Kompressziós ruha – mi az, mi az előnye, mikor érdemes használni és melyiket érdemes választani? 

Sylwia Stwora-Petela 18.03.2024

A kompressziós ruhákat széles körben használják orvosi és sportcélokra egyaránt. A zoknik, pántok és kompressziós ujjak népszerűek a kosárlabdázók, a röplabdázók, a futók, a kerékpárosok, az erőnléti edzéseket végzők, illetve a sokat utazók körében. Ezeket a ruhadarabokat a keringés javítására, az izmok regenerálódásának felgyorsítására vagy a teljesítmény fejlesztése céljából szokták használni. Kíváncsi vagy, hogy a kompressziós ruhák megfelelőek-e a te számodra? Elmagyarázzuk, hogy mik azok a kompressziós ruhák, hogyan működnek, mire valók és hogy érdemes-e őket használni. 

A kompressziós ruha egy olyan típusú ruhadarab, amely úgy került kialakításra, hogy ellenőrzött nyomást gyakoroljon a test meghatározott területeire. Nem invazív módon, egyenletes és fokozatos kompressziót alkalmazva a szövetekre segíthet a vér- és nyirokkeringés javításában és a hosszan tartó vagy intenzív testmozgás során fellépő duzzanat csökkentésében. Úgy tervezték, hogy segítse a regenerálódást, valamint stabilizálja az izmokat és az ízületeket, csökkentve a sérülés kockázatát. A kompressziós ruha rugalmas, időtálló és légáteresztő anyagból (pl. poliészter, poliamid, nejlon, elasztán, spandex) készül, és feszes, jól illeszkedő szabás jellemzi. Érdemes megemlíteni a hőszabályozó tulajdonságait – meleg napokon a kompressziós ruha megfelelő szellőzést biztosít a bőr számára, megakadályozva a túlmelegedést, míg hideg, téli napokon a magas szintű hőkomfort fenntartását teszi lehetővé.

A sportruhákban alkalmazott kompressziós ruhákat két területre tervezik: 

  • az edzés közbeni időszakra – célja, hogy javítsa és felgyorsítsa a véráramlást, ezáltal több oxigénhez és tápanyaghoz juttassa a dolgozó izmokat, amivel növeli a teljesítményt és csökkenti a nyiroködéma és a végtagok kapcsolódó duzzanatának valószínűségét, miközben csökkenti a sérülés kockázatát. Ez utóbbi szempont arra vonatkozik, hogy az izmok bemelegedésének kompressziós ruhával történő elősegítésével csökkenthető az izomhúzódás vagy -rándulás valószínűsége. Ezenkívül a kompressziós ruha célja az izmok és az ízületek stabilizálása, valamint az ütések és rezgések negatív hatásainak csökkentése, például a lábbal való földet érés, vagy a sérülés kockázatának csökkentése, például az ellenőrizetlen mozgás következtében;
  • a fizikai aktivitás utáni időszakra – a regenerálódás elősegítése többek között a következőkkel: a késleltetett izomfájdalom (angolul DOMS, Delayed Onset Muscle Soreness) minimalizálása, azaz a kemény edzés utáni napon, a teljesítményt követően vagy a testmozgástól való hosszabb szünet következményeként jelentkező izomfájdalom esetén.

Érdemes megemlíteni, hogy a tudományos tanulmányok általában vegyes eredményeket adnak a kompressziós ruházat előnyeit illetően, hangsúlyozva, hogy végső soron minden többek között az egyéni körülményektől, a kompressziós sportruházat használatának céljától stb. függ. 

A kompressziós ruhadarabok főként zoknik, pántok, rövid és hosszú ujjú ingek, rövidnadrágok, nadrágok, leggingsek, lábszárvédők és ujjak formájában jelennek meg, lehetővé téve, hogy a kiválasztott testrészek speciális alkalmazásához igazodjanak. Sportruházat alatt vagy önmagukban viselhetők. 

A kompressziós zokni az egyik legnépszerűbb megoldás a kompresszió terén. Elsősorban a térdig érő zoknikat társítják hozzájuk, de rövid, bokáig érő modellek is elérhetők a piacon. A vénák összenyomásával javítják a véráramlást, így az oxigén és a tápanyagok jobban és gyorsabban jutnak el a lábizmokhoz. Emellett stabilizálják az izmokat és az ízületeket, valamint csökkentik a görcsök, a duzzanatok, a mikrosérülések és az intenzív, hosszan tartó testmozgással járó fájdalmak kockázatát. Segítenek továbbá csökkenteni a hosszú ideig tartó egyhelyben állásból eredő nehéz lábak érzését. Edzés után viselve támogatják és felgyorsítják a regenerálódási folyamatot.

A kompressziós pántokat vádlira, combra, térdre, csuklóra vagy könyökre tervezték, hogy támogassák az egyes izmok munkáját (pl. a combra való kompressziós pántok a quadricepsz és a bicepsz izmokat, a vádlira tervezett modellek pedig a háromfejű vádliizmokat). A kompressziós pántok feladata a szövetek megfelelő vérellátásának biztosítása és az ízületek alátámasztása. A kompresszió szintjétől függően védő tulajdonságokkal is rendelkezhetnek, csökkentve a sérülések kockázatát. Dinamikus sportágakban, például atlétikában, csapatsportokban, táncban, akrobatikában vagy fitneszben használják őket.

A kompressziós póló rövid vagy hosszú ujjú. Szorosan illeszkedő szabásának köszönhetően úgy viselkedik, mint egy „második bőr”, miközben hatékonyabb véráramlást és a szövetek megfelelő oxigénellátását biztosítja, ami elősegítheti a jobb teljesítményt. A mellkas, a vállak és a has izmainak szabályozott összenyomásának köszönhetően megfelelően stabilizálja ezeket a struktúrákat, így kevésbé érezhető a fáradtság, és megelőzhető az intenzív megerőltetésből vagy a nagy rezgésekből és lengésekből eredő fájdalom. A jó légáramlás, a hatékony nedvszívás, az antibakteriális tulajdonságok (pl. ezüstionok hozzáadása) és a lapos varratok minden mozdulatnál garantálják a kényelmet és a mozgásszabadságot. Emellett a testhezálló szabás az előnyöket is kiemelheti, és enyhén formálhatja a felsőtestet. A hosszú ujjú kompressziós pólókat gyakran használják hidegebb napokon a jobb hőkomfort érdekében, míg a rövid ujjú modellek inkább a nyári hónapokban segítenek megelőzni a túlmelegedést.

Leggyakrabban a futók, különösen a hosszútáv- és maratonfutók, valamint a kerékpárosok használják a fáradtság és a gyulladás csökkentésére, valamint a regenerálódás felgyorsítására. A kompressziós nadrágok, rövidnadrágok és leggingsek jó illeszkedésüknek köszönhetően nem csúszkálnak a testen, ami garantálja a kényelmes mozgást és csökkenti a mikrosérülések kockázatát. A többi kompressziós ruhadarabhoz hasonlóan céljuk a keringés javítása, a szövetek oxigén- és tápanyagellátásának javítása, a túlzott fáradtság megelőzése és a regenerációs folyamat támogatása. A kompressziós pólókhoz hasonlóan gondoskodnak a hőkomfortról, ezenkívül imázsjavító szerepet is betölthetnek – lehetővé teszik a lábak és a fenék jól definiált izmainak láthatóvá tételét.

Általában röplabdások, kosárlabdázók, labdarúgók és kézilabdázók, valamint az állóképességi és erőnléti sportokat vagy küzdősportokat űzők használják, hogy javítsák a karokban és lábakban lévő nyirokáramlást és csökkentsék a fáradtságot. Az enyhe izomtömörítés gyengéd masszázst is biztosít, ami segít minimalizálni a görcsök kockázatát, és előnyös az edzés utáni regenerálódás szempontjából. Ezenkívül az ellenőrzött, nem invazív kompresszió nemcsak a duzzanatok vagy a DOMS kockázatát csökkenti, hanem a végtagok túlterhelését és a túlzott igénybevételhez kapcsolódó fájdalmat is. Ezenkívül támogatják és stabilizálják az izmokat, ami nagyobb kényelmet jelent, és segítenek, hogy jobban összpontosíthass egy adott mozgás végrehajtására. Érdemes azonban kiemelni, hogy a kompressziós ujjak nem helyettesítik a megfelelő technikát. Érdemes megemlíteni a hatékony izzadságelvezető funkciójukat is, amely segít például a labda vagy a súlyzó fogantyúinak véletlen kicsúszásának elkerülésében.  

Amint azt már az elején említettük, a kompressziós ruházatnak számos használati módja lehet mind a sport, mind az orvostudomány területén. Az orvosok gyakran ajánlják a kompressziós ruházat viselését a keringési problémáktól (beleértve a nyiroködémát is), csontritkulásban vagy ínhüvelygyulladásban szenvedőknek, valamint műtét utáni alkalmazásra, többek között azért, hogy segítsen lecsökkenteni a vérrögök kialakulásának kockázatát. Egyes terhes nők a duzzanat és a lábfájdalom csökkentésére használnak kompressziós ruházatot. Gyakran használják azok, akik hosszú autóutak vagy repülőutak során kényelmet és jobb keringést szeretnének, vagy akik mozgásszegény életmódot folytatnak és pl. reumás elváltozásokban, ízületi gyulladásban szenvednek.

A szabadidős és a hivatásos sportolók számára a kompressziós ruházat elsősorban a vérkeringés edzés közbeni és utáni javítására, valamint az intenzív edzés, verseny és rehabilitáció utáni izomregeneráció felgyorsítására szolgál. Egyesek úgy vélik, hogy a kompressziós ruházat segít fejleszteni a teljesítményt és az állóképességet, miközben csökkenti a fáradtság szintjét, de ezt nem támasztják alá szilárd kutatási eredmények. A „második bőrnek” is nevezett kompressziós ruházatot általában a csapatsportokban használják: röplabda, kosárlabda, labdarúgás vagy kézilabda, valamint futás (különösen maraton vagy hosszú távok), kerékpározás, triatlon, alaki sportok és súlyzós edzés.

Bár a kompressziós ruházat számos előnnyel járhat, vannak ellenjavallatok és olyan helyzetek, amikor viselése nem ajánlatos vagy akár káros is lehet. Íme néhány a kompressziós ruházat használatának lehetséges ellenjavallatai közül: 

  • érelmeszesedés, szívroham vagy szívelégtelenség; 
  • nyílt sebek, bőrfertőzések, fekélyek vagy bőrallergiák – a kompressziós ruha viselése ronthatja ezeket az állapotokat és irritációhoz vagy fertőzéshez vezethet; 
  • trombózis megjelenése vagy annak kialakulásának veszélye;
  • akut fertőzés, láz vagy gyulladás; 

Ne feledd, hogy ezek csak általános irányelvek és az egyes esetek eltérőek lehetnek. 

Mindenekelőtt, mielőtt egészségügyi céllal kompressziós ruhát kezdenél el hordani, mindig jó ötlet orvoshoz vagy szakemberhez fordulni, hogy megbizonyosodj arról, hogy az alkalmas és biztonságos az állapotod szempontjából. Ő tudja majd megmondani, hogy milyen típusú termék és milyen szintű kompresszió lesz a legmegfelelőbb a számodra. A kompressziós ruhadarabok különböző kompressziós szintekkel rendelkeznek, amelyeket mmHg (milliméter higanyoszlop) besorolással szoktak jelölni. Minél magasabb az érték, annál nagyobb a kompresszió. A kompresszió mértékét az orvos vagy szakember ajánlásai szerint érdemes kiválasztani.  

Fontos a kompressziós ruhadarabok megfelelő mérete is, mivel a rosszul illeszkedő ruhadarab kellemetlen érzéshez vagy akár vérkeringési zavarokhoz is vezethet. Gondold át, hogy mely testrészeken és milyen céllal szeretnél kompressziós ruhát viselni. Egyes modellek inkább egy adott izomcsoportra vagy testrészre alkalmasak. Vásárláskor győződj meg arról, hogy a kompressziós ruhadarab kiváló minőségű anyagokból készült, amelyek tartósak és légáteresztőek. Ez segít majd biztosítani a kényelmet és elkerülni a bőrirritációt. Olyan neves márkák termékeit javasoljuk, amelyek a kiváló minőségű kompressziós ruháinak előállításáról ismertek, mint például a CEP, a HUUB, a DYNAFIT, a Brubeck, a Nike, a Mizuno, az Incrediwear, a Joma vagy a SELECT. Mind elérhető a Sportano.hu webáruházban. Az anyagok és a kivitelezés minősége befolyásolja a kompressziós ruha tartósságát és hatékonyságát.

Ajánlott termékek