Tartalomjegyzék:
A burpee egy több ízületet érintő gyakorlat, amely lehetővé teszi a koordináció, a mozgékonyság és az erő hatékony fejlesztését. A népszerű „esés és felállás” módszer tökéletes, ha rövid idő alatt van szükséged egy kiadós fekvőtámaszra, és ha csökkenteni szeretnéd a rajtad lévő testzsírt. Válaszolunk arra, hogy hogyan végezhető el helyesen a burpee, hogyan és mikor érdemes beépíteni az edzéstervbe és milyen hatásai vannak a gyakorlat rendszeres elvégzésének.
A burpee, más néven krokodil vagy „esés és felállás”, egy általános célú gyakorlat, amely 4 mozgássorozatból áll: guggolás, plank, fekvőtámasz és ugrás, amely folyamatosan időre vagy meghatározott számú ismétlésig végzendő. A burpee-ben az alábbi izmok vesznek részt: négy- és kétfejű combizmok, farizom, hasizom, mellkasi és vállizom, valamint a tricepsz és a combközelítő izmok.
A gyakorlat kitalálója Royal H. Burpee amerikai fiziológus. Ő fejlesztette ki az 1930-as években a fittség felmérésére szolgáló tesztként. Többek között az amerikai fegyveres erők újoncainak koordinációs, mozgékonysági és erőnléti fokának meghatározása céljából volt használatos. Napjainkban az „esés és felállás” jól ismert a CrossFit vagy a fitneszórák szerelmesei számára.
A burpee legnagyobb előnye a jobb általános fittség és kondíció. Azáltal, hogy a gyakorlat az egész testet alaposan megmozgatja, az aerobik és az erőnléti edzés kombinációjával, valamint a magas dinamikájú végrehajtással rengeteg kalóriát égethetünk el (kb. 100 kcal-t 10 perc alatt – életkortól, testsúlytól, intenzitástól, variációtól stb. függően) és felpörgethetjük az anyagcserét.
Milyen egyéb hatásai vannak a burpee-nek:
A burpee szisztematikus elvégzésével már egy hónap alatt látható eredményeket érhetsz el, feltéve azonban, hogy a gyakorlatot technikailag helyesen, az egyéni képességeiddel és kiegyensúlyozott étrenddel összhangban végzed.
A burpee egyik előnye, hogy nincs szükséged semmilyen felszerelésre – mindössze egy kis szabad helyre van szükséged otthonodban/lakásodban/az udvaron és egy nagy terheléssel járó edzésre való hajlandóságra. Az is fontos, hogy odafigyelj a helyes technikára, hogy a gyakorlat biztonságos legyen és valódi előnyökkel járjon. Íme, hogyan kell helyesen végezni a burpeet, lépésről lépésre:
Több gyakorlat kombinációja és a végrehajtás nagy dinamikája, a rossz motoros koordináció, az összetevők bármelyikének hibás elvégzése, a fáradtság, az intenzitás, a variáció, illetve a fittség közötti eltérés gyakran okoz hibákat a burpee-ben. Mire érdemes odafigyelned az „esés és felállás” során?
A különböző módosításoknak vagy kiegészítő eszközök (súlyzók, koordinációs párna, kettlebell, mini szalag stb.) használatának köszönhetően a burpee sikeresen elvégezhető, akár csak a fizikai aktivitással való kalandozás kezdetén állsz, akár profi sportoló vagy és változatosságot keresel az edzésedben. Íme néhány változata a „esés és felállás” gyakorlatnak:
Kíváncsi vagy, hogy mikor és hogyan érdemes beépítened be a burpee-t az edzéseidbe? Kétféleképpen is megteheted:
A burpee-t gyakran végzik tabata edzés során, ahol egy gyakorlatot 20 másodpercig a lehető leggyorsabban és a legtöbbet végezhetsz, ami után 10 másodpercig pihensz. A több ízületből álló gyakorlat a nagy intenzitású intervallumos edzés (HIIT) részeként vagy a körfolyamatos edzés során is jól működik.
A burpee rendszeres végzése nagyszerű módja annak, hogy javíts az általános fittségeden, ugyanakkor az anyagcserédet is felpörgesd és csökkentsd a rajtad lévő testzsírt. Ne felejts el helyes technikát alkalmazni, és az igényeidtől valamint edzettségi szintedtől függően variálni az edzésedet a burpee különböző variációival.