Tartalomjegyzék:
Síelés vagy snowboardozás – melyiket válasszuk a téli sportkaland kezdetén? Melyiket könnyebb és gyorsabban megtanulni, és melyik biztonságosabb? Ismerje meg a két sportág közötti főbb különbségeket, előnyeiket és hátrányaikat, valamint a tanulás módját, hogy meghozhassa a helyes döntést, és megtehesse első lépéseit a sípályákon a következő télen.
A fő különbség a síelés és a snowboardozás között a motorozás módjában és a szükséges felszerelés mennyiségében rejlik. Az előbbi esetben két sílécet és egy pár botot használsz, az utóbbinál csak egy deszkára van szükséged. Természetesen mindkét esetben szükség lesz sisakra, bakancsra, kesztyűre, szemüvegre és sí- vagy snowboardruházatra is. A síelés és a snowboard felszerelés költségei hasonlóak, így ha nem tudja, hogy végül melyik sportágat választja, érdemes először kölcsönzéssel kezdeni.
A síeléshez a lábak és a karok összehangolására és a megfelelő ritmusban való haladásra van szükség, míg a snowboardon mindkét lábad egy deszkához van rögzítve, és a megfelelő testegyensúly határozza meg a sebességet és a menetirányt.
A lejtő- vagy sífutó sílécen sokkal természetesebb a testtartás, mint a snowboardon. Fontos, hogy ha először a síelést tűzte ki célul, és idővel ki akarja próbálni a snowboardozást, az első nehézség az lesz, hogy megszabaduljon a két deszkán való lovaglás szokásaitól.
Sílécen könnyebb megállni – csak a felszerelést kell megfelelően elhelyezni, vagy a fékerőt félre kell tenni. A snowboardozás több energiát igényel a fékezési manőverhez – stabil pozícióra van szükséged ahhoz, hogy a deszka szélén maradj, ami több izomcsoportot vesz igénybe. A két deszkán való lovaglás kevesebb eséssel is jár – a botok támasza segít megakadályozni, hogy a hó betemesse Önt.
A snowboardozás és a síelés közötti másik különbség a két téli sport által kínált lehetőségek széles skálájával kapcsolatos. Az előbbi, ha már elsajátította az alapokat, nagy mozgásteret biztosít – kipróbálhatja a carvingot (gyors kanyarokat) vagy a snowparkban való lovaglást, amely tele van rámpákkal és akadályokkal. Az akrobatikát tekintve a síelés kevésbé látványos sport (a freestyle síelés nem tartozik ide), de a skitúrázás lehetséges – ez a hegymászást és a síelést ötvözi, és lehetővé teszi, hogy a kitaposott ösvényeken kívül síeljünk. A snowboardozással skitouringot is lehet űzni, de ehhez egy speciális deszkát, vagy splitboardot kell vásárolni (ez kettéhasad, és együtt lehet használni a pecsétekkel – szövetcsíkokkal, amelyek lehetővé teszik a felfelé haladást).
A sílécek lehetővé teszik a nagyobb sebességű síelést. A rekord az olasz Ivan Origone-é, aki 254,95 km/h-t síelt a 2016-os gyorsasági síversenyen. Ehhez képest a leggyorsabb snowboardos, a francia Edmond Plawczyk 203, 275 km/h-t ért el 2017-ben.
A síelés kétségtelen előnye a botok, amelyekkel megálláskor fel tudod támasztani magad, és az egyenes és sík szakaszokon nem kell lehúznod a felszerelésedet – csak lökd le őket, hogy tovább tudj menni. Amikor sílécen mozogsz, elsősorban az alsótestet veszed igénybe, különös hangsúlyt fektetve a lábizmokra (különösen a comb négyfejű izmaira), de a farizmok, a combok és a vádli, valamint a karok is hozzájárulnak a mozgáshoz.
A síelés hátránya, hogy nagyon megterheli a térdet, ezért ha térdpanaszokkal küzdesz, a snowboardozás jobb választás. A síelés az ízületi problémákkal, különösen a csuklóval vagy a vállperemmel küzdők számára is jobban működik.
Rajongsz a szörfözésért vagy a wakeboardozásért, vagy tavasztól őszig soha nem válsz meg a gördeszkádtól? A snowboard tanulása könnyebb és élvezetesebb lesz számodra, mivel a testhelyzet hasonló, és a megfelelő egyensúlyt és egyensúlyt kell fenntartanod. Térdproblémái vannak? A snowboardozás is jobb téli sport az Ön számára, mivel kevésbé terheli ezeket az ízületeket, mivel mindkét lábát egyenletesen rögzíti egy deszkához. Ha azonban problémái vannak a csuklójával, a bokaízületével vagy a vállperemével, akkor a lesiklás vagy a sífutás kevésbé lesz kockázatos és megterhelő az Ön számára.
A snowboardozás olyan izmokat vesz igénybe, mint a hát, a has, a fenék, a comb, a vádli, a bokaízület és a csípőizmok.
A snowboarddal az elején elég kellemetlen lehet a felvonó/csúszda használata, ahol a fel- és leszálláshoz megfelelő testegyensúlyozásra van szükség. A gondolán való felszállás viszont azt jelenti, hogy a kötésekbe be- és ki kell csíptetni, ami egy snowboardosnak több időt vesz igénybe, mint egy síelőnek. A snowboardozás másik hátránya, hogy nincsenek botok, amelyek megtartják a pozíciót pihenés közben, és sík szakaszokon lehetővé teszik a síelés folytatását (az egyenes talajon általában le kell csatolni a felszerelést, és meg kell keresni a következő dombot, ahonnan lesiklani lehet).
A síelés és a snowboard technikájának biztonságos és könnyű elsajátítása nagyrészt egyéni kérdés, ezért nem lehet egyértelműen megmondani, hogy melyik sportágban érdemes elkezdeni a téli sportok világát. A síelés statisztikailag sérülésveszélyesebb, mint a snowboardozás, többek között azért, mert a lábak és a karok egymástól függetlenül működnek, és ez ahhoz vezethet, hogy szétválnak vagy keresztezik egymást, ami veszélyes esésekhez vezethet. Ezért fontos a síbukósisak vagy a térdvédő. Az is jó ötlet, ha rendelkezik érvényes felelősségbiztosítással, amely fedezi a kártérítés költségeit, ha Ön balesetet okoz.
A snowboardozásban mindkét láb egy deszkához van rögzítve, ami elveti a végtagok megfelelő szinkronizálásának szükségességét, és így csökkenti a súlyos sérülések/traumák kockázatát. Másrészt a hátrafelé vagy előrefelé történő esések hátproblémákat, illetve a csukló vagy a farokcsont sérüléseit okozhatják. A sérülésveszély minimalizálása érdekében hátvédet vagy úgynevezett teknőspárnát és párnázott snowboardkesztyűt kell használni. A sípályák biztonsága szempontjából az is fontos, hogy a sebességet és a síelési stílust az időjárási viszonyokhoz, a pálya állapotához és az útvonalválasztáshoz igazítsuk, és hogy óvatosan bánjunk az olyan manőverekkel, mint a kanyarodás és az előzés.
Ha síelni vagy snowboardozni szeretne tanulni, béreljen felszerelést és vegyen órákat egy oktatóval (egyénileg vagy csoportosan), hogy megtanulja a legfontosabb alapelveket és technikákat. Megkérhetsz egy tapasztalt barátodat is, hogy adjon neked néhány leckét egy vagy két deszkán. Néhány gyakorlás után könnyebben eldöntheti, hogy melyik téli sport illik Önhöz jobban. Ilyenkor érdemes saját sí- vagy snowboardfelszerelést választani, hogy az az Ön egyéni igényeihez igazodjon, és lehetővé tegye, hogy teljes mértékben élvezhesse a szabadtéri tevékenységek előnyeit és előnyeit.
Gyermekek esetében nagyszerű választás, ha elmegyünk egy síiskolába, és csak két deszkával kezdjük el a téli sportokkal való kalandozást – a technika intuitívabb. A gyermekeknek 3 éves kortól ajánlott megtanulni síelni, míg a snowboardozást 4-6 éves kortól lehet elkezdeni.
Függetlenül attól, hogy melyik téli sportot – síelést vagy snowboardozást – választja, mindkét esetben megfelelő fizikai felkészülésre van szükség a szezonra, hogy izmai rugalmasabbá és erősebbé váljanak, ezáltal csökkentve a sérülés/betegség vagy a késleltetett izomfájdalom (DOMS, vagy más néven „fájdalmak”) kockázatát. A legjobb, ha legalább 1,5 hónappal az első lejtőzés előtt elkezdi ezt a fajta edzést. Olyan gyakorlatokkal, mint a guggolás súlyokkal (pl. súlyzókkal, kettes súlyzókkal, súlyzókkal), deadlifts (pl. mindkét lábbal vagy egy lábon), a combok abdukciója és adductiója gépen, evezés, pylometrikus ugrások (pl. be- és kiugrás egy dobozból), chairstand (falhoz ültetés egy székhez hasonló helyzetben) vagy az alkarállás különböző változatai (ún. plank vagy plank). Ha a snowboardozás mellett döntesz, elengedhetetlenek lesznek a hátat, a csuklót és a vállat erősítő gyakorlatok (pl. kézi plank, evezés, oldal- és elülső emelések, felülnyomás mindkét kézzel vagy egy kézzel).
A sí- vagy snowboard-kaland megkezdéséhez válasszon olyan helyeket, amelyek alkalmasak arra, hogy két vagy egy deszkán tanuljon meg síelni. A legjobb helyek a lankás, széles lejtők lesznek, ahol nincs nagy forgalom, és ahol a kezdők számára is vannak gondozott lejtők.
Síelés vagy snowboardozás – ha a téli szezon kezdete előtt ezzel a dilemmával küzd, úgy dönthet, hogy mindkét sportágat kipróbálja. Fontos, hogy nincs korhatár, mikortól lehet elkezdeni síelni vagy snowboardozni tanulni. A téli időszakban a szabadban való tartózkodás és a rendszeres testmozgás számos előnnyel jár – a szervezet oxigénellátásától és a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség növelésétől kezdve a koordináció, a koncentráció és a fittség javításán át a hangulat javításáig és a téli depresszió leküzdéséig.