcsíkok, amelyek egyik oldalán egy réteg ragasztó van (a tömítés a síléchez ragasztása érdekében), a másik oldalon pedig egy réteg rövid sörtékkel (hogy megakadályozzák, hogy a síléc lefelé haladva lecsússzon). Nagyon fontos, hogy jól szabottak legyenek, és jól illeszkedjenek a síléc aljához, ezért győződjön meg róla, hogy kompatibilisek a többi felszereléssel, különben súlyosbítják a fáradtságot, tapadásvesztést okoznak, és így veszélyes helyzetekhez vezethetnek. A tömítések leggyakrabban három anyagból készülnek:
A skitouring bakancsok „sí/séta” funkcióval rendelkeznek, amely lehetővé teszi, hogy a funkcionalitásukat emelkedő bakancsból downhill opcióra váltsák, valamint az elülső részen külön lyukakkal rendelkeznek az állkapocs kötések beakasztásához. A mozgatható felsőrésznek köszönhetően a csizma lehetővé teszi a tömítésekben való mászást. Például a klasszikus síugráshoz a 2-nél több csatos és nagy mozgástartományt biztosító bakancsok alkalmasak sétáló üzemmódban, a freeride síbakancsoknak merevnek, stabilnak és 4 csatos rendszerűnek kell lenniük, míg az optimális speedtouring bakancsoknak a lehető legrugalmasabbnak kell lenniük felszállás közben és 850 g körüli súlyúnak.
A megfelelő cipőméret kiválasztásához mérje meg a lábfej hosszát. Helyezze a jobb lábát egy A4-es papírlapra, és rajzolja meg a körvonalait. Ismételje meg ugyanezt a bal lábával. Ezután mérje meg a sarok és a nagylábujj vége közötti távolságot mindkét lábujjnál. Hasonlítsa össze az eredményt az úgynevezett Mondopoint mérettel, amelyet a legtöbb cipőgyártó használ. Ha nem szabványos lábformával rendelkezik, használhat hőformázható belső cipővel rendelkező modellt, vagy igénybe veheti a cipőillesztési szolgáltatást.
A leggyakoribb hibák közé tartoznak a sílécek felszerelésénél:
-
a sílécek nem megfelelő hossza és szélessége a végzett tevékenységhez képest, pl. a széles és hosszú síléceket a lejtőkön való kényelem érdekében választják, amelyek a nagyszámú emelkedőn súlyt és fáradtságot okoznak;
Ha már unja a sífutást vagy a lesiklást, és új élményt keres a lejtőkön és a kitaposott utakon kívül, akkor a sílécek jelentik a választ. Számos különböző tényező befolyásolja a túrasílécek kiválasztását, többek között: a síelő magassága és súlya, a tervezett használat, a síléc geometriája vagy az egyéni preferenciák. A síelhető sílécek kiválasztásakor válasszon kipróbált és bevált felszereléseket a neves márkáktól: ATOMIC, DYNAFIT, K2, Ela, Nobile, Rossignol, Dynastar vagy Völkl, melyeket a Sportano.hu sport webáruház kínálatában talál.