Tartalomjegyzék:
A béka egy hatékony úszóstílus, amely lehetővé teszi, hogy gyorsan és hosszan ússzon sok energia ráfordítás nélkül. Azonban a kar- és lábmozgások jó koordinációját és megfelelő légzést igényel. Javasoljuk, hogyan lehet megtanulni a helyes technikát, és milyen hatásai vannak a békaúszásnak?
A béka a klasszikus stílus általános megnevezése, amely az egyik legalapvetőbb és legrégebbi úszástechnika. Ezt a stílust először 1871-ben használták úszóversenyeken, amivel a sportúszás története a világon elkezdődött. Maga a név az úszó béka mozgását utánzó mozdulatokból ered. Az úszás ebben a stílusban, a karok és a lábak szimmetrikusan, körkörös mozgásban dolgoznak, és . Ugyanakkor munkájuk összhangban van a fej vízből való kiemelésének és a víz alá merülésének fázisaival, valamint a test hullámzó mozgásával. Rendkívül fontos az áramvonalas sziluett fenntartása.
A rendszeres, klasszikus stílusú úszás, akár szabadidős, akár versenyszerűen űzik, nagyszerű hatással van a fizikai és mentális egészségre. Ismerje meg az úszóbéka fő hatásait és előnyeit:
a fittség javítása;
hatékonyabb szívműködés és jobb vérkeringés, ami segít csökkenteni a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát;
az anyagcsere javulása;
nagyobb izomerő;
a váll-, kar- és lábizmok fejlődése;
javult a motoros koordináció;
karcsúsítja a sziluettet;
a mellkas és a mellkas megjelenésének javítása;
jobb tüdőkapacitás;
a szervezet oxigénellátása;
a csontrendszer erősítése;
növeli az izmok és ízületek mozgásterjedelmét és rugalmasságát;
tehermentesíti a gerincet és az ízületeket;
a testtartás javítása;
a testtartási hibák, például a skoliózis korrekciója;
A bőr feszesítése és megjelenésének javítása, beleértve a narancsbőr csökkentését;
javítja a hangulatot, többek között a szerotonin, a jó hangulatért felelős hormon fokozott kiválasztása révén;
csökkenti a stressz-szintet.
A békaúszás során 75-85%-ban a lábak vesznek részt, amelyek az egész mozgás mozgatórugói, és lehetővé teszik az úszó számára az előrehaladást. A karok a mozgás sebességének 15-25%-áért felelősek. A békaúszás során elsősorban a mellkasi izmok fejlődnek, de a vállak, a karok, a combok és a fenék is erősödnek és szép körvonalakat kapnak.
Egy óra békaúszás során 350 és 800 kcal között lehet elégetni, attól függően, hogy milyen tempóban úszol. A végeredményt számos más tényező is befolyásolja, többek között az életkor, a nem, a testsúly, az edzettségi szint vagy a napi hajlam. Ha azonban fogyni szeretne, karcsúsítani vagy formálni szeretné a sziluettjét, vagy növelni szeretné az anyagcserét, érdemes az úszóhullámot beiktatni az edzéstervébe, és rendszeresen gyakorolni a medencében.
A helyes békaúszás technikáját jó ötlet egy áramvonalas kiinduló helyzet elfogadásával kezdeni. Feküdj hasra, a lábad és a karod legyen egyenes, a fejed legyen egy vonalban a gerinceddel. Nézzen a medence aljára.
A békánál a kezek munkája 3 fázisból áll: a víz megragadása, megragadása és átadása. A kiinduló helyzetbe kerülve hajlítsa be kissé a karját a könyökénél, a tenyerét a hüvelykujjával irányítsa lefelé, és helyezze kissé a válla mögé. Tegye össze az ujjait, és kezdje el a karok oldalirányú és lefelé irányuló mozgását a vállvonal felé. Ezután a mellkas előtt szorosan hajlítsa be a karokat, és erőteljesen térjen vissza a kiinduló helyzetbe. A kar mozgását a lábak hajlításával együtt végezzük. Figyeljünk arra, hogy a karok ne nyúljanak túl a törzs vonalán.
A béka gyors úszásának kulcsa a megfelelő lábmunka. A klasszikus stílusban a lábak a rúgás 3 fázisát hajtják végre: visszatérés, fogás és vezetés. A kezdeti fázisban, amikor a kiinduló helyzetet felveszi, a lábai egyenesek. A lábakat a vízre merőlegesen kell tartani. A visszatérési fázisban a lábakat térdben be kell hajlítani, és a sarkat a fenék felé kell húzni. A vízfogás fázisában tolja el a térdeit egymástól, és fordítsa a lábfejét kifelé. A hajtási fázisban határozottan tolja el magát a víztől, és a lábát a lehető legjobban egyenesítse ki. Végezzen keskeny mozgást – a térdei legyenek a csípő szélességével egy vonalban vagy kissé azon túl.
A helyes légzés a békaúszásnál a kisebb fáradtságért és a gyorsabb mozgástempóért egyaránt felelős. A belégzés akkor történik, amikor egyszerre hajlítod be a térdeidet és lököd ki a karjaidat – ekkor a fejed felemelkedik (az álladnak a vízfelszín felé kell néznie) a hátad felső részével együtt. A kilégzés a víz alatt történik. A békánál a fejnek kissé a víz felszíne alatt kell lennie.
A klasszikus stílus egyik alapvető hibája az úszás az úgynevezett nyitott békával (a fejed végig a víz fölé van emelve). Ez a testhelyzet fájdalmat okozhat a nyaki, mellkasi vagy ágyéki gerincben. Ismerje meg a klasszikus stílusú úszás egyéb leggyakoribb hibáit:
felszínes légzés;
függőleges lábmozgás;
aszimmetrikus lábmunka;
túlságosan széles lábtávolság;
rossz lábtartás;
túl szűk lábrúgások;
a vállvonalon túlnyúló kar mozgása;
túl szűk vállmozgás;
a kezek vízszintes helyzete (kifelé kell fordítani őket);
széttárt ujjak;
a fej túl korai/túl késői behajtása a kiegyenesítő karokhoz képest.
Mivel a békaúszás eleinte nehézségekbe ütközhet, érdemes néhány órára elmenni egy profi oktatóhoz, hogy elkerüljük a hibák ismétlődését és a helytelen technika kialakulását.
A helyes úszástechnika kifejlesztése a klasszikus stílusban rendkívül fontos ahhoz, hogy teljes mértékben kiaknázhassuk e mozgásforma pozitív hatásait. A karok és lábak helyes használata és a megfelelő légzés lehetővé teszi a hatékony és ergonomikus úszást a hát megerőltetésének kockázata nélkül.