Ősszel a hegyek különleges hangulatot árasztanak, a színes tájak pedig színesebbé teszik a kirándulást. Hová érdemes mennünk, hogy őszi köntösbe burkolózó hegyekben gyönyörködhessen a szemünk? Ebben a cikkben bemutatjuk Lengyelország legszebb túraútvonalait, amelyek ebben az évszakban még vonzóbbá válnak.
Íme a szubjektív rangsorunk azokról az útvonalakról, amelyek legideálisabbak a
túrázáshoz akkor, amikor az ősz már javában tart és figyelembe kell vennünk a gyorsabban leszálló alkonyatot. Íme néhány példa a lengyel hegyvidék belátható hosszúságú túráira, amelyek jelentős adag izgalmat nyújtanak.1. számú térkép: Túraútvonalak mindenki számára – kirándulás Wieściszowicéből a Kolorowe Jeziorkán (Színes tavakon) át Wielka Kopa felé és vissza (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/bologasasu )
A hegyekben az ősz élénk színekkel jár, amelyek nagy adag optimizmust csempésznek a szívünkbe. A túrázást ebben az évszakban még színesebbé tehetjük, ha olyan helyeket választunk, mint a Rudawe Janowickie-hegységben található Kolorowe Jeziorka (Színes tavak). Ez a Wielka Kopa (871 m) lábánál található négy kis hegyi tavacska, amelynek vizét az itt található kémiai vegyületek színezik. Az érdekes sziklákkal és csodálatos fákkal körülvett Sárga, Lila, Kék és Zöld tó az év bármely szakában vonzza a turistákat, de ősszel különösen vonzó.
A wieściszowice-i parkolótól a Színes tavakon keresztül a Wielka Kopára és vissza vezető útvonal körülbelül 6,5 km hosszú, és kiváló választás egy színes fotózással egybekötött, rövid családi sétára.
2. számú térkép: Lengyelország legszebb útvonalai – séta Rabka-Zdrójtól a Luboń Wielkire. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/nabuhuhalo )
Ha a lengyel hegyi kunyhók közül meg kellene neveznünk a legeredetibbet, valószínűleg a Sziget-Beszkiden lévő Luboń Wielki településen emelt épületet választanánk. Ez egy aránytalanul magas alapozású, fából készült első emelettel és ferde tetővel rendelkező épület, amely a hegyvidéki stílusú faházakra jellemző. Sokakat a Vasorrú bába kunyhójára emlékeztet. Ősszel ez a mesebeli hely a környező fáknak köszönhetően különleges varázslatot kap. A csúcs tetején növő kárpáti bükkfák élénk színekben pompáznak, igazán meseszép látványt nyújtva.
A Luboń Wielki csúcsára négy turistaútvonal vezet. Ha egy rövid, de vonzó hegyi túrára vágyunk, akkor a Rabka-Zdrój Zaryte felől a sárga ösvényen a Perć Borkowskiegón át vezető túrát ajánljuk (ez a szakasz egy sziklás hegyi úton keresztül vezet, ami kezdőknek nem ajánlott). Az útvonal megismétlésének elkerülése érdekében a kék ösvényen jöhetünk le. Ez a változat csak 7 km hosszú, így érdekes lehetőség, ha kevés idő áll a rendelkezésünkre.
3. számú térkép: Túrázási ötletek – a Bartnéból a Kornuty Rezervátumig vezető út (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/hosusujebo )
Hová menjünk, ha az a legfontosabb, hogy kiszellőztessük a fejünket és egy kis szünetet tartsunk a város nyüzsgésétől távol? Jó ötlet lehet az Alacsony-Beszkidek.
A hegység a turistaútvonaltól távol fekszik, így évszaktól függetlenül a turisták tömegeitől mentes. Fából épült görögkatolikus templomban, első világháborús csatáknak emléket állító temetőben vagy egy régi lemkói település maradványain meditálhatunk, amelyek ma már beleolvadtak a természetbe.
Az ezekben a hegyekben töltött kirándulás alatt az a benyomásunk keletkezik, hogy az idő sokkal lassabban telik. Ahhoz, hogy átérezzük a rendkívüli hangulatot, a legjobb, ha Bartne falu környékére megyünk – ez egy csendes falu, ahol a gyönyörű, Szent Kozma és Damján tiszteletére épített ortodox templom és egy legendás pásztorkunyhó található. A PTTK (Lengyel Idegenforgalmi Társaság) menedékházában készítik a híres lemkói gombócot, és a bejárat előtt pedig sajátos fotózásra kerül sor.
Már a Bartnéban töltött séta jó módja a feltöltődésnek. Az őszi antracitban pompázó környező ösvényeken való túrázás még megnyugtatóbb. Az évnek ebben az időszakában a Magura Nemzeti Park szélén vezető 12 km-es szakaszt ajánljuk, ami a Kornuty Természetvédelmi Területre vezet, ahol egy különleges törmelékmező található. A talajból kiálló homokkődarabok ördögszarvakra emlékeztetnek, ami számos színes legendát is szült idáig. A mohával borított sziklatömbök rendkívül titokzatosnak tűnnek, a sárgult levelekkel teli fák szomszédsága pedig tovább fokozza a hely varázsát.
4. számú térkép: A lengyel hegyek teljes pompájukban – a Vörös Hegyek (Czerwone Wierchy) útvonal egyik változata, melynek kiinduló pontja és célja Kiry. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/jadobebeba )
Ha Lengyelország legszebb útvonalait kellene felsorolnunk anélkül, hogy évszakokra osztanánk őket, ez az útvonal az egyik vezető helyet foglalná el. A Vörös Hegyeken futó ösvény olyan klasszikus, amelyet minden magára valamit is adó, Lengyelország legmagasabb hegyeinek szerelmesének be kell járnia. Miért érdemes ősszel ilyen túrára indulni? A válasz erre a kérdésre a négy méltóságteljes kétezer méteres csúcs elnevezésében rejlik: Ciemniak (2096 m), Krzesanica (2122 m), Małołączniak (2096 m) és Kopa Kondracka (2005 m).
A fejjebb említett hegyek, bár egész évben gazdag panorámával vonzzák a turistákat, a legvonzóbbnak éppen akkor tűnnek, amikor a lejtőket benövő magashegyi növény, az úgynevezett sit skucina élénk színekben kezd ragyogni – az élénkvörös színektől a kellemes barnáig. Az útvonal többféleképpen tervezhető. Mi, a rövidebb őszi napok miatt, egy nem túl hosszú (17 km), vonzó kört javaslunk, amelynek kiinduló és befejező pontja Kiry.
5. számú térkép: Lengyel túraútvonalak – egy Łopusznából induló túraútvonal, amely a Turbaczra és néhány festői hegyi legelőre visz. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/dulebonuja )
Egyesek szerint a Tátrát a legjobb távolról szemlélni. A Gorce-hegység festői hegyi legelői tökéletes kilátópontot nyújtanak Lengyelország legmagasabb hegyeinek megcsodálásához. Az évnek ebben az időszakában a hatalmas sziklák csúcsait gyakran borítja az első hó, ami messziről még méltóságteljesebbé teszi a látványt. A két hegyvonulatot elválasztó Nowotarska-völgy is érdekes látványt nyújt az ősz színeiben pompázva.
A Turbaczra nem kevesebb mint négy túraútvonal vezet, így különböző útvonal-változatokat dolgozhatunk ki. Mi a Łopusznából induló útvonalat javasoljuk. A fenti útvonal több festői hegyi legelőn keresztül vezet, így a zizegő füvek között sétálhatunk, és gyönyörködhetünk a csodálatos panorámában.
A tájat beborító reggeli köd látványa miatt érdemes korán elindulni az útra és legalább két napra elosztani a túrát, és szállást foglalni a Gorce-hegység legmagasabb dombja közelében található szállóban.
6. számú térkép: Rövid kirándulási ötlet a Pienineken keresztül – túra Krościenko nad Dunajcemtől. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/hohopafopa )
A fehér mészkősziklák a Pieniny-hegység látványosságai – egyesek a „Kis-Tátrának” is nevezik. A Pieniny kilátópontjairól remek kilátás nyílik mind a Tátrára, mind a környező hegyek között kanyargó Dunajec folyó keskeny, festőien kanyargó folyására. Itt találhatók a legendákba burkolózó Pieniny vár romjai is.
Az ősszel e kis hegységbe látogató turisták egy másik látványosságra is számíthatnak – a színek csodálatos fesztiváljára, amely akkor tart, amikor a hegyoldalak a sárga és a vörös fantasztikus árnyalataiban pompáznak.
A Pieniny aduja a megközelíthetősége. A nehézségi skála határozottan alacsonyabb, mint a Tátra esetében. Könnyen feltérképezhetünk itt egy félnapos útvonalat, amely kevésbé haladó túrázók számára is alkalmas.
7. számú térkép: Lengyel hegyek ősszel – útvonal Kalnicától Połonina Wetlińskán át Brzegi Górnéig. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/dumecurufo )Ahhoz, hogy a Besszádokat az ősz teljes pompájában csodálhassuk, a legjobb, ha októberben érkezünk. Ekkor a színek csodálatos látványa vár ránk. A sárguló réteken átkelve végtelen bükkösökre tekinthetünk, amelyek a vörös, narancs, sárga és zöld fantasztikus árnyalataiban pompáznak. Ezt a kompozíciót gyakran egészíti ki a horizonton mélyen ragyogó októberi nap és a völgyeket beborító festői köd.
A Besszádok egyik legfestőibb útvonala a Połonina Wetlińskán keresztül vezet. A nyílt gerincen tett séta felejthetetlen kilátást nyújt, és további látnivaló található a Bieszczady-hegység legmagasabban fekvő szállásának – Chatka Puchatka (1228 m) – meglátogatása. Ez a modern létesítmény 2022-ben váltotta fel az ikonikus, de nagyon szerény téglaházat.
8. számú térkép: Lengyelország legszebb útvonalai – a Wolosatétól Tarnicán és Haliczon át Rozsypaniecig tartó útvonal. (Forrás: mapy.cz. /
https://pl.mapy.cz/s/fovepavuke )
Egy igazi besszádoki klasszikus, amely során a lengyel hegyvidék legszebb tájai csodálhatók meg. Az útvonal első szakasza egy bükkös erdőn keresztül vezet, ami őszi színében elbűvölő látványt nyújt. Az igazi látnivalók azonban a hegygerincre érve várnak ránk, ahonnan – mintha a tenyerünkön hordoznánk – sárguló pálmákat láthatunk, amelyek a színes erdők fölé magasodnak.
Az ezen az útvonalon közlekedő turisták számára az első számú célpont a Tarnica – a Bieszczady-hegység lengyel oldalon lévő legmagasabb csúcsa, és az a csúcs, amelyet meg kell másznunk, ha arról álmodozunk, hogy meghódítsuk a Lengyel Hegyek Koronáját. Innen tökéletesen látható a Halicz és Rozsypaniec között kanyargó ösvény. A határtalan természet és a kilométerről kilométerre változó kilátás erőt ad a meglehetősen hosszú, 19 kilométeres út megtételéhez. Ez egyike azon kevés klasszikus útvonalaknak a Besszádokban, amelyek ugyanazon a helyen kezdődnek és végződnek – így a túraszervezőknek könnyebb a logisztikáról gondoskodni.