Tartalomjegyzék:
Kezdő focista vagy egy fiatal focitanuló szülője vagy, és focilabda választás előtt állsz, de a sokféle típus és méret megnehezíti a helyes döntést? Egy 5-ös, 4-es vagy esetleg 3-as méretű focilabdát lenne érdemes választanod? Számít-e a készségszint és a felület típusa? Ebben a cikkben megnézzük, hogyan választhatod ki a lábadnak legmegfelelőbb focilabdát, amely megfelelő hatással van a technika tanulására, a labdakezelésre és a játék általános élvezetére.
A futball-labdák az alábbiak alapján több típusra oszthatók:
Mind a meccslabdák, mind az edzőlabdák alkalmasak lehetnek természetes vagy műfüves pályán való játékra. Az előbbi esetében leggyakrabban bőrből, míg az utóbbi esetében műbőrből, poliuretánból készülnek, vagy a hibrid modellek esetében gyártásukhoz különböző anyagok kerülnek felhasználásra.
Hivatalos mérkőzéseken, nemzetközi tornákon (pl. FIFA World Cup™, UEFA Euro, CONMEBOL Copa America) és bajnokságokon (pl. angol Premier League, spanyol La Liga vagy német Bundesliga) használják. Gondos és kiváló minőségű műbőr megmunkálás jellemzi őket, amely kiváló repülési tulajdonságokat, alaktartást és irányíthatóságot nyújt. A meccslabdák megfelelnek a FIFA (Nemzetközi Labdarúgó Szövetség) vagy az NCAA (National Collegiate Athletic Association) és az NFHS (National Federation of State High School Associations) nemzetközi szabványainak. Ez utóbbi két szervezet hitelesíti a labdákat az Egyesült Államokban a főiskolai, illetve középiskolai játékokhoz.
Ahogy a nevük is mutatja, futballedzésre tervezték őket. Az edzőlabdák nagyon nagy tartóssággal rendelkeznek, hogy ellenálljanak a gyakori használat követelményeinek. Remek választásnak bizonyulnak szabadidős játékhoz vagy olyan tapasztalt labdarúgók számára, akik fejleszteni szeretnék labdarúgó képességeiket. Az edzőlabdák FIFA Quality minőségtanúsítvánnyal is rendelkeznek.
A beltéri labdákkal olyan területen is lehetséges játszani, amelyet nem futballra terveztek, például kosárlabda- vagy teniszpályán. A beltéri labdák között vannak futsal (a labdarúgás beltéri változata) modellek is, amelyek habszivacsból készülnek, és meglehetősen nehezek, így nem pattognak túl magasra.
Bár a klasszikus meccs- vagy edzőlabdák műfüves pályán is használhatók, egy speciális modellt – a műfüves labdát – erre a felületre tervezték. Könnyebb pattogás és gyorsabb mozgás jellemzi.
Az utcai labdarúgáshoz olyan labdára van szükség, amely időtálló és ellenáll a betonon vagy aszfalton való játékkal járó csúszásnak és karcolásnak. A PVC-ből készült és butilbelsővel ellátott modellek ajánlottak, amelyek hosszú ideig megtartják a megfelelő levegőszintet.
A strandfocilabdák mérete megegyezik a klasszikus futball-labdáéval, de sokkal könnyebbek, puhábbak és extrán párnázottak, hogy teljes kényelmet biztosítsanak a mezítlábas rúgásokhoz.
A focilabdáknak 5 mérete van, amelyet elsősorban a játékos életkorának és képességeinek megfelelően célszerű kiválasztani. A játékos fizikai képességeihez és edzettségi szintjéhez képest túl nagy vagy túl nehéz labda sérüléshez, elsősorban ín- és szalaghúzódáshoz vezethet. A túl kicsi méretű focilabdák könnyűek, könnyebben irányíthatók és biztonságosabbak az ütőerő tekintetében, ami elősegíti a technika megfelelő fejlődését és növeli a játék élvezetét, ezért a legfiatalabb és kezdő labdarúgóknak ajánljuk őket. A különböző korosztályok klubedzéseihez használt futball-labdák méretezésénél érdemes figyelni a helyi ligák vagy futballszervezetek ajánlásait és követelményeit, amelyeknek e tekintetben saját irányelveik lehetnek.
A focilabdák méretei:
A futsalban három méret használatos:
A tökéletes focilabda kiválasztása nem áll meg a méretnél, a pályafelület típusánál vagy a játéktudás szintjénél. Olyan tényezők is fontosak, mint a felhasznált külső anyag, a szerkezet és a bélés típusa, a vonatkozó szabványoknak való megfelelés vagy a gyártó.
A focilabda külső borítása főként alábbiakból készül:
A futball-labdák egy belső részből is állnak, amely egy levegővel töltött belső rész és a nyomás fenntartásáért felelős. A leggyakoribb belsőtípusok a következők:
A beltéri labdák habszivaccsal kerülnek megtöltésre, hogy csillapítsák pattogó tulajdonságaikat.
A bélés a külső burkolat és a labda belső része között helyezkedik el. Általában több rétegből áll, amelynek minősége meghatározza az adott modell tartósságát. A bélés készülhet szintetikus szálakból (általában poliészterből) vagy pamutból. Gyakran a labda puhábbá tétele érdekében habszivacsból készült alábélés is használatos.
A legnépszerűbb focilabda-kialakítás a 32 lapos modell, amely a legjobban érzékelteti a labda repülését, ha nagyon erősen rúgják. Vannak a piacon 18, 26 vagy akár 6 paneles labdák is. Általánosságban elmondható, hogy minél kevesebb a panel, annál gyorsabb a labda, és minél több van belőle, annál könnyebb az irányítása. A panelek szerkezete is befolyásolhatja a labda repülését, például egyes labdáknak simább a felülete a jobb aerodinamika érdekében. A legjobb minőségű labdák kézzel varrott panelekkel készülnek. Egy osztállyal lejjebb találhatók a gépi varrású labdák, a ragasztott panelekkel ellátott labdákat pedig általában edzésre, szabadidős játékra vagy promóciós tevékenységekre használják.
Ahhoz, hogy egy labdát mérkőzéseken vagy versenyeken lehessen használni, meg kell felelnie bizonyos kritériumoknak, és az illetékes szervezeteknek, nevezetesen a fent említett FIFA-nak, NFHS-nek és NCAA-nek jóvá kell hagynia. A FIFA esetében a szabványoknak három szintje létezik: FIFA Basic, FIFA Quality és FIFA Quality Pro. A szabadtéri, futsal és strandfoci labdákat laboratóriumi körülmények között szigorú tesztelési eljárásnak szokták alávetni, ahol hét fajta, a legnehezebb körülmények között lefolytatott vizsgálatnak vetik alá őket. A teszteket olyan területeken végzik, mint a súly, a körméret, a gömbölyűség, a lepattanás, a vízfelvétel, a nyomásveszteség, valamint az alak- és mérettartás. A labdákon megtalálható az IMS (International Matchball Standard) logója is. Ez egy régi minősítés, amelyet olyan labdák kaphatnak, amelyek a FIFA által használtnál kevésbé szigorú teszteken is megfelelnek.
A jó hírű gyártó a másik tényező, amelyet érdemes figyelembe venni a futball-labda kiválasztásakor. A világszerte jól ismert és a szakemberek által tisztelt márkák garantálják a kivitelezés minőségére és a megfelelő technikai paraméterekre való odafigyelést. A legnépszerűbb
futball-labda gyártók közé tartozik az adidas, a PUMA, a SELECT és a Nike. Ezek a márkák gyakran fejlesztenek ki innovatív technológiákat, hogy például növeljék a vízfelvétellel szembeni ellenállást, fenntartsák a megfelelő nyomást, biztosítsák a nagy tartósságot vagy az alaktartást. A SELECT márka például az erős, optimális kerekséget biztosító Zero-Wing belső szelepet, vagy a Double Lock™ dupla tömítésű szelepet alkalmazza. A Nike viszont speciális Aerowsculpt bordákat fejlesztett ki a labda görbületének pontossága érdekében, a PUMA pedig a megbízható PUMA Air Lock szelepet kínálja.Az, hogy varrott vagy ragasztott labdát választasz-e, az egyéni preferenciáidtól, a játék típusától és a labda rendeltetésétől függ. Érdemes figyelembe venni a játék szintjét és a felület típusát is. A varrott labdák, amelyeknél a paneleket kézzel vagy géppel, tömör fonallal varrják össze, áruk és hagyományos megjelenésük miatt népszerű választásnak számítanak. A jellegzetes, látható varrás befolyásolhatja a labda hosszú élettartamát és a játék egyes aspektusait, mint például az irányítást vagy a pörgetést. A varrott labdák a vizet is jobban szívhatják, így nedves körülmények között rosszabb repülési tulajdonságokkal rendelkeznek. A ragasztott labdák burkolata viszont speciális ragasztóval összeragasztott panelekből áll, ami simább felületet, nagyszerű labdakontrollt és kiváló repülési jellemzőket, valamint kisebb vízfelvételt eredményez. Nagy teherbírású alternatívát jelentenek a termikus módszerrel összeragasztott panelekkel ellátott láblabdák.
Összefoglalva, a futball-labda kiválasztásakor alapvető fontosságú, hogy a modellt a konkrét célhoz (mérkőzés, edzés, teremjáték stb.) igazítsd, és olyan terméket válassz, amelyet a FIFA vagy más szabályozó testület tanúsít a labda teljesítményének garantálása érdekében. Célszerű különböző típusú labdákat letesztelni, mielőtt kiválasztanád a lábad számára legmegfelelőbbet, amely leginkább megfelel az igényeidnek és játékstílusodnak.