A kesztyű rendkívül fontos felszerelés túrázás, hegymászás, via ferratán való átkelés vagy ejtőernyőzés közben. Védelmet nyújt a hideg, a nedvesség és a kéz érzékeny bőrének sérülése ellen, miközben kényelmet és hatékonyságot biztosít a nehéz körülmények között vagy télen végzett túrák során. Szeretnéd megtalálni a tökéletes túrakesztyűt? Bejegyzésünkből megtudhatod, mire kell odafigyelned a túrakesztyű kiválasztása során, és hogyan választhatod ki a megfelelőt, hogy az átmeneti és téli szabadtéri tevékenységek során magas fokú funkcionalitást nyújthass magadnak.
Milyen túrakesztyűt válassz? Típusok
Míg télen a hegyi túrázás során igyekszünk melegen tartani a kezünket, ősszel vagy kora tavasszal ez az egyik legelhanyagoltabb testrészünk. A nedves vagy a hideg széllökések által lehűtött ujjak nem képesek megbirkózni például a kabát cipzárjának felhúzásával, a túrabotok beállításával, a cipőfűző megkötésével, a vizes palack kupakjának lecsavarásával vagy a helyes útvonal ellenőrzésével a GPS-navigációs rendszeren vagy az okostelefonon. Ez pedig nemcsak a túra kellemetlenségeit növeli, hanem hibát is okozhat túrázás során, és olyan veszélyes helyzetekhez vezethet, mint a fagyás vagy a kihűlés.
Melyik kesztyű lesz tehát a legmegfelelőbb a hegyekben? Softshell, vékony bélésű, membrános vagy esetleg téli kesztyű? Az adott típus kiválasztását erősen befolyásolja a fizikai tevékenység formája, a hőmérséklet, az időjárási körülmények és a személyes preferenciák.
Liner kesztyű
Ez a vékony és nagyon könnyű kesztyű légáteresztő anyagokból, például gyapjúból, merinó gyapjúból, selyemből vagy speciális szintetikus szövetekből készül. A liner kesztyűk segítenek fenntartani a hőkomfortot azáltal, hogy elvezetik a nedvességet a kézről, ami fontos az intenzív testmozgás során. Ez a fajta hegyi kesztyű kényelmes és nem korlátozza a kéz mozgását. Viselheted önmagában enyhébb körülmények között, amikor csak könnyed védelemre van szükséged a hideg vagy a nap ellen, vagy vastagabb kesztyűkkel kombinálva extra szigetelést nyújt nagyobb kihívást jelentő körülmények között. Jól használható olyan tevékenységekhez, amelyek a túra- vagy trekkingfelszerelés precíz és gyakori kezelését igénylik, mint például a sziklamászás, valamint a tavaszi és nyári túrázáshoz, futáshoz és más szabadtéri tevékenységekhez. Segítenek abban is, hogy minimálisan megvédjék a kezet a horzsolásoktól és kisebb sérülésektől. Számos gyártó kínál olyan modelleket, amelyek ujjbegyei vezető szálakkal vannak ellátva, így az érintőképernyők a kesztyű levétele nélkül is kezelhetők. Könnyedségüknek és rugalmasságuknak köszönhetően a béléses kesztyűket könnyű fel- és levenni, ami akkor jön jól, ha precizitásra vagy a felszerelések kezelésére van szükség.
Softshell kesztyű
A softshell kesztyű sokoldalú választás a mérsékelt időjárási körülmények között végzett szabadtéri fizikai tevékenységekhez, például túrázáshoz, futáshoz, kerékpározáshoz, hegymászáshoz stb. A rugalmas és könnyű softshell kombinálja a szélálló és légáteresztő tulajdonságokat, hogy védelmet nyújtson a szél ellen, miközben lehetővé teszi a levegő áramlását és hatékonyan elvezeti a nedvességet a kéztől, hogy szárazon tartsa azt. A softshell kesztyű mérsékelt hőszigetelést biztosít. Bár nem nagyon hideg időhöz lett kialakítva, elég meleg a tavaszi, őszi és a hűvösebb nyári napokon, valamint jó védelmet nyújt a könnyű eső vagy hó ellen.
Melegítő kesztyű
A melegítő kesztyűk fő jellemzője, hogy melegen tartják a kezet. Általában olyan anyagokból készült szigetelőréteggel rendelkeznek, mint a pehely, a gyapjú, a szintetikus hőszálak vagy ezen anyagok keveréke. A hőszigetelés segít megtartani a test által leadott hőt, és megvédi a kezet a hidegtől. Egyes melegítő kesztyűk további víz- vagy szélálló réteggel rendelkeznek, így sokoldalúbbá válnak, és megfelelő védelmet nyújtanak az eső, a hó vagy a szél ellen. A melegítőkesztyűk általában kényelmesek és jól illeszkednek, lehetővé téve a kéz szabad mozgását. Ideálisak különféle téli tevékenységekhez, például síeléshez, snowboardozáshoz, hegyi túrázáshoz, téli gyalogláshoz vagy más szabadtéri tevékenységekhez.
Membrános kesztyű
A membrános kesztyűk vízálló és légáteresztő membránnal (pl. Gore-Tex® windstopperrel) vannak ellátva, amely védelmet nyújt a nedvesség és a szél ellen, miközben lehetővé teszi a nedvesség kézről való eltávozását. A külső réteg általában softshell, nejlon, poliészter vagy más technikai szövetből készül. Egyes membrános kesztyűk extra szigetelőréteggel is rendelkeznek, amivel hidegebb körülmények között is melegen tartják a testet, valamint csuklórögzítőkkel vagy varratokkal, amelyek javítják az illeszkedést, és megakadályozzák a hideg levegő és a nedvesség bejutását. A membrános kesztyűk számos szabadtéri tevékenységhez, például túrázáshoz, síeléshez, hegymászáshoz és kerékpározáshoz alkalmasak, különösen nehezebb időjárási körülmények között.
Via ferrata kesztyű
A via ferrata kesztyűk kifejezetten a hegymászáshoz tervezett kesztyűk, amelyek olyan hegymászó útvonalakon használatosak, amelyek kötélhasználatot és a legmegerőltetőbb szakaszokon rögzített acélelemek (pl. hidak, létrák stb.) segítségével történő mászást igényelnek. Úgy tervezték őket, hogy megvédjék a kezet a kopástól, a szikláktól, a fém kapaszkodóktól stb. Általában kézen és ujjakon lévő megerősítésekkel rendelkeznek a kopásállóság növelése érdekében. A minimalista kialakítás lehetővé teszi a hegymászó számára a szikla pontos tapintását és magabiztos fogását. Az ilyen típusú hegyi kesztyű ujjai általában kontúrosak, hogy megkönnyítsék a kötelek és kapaszkodók kezelését. Számos via ferrata kesztyűmodell légáteresztő azért, hogy megelőzze a tenyér izzadását az intenzív tevékenység során. Általában időjárás- és nedvességállók, ami fontos a hegyekben, ahol az időjárás gyorsan változhat, valamint könnyűek és kényelmesek, hogy megerőltetőbb mászás közben hosszabb ideig kényelmesen viselhetők legyenek.
Túrasí kesztyű
A túrasí kesztyűket kifejezetten a sítúrázó síelők számára tervezték. Leggyakrabban vízálló membránnal vannak ellátva, amely véd a hó, eső vagy olvadó hó okozta nedvesség ellen. Ugyanakkor a membrán lehetővé teszi, hogy a nedvesség eltávozzon a kézről, ami az intenzív sítúrázás során fontos. Ez a típusú kesztyű gyakran rendelkezik hőszigeteléssel, hogy a hideg hegyi körülmények között melegen tartsa a kezet. A síelés jellegéből adódóan ezek a kesztyűk általában plusz védelemmel rendelkeznek a nagyobb kopásnak kitett területeken, például a tenyéren és az ujjakon. Kialakításuk azt is biztosítja, hogy a sífelszerelések, például a fókák (bőrök), a csatok vagy a síbotok kezelésénél biztos fogást biztosítsanak. Gyakran a sítúrás kesztyűk minimalisták és könnyűek, ami nagyfokú szabadságot nyújt a kéz mozgásának. A minimalista kialakítás lehetővé teszi a síelők számára, hogy pontosan érezzék a sífelszerelést és a terepet.
Téli kesztyű
A téli kesztyűk elengedhetetlenek a rendkívüli hidegben a melegség és a védelem szempontjából. Általában kétrétegű felépítésűek. A belső réteg szigetel, a külső réteg pedig véd a nedvességtől és a széltől. Ez hatékony védelmet nyújt a hideg és a hőveszteség ellen. Egyes pólyamodelleknél a külső réteg ráadásul vízálló vagy impregnálással van ellátva, hogy védelmet nyújtson a hóesés vagy a nedves felületekkel való érintkezés okozta nedvesség ellen. A téli kesztyűk jóval nagyobbak, mint a hagyományos kesztyűk.
Mire érdemes odafigyelni a túrakesztyű kiválasztása során?
A túrakesztyűk nagymértékben különböznek a melegség, a védelem, valamint a tapintás és a biztos fogás szempontjából, ezért elsősorban azt kell mérlegelnünk, hogy mire fogjuk használni őket. A túrakesztyű kiválasztásakor a szabadtéri tevékenységhez, valamint az időjárási és terepviszonyokhoz illő típus mellett olyan szempontokra is ügyeljünk, mint a szabás, az anyag, a szigetelés és a membránok megléte, a mandzsetta hossza és mérete. A hegyi túrakesztyűnek könnyűnek és kényelmesen hordhatónak kell lennie, hogy mindig kéznél lehessen, például a kabátzsebben vagy a hátizsák felső vagy oldalsó zsebében. A túrakesztyűnek jó kézügyességet kell garantálnia, hogy minél kevesebb olyan helyzet adódjon, amikor a hátizsák vagy a kabát cipzárjának működtetéséhez, a bakancs befűzéséhez és más hasonló esetekben le kell vennünk a kesztyűt. A varrások is fontosak, különösen a lábujjak körül. Minimálisnak és ragasztottnak kell lenniük, hogy megőrizzék a kéz kényelmét, beleértve a túrafelszerelés használatát is.
Szabás
A túrakesztyűk között a szabásuk alapján teszünk különbséget:
ötujjas – klasszikus kialakítással rendelkeznek, ahol minden ujj külön-külön van védve,
háromujjas – ezekben a kesztyűkben a három ujj (hüvelyk-, mutató- és középső ujj) egy közös rekeszben helyezkedik el, míg a gyűrűsujj és a kisujj külön-külön fedéssel rendelkezik;
kétujjas – a 4 ujj egy rekeszben való kombinációja miatt az úgynevezett „tappancsok” (a hüvelykujj külön helyezkedik el) magas hőkomfortot biztosítanak. Ez azonban az ujjakat kevésbé mozgékonnyá teszi, így kevesebb feladat elvégzésére képesek. Levehető patenttal rendelkezhetnek, így gyorsan ötujjas funkcionális kesztyűvé válnak.
A túrakesztyű szabásának kiválasztása a te egyéni preferenciáidtól és igényeidtől függ. Ha precizitásra és teljes kontrollra van szükséged, az öt- vagy háromujjas kesztyű lehet a legjobb választás. Szélsőséges körülmények között, nagy hidegérzékenység esetén és olyan tevékenységek során, amelyek nem igénylik a kezek intenzív használatát, a téli kesztyű a legjobb.
Ujjatlan vagy teljes ujjú túrakesztyű? Melegebb napokon az ujjatlan kivitelű kesztyűk jobb választásnak bizonyulnak, mivel kiváló szellőzést biztosítanak, ami segít elkerülni a kéz túlzott izzadását. Ezenkívül tökéletesek, ha mozgásra vagy kisebb tárgyak mozgatására van szükség. A hátránya? Nem nyújtanak akkora védelmet az ütések és karcolások ellen, mint a teljes ujjú kesztyűk, amelyek segítenek elkerülni a kihűlést.
Külső anyag
A hegyi kesztyűk külső rétegéhez gyapjút, softshellt, nejlont vagy gyapjút szoktak felhasználni. Ha azt szeretnéd, hogy a kezed száraz és meleg maradjon, vízálló, tartós, mégis légáteresztő membránra van szükséged, mint a Gore-Tex®, Windstopper, BDry™, Omni-Tech™ stb. Mászás, kötéllel és éles tárgyakkal való munka vagy túrabotok használata esetén érdemes olyan kesztyűt választani, amelynek a kezén megerősítések vannak (Kevlar, Cordura vagy bőr). A szilikonnal bevont réteg hozzáadása csökkenti a kéz megcsúszásának kockázatát. Praktikus megoldást jelentenek a már említett speciális kezelőpanelek, amelyek a kesztyű levétele nélkül lehetővé teszik az érintőképernyő működtetését. Egyes modellek, pl. sítúrázáshoz, a hüvelykujjon egy, a síszemüveg megtisztítására alkalmas puha velúrdarabot tartalmaznak.
Hőszigetelés
Ha hidegebb időben tervezel túrázni, figyelj a hőszigetelés szintjére. A természetes pehelyből, szintetikus pehelyből (pl. PrimaLoft®), gyapjúból vagy más anyagból készült szigeteléssel ellátott kesztyűk alacsonyabb hőmérsékleten is meleget biztosítanak. A téli kesztyűk általában szintetikus töltettel rendelkeznek, míg a könnyebb kesztyűk polárból vagy gyapjúból készülnek, amelyek akkor is melegen tartanak téged, ha vizes leszel.
A bélés fontos része a túrakesztyűnek, mivel ez az az anyag, amely közvetlenül érintkezik a bőrrel. Fontos, hogy hatékonyan elvezesse a nedvességet a bőrről, megakadályozza a hőveszteséget és szárazon tartsa a kezet.
Mandzsetta
A tépőzáras mandzsettával ellátott kesztyűk jól korlátozzák a bejutó hideg mértékét, de hosszabb ideig tart a fel- és levételük, mint a varrással ellátott modelleknek. Ez utóbbiak azonban kevésbé védenek a beléjük kerülő szennyeződések és törmelékek ellen. Ami a hegyi kesztyűk mandzsettájának hosszát illeti, a hosszabb modellek úgy kerülnek kialakításra, hogy az ujjon viselhetők legyenek, és így jobban védelmet nyújtsanak a szél, az eső, a hó vagy a szennyeződések ellen. Hátrányuk, hogy terjedelmesebbek, ami a technikai helyzetekben útban lehet. Ezzel szemben a rövidebb mandzsettájú kesztyűk kevesebb helyet foglalnak, és nagyobb mozgásszabadságot biztosítanak a kéznek. Ugyanakkor kevesebb védelmet nyújtanak. A végső választás ismét az egyéni igényektől és a szabadtéri tevékenység formájától függ.
Figyelj oda arra is, hogy van-e rajta zsinór vagy csipesz, ami csökkenti a kesztyű elvesztésének vagy véletlen elhagyásának kockázatát az erős szélben, és lehetővé teszi, hogy a kesztyűt bármilyen hátizsák pántjára felakaszthasd.
Méret
A hegyi kesztyű mérete döntő fontosságú a kéz melegen tartásához és kényelméhez, valamint a pontos és magabiztos fogás fenntartásához. Mivel a gyártók méretei némileg eltérhetnek egymástól, érdemes a legszélesebb ponton (a hüvelykujj kivételével) egy szabó mérőszalaggal megmérned a kezedet, és az eredményt összehasonlítanod a gyártó mérettáblázatával. A megfelelő méretű kesztyűk elengedhetetlenek ahhoz, hogy hosszú túrákon vagy hegymászásokon elkerülhesd a kidörzsölődést és a kellemetlen érzést. A túl nagyméretű túrakesztyű korlátozza a mozgékonyságot, míg a túl szűk a vérkeringést, ami szélsőséges helyzetekben akár fagyási sérülésekhez is vezethet.
Réteges öltözködési rendszer a kéz számára
A réteges öltözködési rendszer hatékony módja annak, hogy melegen és kényelmesen érezhesd magad a különböző időjárási körülmények között, beleértve a kezedet is. Lehetővé teszi, hogy a kesztyű típusát és a rétegek számát az aktuális igényeidnek megfelelően válaszd ki és megvédd a kezedet a hidegtől, a nedvességtől és a széltől.
Hogyan öltöztessük fel a kezünket réteges ruhadarabokkal? Kezdd az alapréteggel, azaz egy légáteresztő anyagból készült vékony kesztyűvel. Ennek célja, hogy szárazon tartsa a kezedet, és biztosítsa a hőkomfortot. A liner kesztyűk melegebb időben önmagukban, hidegebb időben pedig a réteges rendszer első rétegeként viselhetők. Hideg időben adj hozzá egy szigetelő réteget a hőszigetelést biztosító melegítő kesztyűk formájában. Válassz egy olyan szigetelt modellt, amely pehely-, gyapjú- vagy szintetikus hőszigeteléssel rendelkezik. A védőréteg a külső kesztyű, amely védelmet nyújt az időjárási körülmények, például az eső, a hó vagy a szél ellen. Ezeknek a kesztyűknek tartósnak és vízállónak kell lenniük, ezért olyan modellt válassz, amely membránnal, például Gore-Tex® membránnal vagy más, a nedvesség és a szél ellen védelmet nyújtó anyagokkal rendelkezik.
Összefoglalva, a kesztyű felbecsülhetetlen értékű felszerelés a szabadtéri tevékenységek során, különösen olyan időben, amikor a réteges öltözködés kulcsfontosságú a hőkomfort fenntartása és a hideg elleni védelem szempontjából. A megfelelő hegyi kesztyű kiválasztása a sporttevékenység típusától, a hőmérséklettől, az időjárási körülményektől és a személyes preferenciáktól függ. A Sportano.hu weboldalon funkcionális és kiváló minőségű
női, férfi és gyermek túrakesztyűk széles választékát találod olyan neves outdoor ruházati gyártók kínálatából, mint a Salewa, Black Diamond, The North Face, Smartwool, Columbia, Jack Wolfskin, LEKI, Mammut és a Viking.