Tartalomjegyzék:
A klasszikus mászással ellentétben a bouldering során a feljutás alacsony sziklatömbökön történik, és biztosítókötelek használata nélkül. Az első lépéseket ebben a szakágban általában mesterséges mászófalakon teszik meg. Bouldering – milyen mászás ez, és mi szükséges ahhoz, hogy elkezdjük?
A bouldering a hegymászás egy fajtája, amelynek neve az angol boulder szóból származik, ami alacsony sziklát jelent. Lengyelországban a „bouldering” fordítást alkották meg. A mászás során szabadon álló sziklaformációkat vagy alacsony magasságú (3-5 m magasan a földtől) mesterséges falakat mászunk biztosítókötelek, hevederek és más típusú védőeszközök használata nélkül. Nem kell azonban aggódnia a szikláról való esetleges leesés következményei miatt. Függetlenül attól, hogy a földön vagy egy boulder-központban (a padlóhoz képest különböző szögben álló falakkal felszerelt terem/központ, amelyen színkódolt kapaszkodók jelölik ki a mászandó útvonalat) edzünk, a mászóhely alatt egy speciális hordozható matracot, az úgynevezett crash padot helyeznek el, amely biztosítja a biztonságos landolást. Célja, hogy tompítsa az esést és megvédje Önt a sérüléstől.
A modern boulderezés előfutárának John Gill amerikai matematikust és tornászt tartják, aki az 1950-es években kezdett rövid, nehéz mászóutakra specializálódni, és demonstrálta az emberi test átlagon felüli képességeit a sziklatartókon. Mivel nagy hangsúlyt fektetett a hegymászás formájára, stílusára és etikájára, a torna alapelveinek és technikáinak bevezetésével hozzájárult a sportág fejlődéséhez. Neki köszönhetjük, hogy ma már használhatunk tornazsírt vagy magnéziát a hegymászás során.
A boulderezésben különböző útvonalak nehézségi skáláit használják, de a legnépszerűbbek a francia modell (ahol az A, B és C betűket, valamint egy számot és egy „+” vagy „-” jelet használnak), az amerikai Verma skála (V0-tól – a legkönnyebbtől V16-ig – a legnehezebbig) és az UIAA (Tatra) skála, ahol az I-től XI-ig tartó jelekkel és „+” vagy „-” jelekkel kell számolnunk. A mesterséges falakon az útvonal nehézségét a színek jelzik – a jelölések általában a zöldtől (kezdőknek) a sárgán és a kékön át a piros, lila és fekete színig (haladók) terjednek.
A klasszikus hegymászás lényege, hogy a lehető legmagasabb csúcsot érjük el saját erőnk, képességeink és biztonsági felszerelésünk segítségével. A rögzítési pontokat is nekünk kell felállítanunk. A boulderezéssel ellentétben azonban, ha leesünk a falról vagy pihenni akarunk, lógva maradunk, és nem kell újra kezdeni az útvonalat.
A boulderezés jellemzője, hogy a mászás rövid, és kevés nehéz mozdulatból áll egy meghatározott útvonalon. Mivel alacsony magasságban gyakorolják, nincs szükség kötélre vagy társas rögzítésre. Egy úgynevezett spotter kísérheti Önt a spotolás részeként, azaz például azért, hogy fékezze az esését, vagy úgy tolja hátra, hogy ha leesik, ne ütközzön semmibe, és a bukótér mögé essen. A bouldering nem csak koordinációt, erőt és mászási készségeket igényel, hanem kreativitást is, hogy megfelelően felmérje és megoldja az úgynevezett bouldering problémát (egy másik kifejezés az útvonal átjárására).
Az, hogy hova mész boulderezni, nagyban függ a tapasztalatod és az edzettséged szintjétől. Ha megtetted az első lépéseket a klasszikus mászás terén, akkor sikeresen mehetsz a boulderezés más szerelmeseivel a terepen. Lengyelországban a legnépszerűbb boulderhelyek a következők:
Jelenia Góra terület;
Kłodzko-völgy;
Kamienna Góra;
Zimny Dole (Krakkó közelében);
Ciężkowice (Tarnów közelében)
Sokoliki;
Janowickie Erz-hegység (pl. Zborów-hegy);
Jura Krakowsko-Częstochowska.
Nincs mászási tapasztalatod, vagy haladó boulderer vagy, és változatosságot keresel a szezonon kívüli edzésedben? A megfelelő hely az Ön számára egy olyan mászóközpont/terem lenne, ahol kész útvonalak vannak kijelölve különböző formájú kapaszkodókkal és különböző nehézségi fokozatokkal.
Ha még soha nem másztál, kezdd a boulder kalandodat egy mesterséges falon, oktató felügyelete mellett, csatlakozz egy mászószakosztályhoz, vagy menj el egy edzésre olyan barátokkal, akiknek már van tapasztalatuk ebben a mászásban. Ismerkedj meg a legfontosabb szabályokkal, amelyek nemcsak a sziklán, hanem az egész boulderterületen érvényesek. Tájékozódjon a viselkedési kérdésekről a biztonság, az útvonalak nehézségének jelölése (a zöld nem mindig jelenti a legkönnyebb kopaszságot), a magnézia használata, a felszerelés bérlése stb. tekintetében. Különösen ez utóbbi pont lesz nagyon hasznos, ha nem vagy biztos benne, hogy a bouldering neked való-e, és hogy nagyobb léptékben fogod-e csinálni.
A legtöbb mászófallal rendelkező helyen cipőbérlést is kínálnak. Az első látogatás előtt ellenőrizze, hogy milyen típusú magnézia használata engedélyezett (egyes központok a nagy por és szennyeződés miatt tiltják a por alakú változat használatát), és hogy szükség van-e saját termékre, vagy a helyszínen beszerezhető.
Mielőtt úgy döntesz, hogy elmész egy mászóközpontba, mérd fel a kondíciódat, a kar- és törzserődet (ezek azok, amelyek elsősorban az első mászások során dolgoznak majd) és a mozgáskoordinációdat. Jó ötlet, ha az általános edzés mellett az erőnléti (az alkarokra, vállakra és a törzsizmokra összpontosítva, amelyek stabilizálják az egész testet), koordinációs és állóképességi gyakorlatokat is beépíted a heti programodba, mielőtt nekivágnál az első kopaszoknak. Válassza a súlyzókkal, súlyzókkal, kettlebell, bosu vagy TRX szalagokkal végzett gyakorlatokat. Végezzen fekvőtámaszokat, plankokat és húzódzkodásokat. Ne feledkezzen meg arról sem, hogy izmait rugalmasabbá tegye, és javítsa mozgásterjedelmét többek között nyújtással és görgős labdával végzett önmasszázzsal. A kéz- és ujjizmok edzésére szolgáló speciális gumilabda gumiszalagokkal felbecsülhetetlen segítséget nyújthat e struktúrák erősítésében.
Kezdetben válasszon alacsony nehézségű útvonalakat, hogy ne csak a megfelelő készségeket fejlessze, hanem az alapvető technikákat is megtanulja. Figyeld meg más tapasztalt hegymászókat, hogyan helyezik el a kezüket és a lábukat, hogyan akasztják be a lábujjaikat és a sarkukat, hogyan húzódnak fel, hogyan egyensúlyoznak, hogyan ugranak vagy hajtanak végre különböző trükköket, majd légy te is kreatív egy adott útvonalon.
A bouldering nagy előnye, hogy nem igényel speciális felszerelést a kezdéshez. Mint említettük, a magnézium és a cipő gyakran bérelhető a boulderingben, felár ellenében. Ha azonban hosszabb hegymászó kalandot tervez, győződjön meg róla, hogy a megfelelő felszerelést és felszerelést választja, hogy ez a tevékenység kifizetődő és az egészségére is jótékony hatással legyen.
A bouldercipők jellegzetes, lefelé ívelt elülső részével és aszimmetrikus kialakításával rendelkeznek. A hegyük és a talpuk merev és kemény, így stabilnak érzi magát, és magabiztosan helyezheti a lábát a különböző méretű sziklákon. A piacon tépőzáras, fűzős és felsliccelhető modellek is kaphatók. Fontos, hogy a megfelelő illeszkedés a lábadhoz, hogy például a bekötéskor maximálisan érezni tudd a lábadat. A Sportanónál olyan márkák kiváló minőségű gumiból készült hegymászócipőit találod, mint a La Sportiva, Salewa, Evolv, The North Face, Black Diamond és Scarpa.
Válasszon egy kényelmes, rugalmas szabású ruhát, amely nem korlátozza a mozgást. Ne feledje, hogy mászás közben néha egészen extrém pozíciókat kell felvennie, amelyek teljes mozgásszabadságot igényelnek. Válasszon légáteresztő anyagból készült pólót/felsőt és hosszú nadrágot/leggingset vagy 7/8-as nadrágot, hogy csökkentse a felhorzsolódás kockázatát, amikor egy panelhez vagy sziklához ütközik.
A magnézium-dioxid, vagyis a magnézium-karbonát a lombkorona egyik alapvető felszerelése. Elnyeli a nedvességet, hogy megakadályozza a kezek csúszását a sziklákon/kapaszkodókon, valamint javítja a tapadást és a tapadást, és csökkenti a bőrhorzsolások kockázatát. Létezik por alakban (érdemes erre a célra szolgáló tasakban tárolni), pálcika, kocka vagy folyadék formájában.
A mesterséges falakon vagy valódi sziklákon egy kefe is jól jöhet, hogy segítsen megtisztítani a magnezit fogantyúkat vagy a sziklák széleit a portól, ami kiküszöböli például a csúszós kezek problémáját.
Ha úgy döntesz, hogy a terepen boulderezel, szükséged lesz egy hordozható matracra, a már említett bukótérre. Válasszon tartós anyagot (pl. Cordura®), amely ellenáll a szakadásoknak, kopásoknak és karcolásoknak, valamint kiváló minőségű habszivacs belsejét (pl. nagy sűrűségű PU-hab), amely megfelelő párnázottságot biztosít esés esetén. Figyeljen a hordozórendszerre (vállpántok és derékszíj) és az összecsukható opcióra is, amely megkönnyíti a védőpárna szállítását.