Lavina ABC: a hegyi túrázók elengedhetetlen készletének legfontosabb elemei

Sylwia Stwora-Petela 10.01.2024

A lavinaérzékelőből, szondából és hólapátból álló lavina ABC elengedhetetlen a pályán kívüli kirándulásokhoz, legyen szó téli alpesi turizmusról, hegymászásról vagy sítúrázásról. Ez az alapfelszerelés lehetővé teszi a lavina által eltemetett emberek megtalálását és megmentését. Tudd meg, hogyan működnek a lavinafelszerelés különböző részei, és mit szükséges figyelembe venni annak megvásárlásakor.

A lavina ABC egy lavinaérzékelőből, egy szondából és egy hólapátból áll, ami egy olyan alapfelszerelés, amellyel mindenkinek fel kell szerelkeznie egy téli hegyi kirándulás alkalmával, hogy növelje annak az esélyét, hogy a lavina levonulása után segíteni tudjon az embereken, valamint hogy saját biztonságát is garantálhassa. Ezenkívül csökkentheti annak kockázatát, hogy a lavina teljesen maga alá temesse, és növelheti annak az esélyét, hogy hosszabb ideig túléljen a hótömeg alatt, ha a fenti felszerelés kiegészül egy felhajtó lavinás hátizsákkal, amely megfelelő használat esetén légzsákként működtethető.

A lavinaérzékelő egy olyan elektronikus eszköz, amely 457 kHz-es rádiójelet használ, és két üzemmódban működik: adás (a kirándulás legelején aktiválandó) és vétel (a lavina leereszkedése után aktiválandó, és lehetővé teszi az áldozat nyomon követését). A lavinaszonda úgy néz ki, mint egy összecsukható bot. Fő feladata az eltemetett személy pontos helymeghatározása. A lavina ABC utolsó eleme a hólapát, amellyel gyorsabban és hatékonyabban lehet a havat ellapátolni és elmozdítani. Érdemes megjegyezni, hogy csak a teljes lavinakészlet növeli a sikeres mentés esélyét.

Egy lavina lezúdulása után mikor kell megkezdeni a mentési műveletet, hogy növeljük a hótömeg által magával ragadott és teljesen betemetett személy kimentésének esélyét? Az első 15-18 perc a legfontosabb. A GOPR (Önkéntes Hegyi Kutató- és Mentőszolgálat) vagy a TOPR (Tátrai Önkéntes Kutató- és Mentőszolgálat) mentőinek általában hosszabb időbe telik, amíg a helyszínre érnek, különösen, ha nem áll rendelkezésre helikopter. Ezért rendkívül fontos, hogy a társak vagy a lavina helyszínéhez legközelebb állók a lehető leghamarabb megtegyék a szükséges lépéseket az eltemetett személy vagy személyek megmentésére. Az idő és az azzal kapcsolatos tudás, hogy mit kell tenni egy ilyen helyzetben, egy dolog. A másik lényeges elem a megfelelő felszerelés, azaz a lavina ABC, amely lehetővé teszi pl:

  • az eltemetett személy gyors felkutatását és az életmentő intézkedések megkezdését;
  • az áldozat pontos helyének és a mélységnek a meghatározását az áldozatot megtalálása után;
  • a lavinás területen végzendő munka megkönnyítését.

A lavinaérzékelő egy digitális eszköz, amely másodpercenként továbbítja (Send) és fogadja (Search) a többi érzékelő által küldött rádiójeleket. Az adás üzemmódban a lavinaérzékelő képes nyomon követni azt a területet, ahol az eltemetett személyt keresni szükséges. A Vétel üzemmód a keresés megkezdésekor aktiválódik – lehetővé teszi, hogy a kijelzőn láthassa a távolságot az áldozattól és az irányt, amerre haladnia kell.

A lavinaérzékelőt a mellkasra függesztve, védőtokban (pl. neoprén) szükséges viselni a ruházat alatt. Vásárláskor olyan tulajdonságokra célszerű odafigyelni, mint az antennák száma (a legalább 3 antennával rendelkező változatok ajánlottak, mivel ezek jobb és stabilabb jelet adnak), vízállóság, nagy és jól olvasható, háttérvilágítással rendelkező kijelző, tartós anyag, ütésálló burkolat, kesztyűben és polarizált szemüvegben is történő könnyű használat, hang- vagy rezgésjelzés megléte (ha nem nézed folyamatosan a kijelzőt, akkor sem maradsz le semmilyen jelről), valamint több személy megjelölésének lehetősége. Jó ötlet, ha rendelkezel jelölési funkcióval, azaz a már megtalált jelek megjelölésével. Minden út elején kapcsold be a detektort, és tedd láthatóvá a többi berendezés számára.

A lavinaszonda egy skálával felszerelt rúd (amely színkódolt szegmensekkel is rendelkezhet), amely segít meghatározni az eltemetett személy pontos helyét és mélységét, és ezáltal növeli a túlélés esélyét. A legjobb, ha könnyű, tartós alumíniumból vagy szénszálból készült modellt választunk, amely kevlárból vagy acélból készült belső zsinórral van ellátva. Gyorskioldó funkcióval szükséges rendelkeznie (pl. Quick Lock), és legalább 240 cm hosszúnak szükséges lennie (a szakemberek és a mentők 320 cm hosszú modelleket használnak). Vásárláskor figyeljünk oda arra, hogy a szonda megerősített, meglehetősen nagy átmérőjű heggyel rendelkezzen, hogy könnyebben áttörje a kemény burkolatot, kézen viselhető hevederrel, valamint arra, hogy kesztyűben is hatékonyan kezelhető legyen.

Egy jó lavinalapátnak 28×25 cm-esnek, könnyűnek és strapabírónak és torzióállónak kell lennie (pl. edzett, eloxált alumíniumból). Optimális megoldás a magas széllel rendelkező modell, amelynek lapátja lapos felső szélű, ráadásul csúszásmentes anyagból készült barázdákkal borított, hogy ásás közben ne csússzon meg a cipő. Ez a forma a hótömbök hatékony eltakarítását és levágását is garantálja. Praktikus megoldás lesz egy teleszkópos nyéllel ellátott modell – az összecsukható nyél lehetővé teszi, hogy a hosszát a felhasználó igényeihez igazítsd, és megkönnyíti az eszköz tárolását és szállítását is. Találhatsz a piacon olyan hólapátot is, amelyhez hátizsákos rögzítési lehetőség is tartozik, így helyet takaríthatsz meg. Figyelj a nyélre – legyen T-alakú (lehetőleg jobb- és balkezeseknek való átkapcsolási funkcióval) vagy D-alakú, és legyen csúszásmentes bevonattal a biztos fogás érdekében.

A felhajtóerővel ellátott hátizsák könnyen csökkentheti annak kockázatát, hogy lavinalejtőzés közben teljesen betemetkezz – testedet a hó legfelső rétegéhez közel lebegtetve tart téged a sziklák és más, a rohanó hótömeg által felkapott tárgyak felett. Mindössze annyit kell tenned, hogy a megfelelő pillanatban meghúzod az erre a célra szolgáló fogantyút, hogy a légzsák aktiválódjon. Az Ortovox márka például olyan nyomórendszert használ, amely a párnát a hátizsák belsejében lévő patronból (JetForce) kibocsátott levegővel fújja fel. Egy másik megoldás a sűrített gázpalackokon alapuló rendszer, amely egy különálló alkatrész.

Fontos szem előtt tartani, hogy a felhajtóerővel ellátott hátizsák birtoklása és használata lavina esetén nem garantálja a teljes biztonságot és a sérülésmentes felépülést. Azért is fontos tudni, hogyan kell használni ezt a felszerelést, hogy elkerüljük a sérüléseket, amelyeket például a hótömegek hirtelen megállása vagy a sílécek/snowboard kioldásának elmulasztása okoz.

Érdemes szem előtt tartani, hogy még a technikailag legfejlettebb felszerelés is haszontalannak bizonyulhat, ha nem rendelkezünk megfelelő lavinabiztonsági tudással és felkészült kockázatkezeléssel, valamint ha nem gyakoroltuk, hogy mit kell tennünk lavina esetén. Elengedhetetlen, hogy részt vegyünk egy téli turisztikai tanfolyamon vagy lavinatréningen, amelynek során többek között megtanuljuk, hogyan kell használni a lavina ABC-t és a hegyvidéki lavinákkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat (hogyan keletkeznek, elkerülhetők-e, hogyan kell viselkedni a lavinamezőn, milyen hófajták vannak stb.) Segítséget nyújt a megfelelő lavinafelszerelés kiválasztásában is.

Az is fontos, hogy a gyakorlatban használd a felszerelést, és fejleszd a készségeidet annak használata közben. A barátaiddal szervezhettek olyan helyzeteket, amikor például elástok egy hátizsákot, és megpróbáljátok detektorral felderíteni, majd óvatosan kiszondázzátok a területet és lapáttal elkezditek kiásni. Értékes tapasztalatot jelenthet a részvétel például a Kalatówki Lavina Kiképző Központ által szervezett rendezvényeken, webináriumokon és képzéseken.

A Sportano.hu segítségével olyan elismert gyártók kiváló minőségű és bevált lavinafelszereléseihez juthatsz hozzá, mint az Ortovox, a PIEPS, a Salewa és a Black Diamond.

Ajánlott termékek