Skitúra: sífókák – melyiket válasszuk és hogyan vigyázzunk rájuk?

Sylwia Stwora-Petela 11.01.2023

A skitouring egyre népszerűbb téli tevékenység, amely lehetővé teszi, hogy a hegymászás és a pályán kívüli mozgás fizikai megerőltetését összekapcsolja a friss porban való síelés igazi örömével. Ahhoz, hogy teljes mértékben élvezhesse előnyeit, sífókákra lesz szüksége. Elmondjuk, hogyan működnek a síhegyi tömítések, milyen típust válasszon, és hogyan kell gondoskodnia róluk.

A síbőrök olyan anyagdarabok, amelyek egyik oldalán ragacsos felületű, a másik oldalán pedig finom, szőrszerű szálak vannak. Ezek a sílécek nélkülözhetetlen felszerelései minden sítúrázónak – biztosítják a szükséges tapadást, és lehetővé teszik, hogy a meredek hegyi lejtőn felsíeljen anélkül, hogy hátrafelé csúszna, bármilyen körülmények között. A leereszkedés idejére eltávolítják őket. Nevét a fókabőrből készült pántokról kapta, amelyeket eredetileg a sarkvidéki területek lakói (pl. az inuitok kutyaszánozáshoz használtak) erősítettek a sílécekhez, többek között azért, hogy megkönnyítsék a hosszú túrákat és a meredek lejtőkön való navigálást. Az ejtőernyős fókák fő előnyei a következők:

  • energiatakarékosság – nem kell veszítenie az erejéből, hogy megakadályozza a háttértárolást. A tömítések külső felülete a szőrszálaknak köszönhetően tapad a hóhoz, megakadályozva a sílécek hátrafelé történő mozgását. Amikor a síléc előrefelé mozog, ezek a felületek ellaposodnak, és lehetővé teszik a siklást;

  • időmegtakarítás – a legmeredekebb emelkedőt ezeken fogod megtenni, így nem kell alternatív útvonalat keresned a szelídebb terepen.

A skitouring mellett a fókákat a backcountry síelésben, az alpesi síelésben és a splitboardingban is használják.

Jelenleg a sífókák 3 féle anyagból készülnek: mohairból (pl. angóra kecskeszőr), szintetikus anyagokból (főként nejlonból) és mindkét szál keverékéből. A felhasznált anyag közötti különbség nagy szerepet játszik a tapadás, a siklás vagy a tartósság szempontjából.

Mohair fókák

A mohair tömítések könnyűek, vízállóak és kiváló siklást biztosítanak, ami hatékonyságot és sebességet jelent a hosszú sítúrákon, síhegymászáson vagy terepjáró expedíciókon. Hátrányuk, hogy törékenyek, gyorsan kopnak, és karbantartásuk meglehetősen igényes.

Nylon tömítések

Más néven szintetikus tömítések, ezek ultrakönnyűek, rugalmasak és rendkívül ellenállóak a sérülésekkel szemben, másrészt viszont gyengébb siklási minőséget kínálnak. Ezek a legjobban meghatározott körülményekhez, például tavaszi vagy kemény hóhoz, illetve nagyon meredek emelkedőkkel rendelkező megközelítésekhez alkalmasak. A nejlon tömítéseket akkor is érdemes választani, ha rövid utakra keres megbízható felszerelést, vagy ha kezdő síelő vagy, és maximális tapadást szeretnél.

Hibrid tömítések

Más néven hibrid tömítések vagy szintetikus-moher tömítések, amelyek mohair (70%) és nejlon (30%) kombinációjából készülnek. A sokoldalú megoldás, a hibrid tömítések jó siklási minőséget, kiváló tartósságot és kis súlyt kínálnak. Különböző terepviszonyok és körülmények között is jól teljesítenek. A DYNAFIT Speedskins a hibrid tömítések példája.

Ragasztott sí tömítések

Kiváló tapadást garantálnak a síléctalpon, de rendszeres karbantartást igényelnek, hogy minden kirándulás alkalmával jó állapotban legyenek. Gyakran egy kis zsákban szállítják őket – minden egyes darabot egy speciális lapra ragasztanak, hogy megakadályozzák az összetapadást és a szennyeződések megtapadását.

Öntapadós sífutó tömítések

Az úgynevezett öntapadós tömítések könnyebben használhatók és kevés karbantartást igényelnek. Egymással együtt, feltekerve szállíthatók és tárolhatók, a hevederek közötti védelem nélkül. Számos előnnyel járnak: nincs szükség újbóli ragasztásra, nem érzékenyek a hőmérséklet és a páratartalom változásaira, és nem gyűjtik a szemetet vagy a port. Tisztításukhoz egyszerűen mossa ki őket meleg vízben.

Két dolgot kell figyelembe vennie a sílécek tömítéseinek vásárlásakor:

  • a síléc mérete – a sílécgyártók általában kifejezetten egy adott modellhez tervezett tömítőpárokat kínálnak (az adott síléc különböző méreteinek megfelelő szélességgel és hosszúsággal), ami nagyban megkönnyíti a választást. Ha ezt nem tudja kihasználni, akkor az önvágási lehetőséget kell választania (a részletek később következnek);

  • készségszint és használat – ha versenyző vagy tapasztalt ejtőernyős, aki a hosszú távú túrákat részesíti előnyben, válasszon könnyű, gyorskioldó rendszerrel felszerelt, ragasztós tömítéseket, amelyek jó siklást biztosítanak. Ha teljesítményre vágyik, válasszon egy pár ragasztott tömítést, szálak keverékével (mohair + szintetikus) és elülső rögzítési rendszerrel. Ha Ön alkalmi, kezdő vagy szabadidős ejtőernyős, választhat az öntapadós és a kevert ragasztóval ellátott, elülső és hátsó rögzítési rendszerrel ellátott bőrök között, vagy választhatja a nylon tömítéseket a tartósságuk és kiváló tapadásuk miatt.

A síelhető síléctömítések többféle szélesség- és hosszúságtartományban kaphatók, hogy optimálisan illeszkedjenek a sílécekhez. A legtöbb szabványos modell esetében egyszerűen igazítsa őket a síléc legszélesebb pontjának szélességéhez, és kövesse a gyártó utasításait az él és a hossz vágására vonatkozóan. Általában a síléc legszélesebb pontjánál (általában a hegyénél) 5-7 milliméterrel kisebb sífókát kell választani – ez lehetővé teszi, hogy a síléc alját anélkül fedje le, hogy az élét befedné, ami javítja az irányíthatóságot. Általában a síléc farától 10-15 cm-re vágják le őket. A szélesebb tömítések a síléc nagyobb részét fedik le, ami jobb tapadást eredményez. A kiváló tapadás érdekében olyan tömítéseket válasszon, amelyek maximálisan lefedik az alapot. A versenyzők rövidebb tömítéseket használnak, amelyek nincsenek a sílécek farához rögzítve, ami jobb siklást és kisebb felszerelési súlyt eredményez.

A tömítések fedhetik a síléc teljes hosszát vagy csak a síléc középső részét (úgynevezett kicker skin). A tömítéseket mindig a síléc közepén rögzítse – így elkerülheti az acélszélek sérülését. A tömítések felhelyezése előtt győződjön meg arról, hogy a síléc alja tiszta és száraz (pl. a frissen viaszolt sílécek károsíthatják a ragasztást).

A tömítéseket általában ragasztóval, csatokkal, pántokkal vagy ezek kombinációjával rögzítik a sílécekhez. Egyes gyártók saját rendszereket fejlesztettek ki, amelyek kizárólag az ő síléceikkel működnek. A legelterjedtebb rendszer a horogtartó (fém vagy műanyag), amely a síléc csúcsához rögzül, hogy megakadályozza a tömítés elmozdulását, amikor a síléc emelkedik. Egy másik megoldás a kampós rögzítés egy nyújtható anyagdarabbal (pl. Camlock rendszer), amely lehetővé teszi, hogy a tömítés mindkét oldalon rögzüljön, és még hosszú túrák során is a helyén maradjon. Egy másik rögzítési módszer az úgynevezett feszítő használata, amely a síléc hegyére csíptetve lehetővé teszi a tömítés lehúzását a felszerelés eltávolítása nélkül, értékes időt megtakarítva (megfelelő kivágásokat igényel a síléc hegyén, és főként a versenyzők használják).

A megfelelően ápolt sífutótömítések hosszabb ideig megőrzik a jó tapadást és siklást. Jó ötlet, ha azzal kezdjük, hogy elkerüljük azokat a helyzeteket, amelyek megrövidíthetik az élettartamukat, azaz kerüljük a pocsolyákat vagy a nagyon puha havat, a kavicsokat, a fenyőtűket, a gyantát vagy a gyökereket, amennyire csak lehetséges. Ha lehetséges, tiszta havon távolítsa el a tömítéseket, hogy csökkentse a ragasztóba tapadó törmelék kockázatát. -2°C alatti hőmérsékleten próbálja meg a fókákat a testéhez közel tartani (pl. a kabátja alatt).

Az ejtőernyős tömítések friss vagy piszkos hótól való megtisztításához speciális termékre, egy erre a célra szolgáló kefére és egy tiszta ruhára lehet szükség. Egyszerűen vigye fel a tisztítószert a ruhára, és futtassa végig a tömítés elejétől a hátulja felé, majd fésülje át a sörtéket a kefével.

Győződjön meg róla, hogy a tömítések teljesen szárazak, mielőtt elrakja őket a táskába az ereszkedéshez. Szárításkor kerülje a túlzottan erős hőforrásokat: kandalló, radiátor, közvetlen napfény stb. Ha ragasztott tömítéseket használ, védje őket a felhelyezés előtt levett lapokkal. Más típusú tömítések egyszerűen feltekerik őket.

Jó ötlet, ha van kéznél némi sífólia viasz, hogy megakadályozza a sílécek befagyását vagy a jég/hó felhalmozódását.

A szezonok között tárolja a sífókákat egy erre a célra szolgáló zacskóban, hogy megakadályozza a levegő bejutását a ragasztóba. Tárolja őket hűvös, sötét helyen, amely nem erősen nedves vagy száraz.

Mikor kell kicserélni a sí tömítéseket? Az elsődleges jel a tapadás és a siklás elvesztése, ami a rostok hosszának megrövidülésével jár. Ha a sílécek talpán ragasztóréteg marad, az azt jelzi, hogy új ragasztóréteget kell felvinni. A legjobb, ha ezt szakemberrel, egy szakszervizben végezteti el. Ha a szélek kopottasak, óvatosan levághatja őket egy erre a célra szolgáló ollóval – vágja le a kiálló szálakat, és ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a ragasztóréteget.

Neves sílécgyártóktól származó sí bakancs felszerelés: K2, Rossignol, ATOMIC, Elan, Dynafit, Fischer, Dynastar, Völkl, Nobile, Marker és Union megtalálható a Sportano.hu oldalon.

Ajánlott termékek