A hótalpak lehetővé teszik a havas hegyi ösvények bejárását, ezért minden téli túrázó felszerelése között ott kell lenniük. Egy adott pár megvásárlása bonyolultnak tűnhet a méret, a kötéstípusok vagy a terephez való illeszkedés miatt, de útmutatónk segít eldönteni, hogy milyen hócipőt érdemes választanod az igényeidnek megfelelően.
Mire szokták használni a hótalpakat?
A
hótalpak már évezredek óta léteznek – az első modellek fából készült vázzal rendelkeztek, amelyet nyersbőr csíkokkal tekertek körbe, és többek között vadászatra használták őket. Különleges kialakításuknak köszönhetően biztosították, hogy a test súlya egyenletesen oszoljon el egy nagy, sík felületen, így elkerülhető volt a puha és mély hóban való elsüllyedés. Idővel a hócipőket könnyű alumíniumkerettel látták el, amelyet műanyaggal vagy rugalmas gumival vontak be. Ez a kialakítás tartósabb volt, és nagyobb felhajtóerőt biztosított. A legtöbb modern hócipő még mindig a hagyományos talp és vázszerkezet szerint épül, valamint sarokbetéttel (sarokemelő támogatás) és kötéssel is fel van szerelve. Egyes modellek különböző fokú és élességű hágóvasakkal (kramponokkal) rendelkeznek, amelyek az acélváz szerves részét képezik, és lehetővé teszik a túrázást meredek, jeges felületen vagy vastag hóban.
A hótalpak előnyei:
lehetővé teszik a havas hegyi utak, jeges felületek és a puha hóréteggel borított burkolatlan területek bejárását felesleges erőfeszítés vagy a hóban való elsüllyedés nélkül;
egyszerű és könnyen használható, ezenkívül még kezdők és gyermekek is használhatják;
kiválóak kiránduláshoz és szabadidős sétához bármilyen havas terepen.
A hótalpak típusai
A hótalpak különböző kialakításúak és funkcionalitásúak, amelyek egy adott típusú terepeken való navigálásra vannak szabva, ezért érdemes leellenőrizned a terepviszonyokat, mielőtt egy adott helyre mész. A legtöbb hótalp 3 kategóriába sorolható: sík terep, változatos terep és hegyvidéki terep. Külön kategóriát képeznek a terepfutó hótalpak, amelyek speciális kialakításúak az intenzív aerob edzésekhez.
Könnyű terepre szánt hótalpak
Ezt a hótalp-típust sík, kevésbé megerőltető terepen (síkságon, dombokon és hegylábakon) történő szabadidős túrázásra tervezték. A könnyű terepre való hótalpakra az egyszerű kötésrendszer, a mérsékelt vonóerő (viszonylag kis elmozdulás) valamint a sarokemelő párna hiánya jellemző, ezért nem boldogulnak a meredek lejtőkön.
Változatos terepre szánt hótalpak
Sík és mérsékelten lejtős, jégmentes terepre tervezték őket. A mérsékelt terepre szánt hótalpakat a jó tapadást garantáló fogak, az erős kötésrendszer és a könnyű beállítás jellemzi. Rendelkezhetnek sarokemelővel, hogy megkönnyítsék a túrázást az alacsony és közepes magasságú hegységekben, mint például a Szudétákban vagy a Beszkidekben.
Hótalpak hegyvidéki és kihívást jelentő terepviszonyokhoz
A hegyi terepre szánt hótalpak lehetővé teszik a meredek és/vagy jeges terepen való gyaloglást. A lábujjak alatt, a sarkak alatt (kisebb méretben) és néha a váz mentén is agresszív tüskés rendszerrel, fejlett kötésrendszerrel és sarokemelővel rendelkeznek a nagy tapadás érdekében. A hegyi hótalpak meglehetősen könnyűek, így könnyedén hordozhatók hosszú időn keresztül, és a hátizsákodra is felerősítheted, amikor éppen nem használod. Jól használhatók túraútvonalakon (pl. a Tátrában) és terepen is.
Futáshoz kialakított hótalpak
A terepfutó hótalpakat azoknak ajánljuk, akik intenzív aerob edzést terveznek, vagy akik gyorsan szeretnének mozogni kemény havon vagy szilárd burkolatú útvonalon. Ez a fajta hócipő könnyű és lehetővé teszi, hogy a lábak teljes mozgástartományt végezzenek, de kisebb elmozdulást is biztosítanak. Ezenkívül a futáshoz kialakított hótalpak olyan kötésekkel vannak ellátva, amelyek lehetővé teszik, hogy a futócipőhöz illeszkedjenek, valamint olyan speciális kötésekkel is, amelyek minden lépésnél pattognak, hogy stabilan a lábhoz közel tartsák a talpat.
Hogyan válaszd ki a hótalpad méretét?
A megfelelő hótalpméret kiválasztását a terhelés határozza meg, amelyet a felhasználó súlya (téli ruhában) és az esetleges felszerelés súlya (hátizsák, élelmiszer, túrafelszerelés, például sátor, hálózsák, kramponok, fejsze stb.) együttesen határoz meg. Érdemes leellenőrizned az adott modellhez ajánlott súlytartományt az adott gyártó mérettáblázatában. A leggyakoribb tartományok a következők: 80 kg-ig, 100 kg-ig, 120 kg-ig és 140 kg-ig. Egyes hótalppárok kizárólag egy méretben érhetők el. Ekkor szükséges leellenőrizni, hogy a maximális terhelhetőséged kisebb-e, mint az adott méretre vonatkozó maximális terhelhetőség. Ne feledd, hogy minél nagyobb terhet viszel magaddal, annál nagyobb felületűnek kell lennie a hótalpnak a megfelelő felszínen tartáshoz, azaz ahhoz, hogy a hó felszínén tudj maradni. Ha a megadott súlytartományok túl kicsik a számodra, érdemes elgondolkodni egy speciális talpfark-hosszabbításon, amellyel növelhető a felület és a teherbírás.
A hótalp méretének kiválasztásakor fontos szempont az is, hogy a terepen milyen hóviszonyokkal kell szembenézned. Könnyű hóréteg esetén hosszabb hótalpat érdemes választani, hogy a felszínen tudj maradni, míg a tömör, nedves hó vagy a bozóttal teli keskeny ösvények rövidebb hócipőt igényelnek. Továbbá, ha meredek, jéggel borított útvonalon kívánsz felmászni, akkor jobb választás a rövidebb hótalp.
A hótalpak többnyire uniszex hócipők, de vannak a piacon keskenyebb kialakítású női hótalpak is. A gyermek hótalpak szintén súlytartományok szerint kaphatók, hogy a fiatal túrázók számára optimálisan megfeleljenek.
Speciális cipőre van szükséged a hótalpakhoz?
A hótalp-kötések kompatibilisek a legtöbb túra- vagy téli bakancs típusával. Fontos, hogy a lábbeli vízálló és kényelmes legyen, hogy megfeleljen annak a kihívásnak, hogy hosszú kilométereket teszel meg hótalppal a lábadon. A téli túra- vagy sífelszerelés praktikus kiegészítője egy pár taposócsizma, amely megvéd téged többek közöttt attól, hogy a hó bejusson a csizmádba, vagy attól, hogy a nadrágod és a csizmád bepiszkolódjon, amikor például le kell térned a kijelölt útvonalróll.
Hótalp – melyiket válaszd? Vásárlási tippek
Miután megválaszoltad magadnak azt a kérdést, hogy milyen terepen és milyen körülmények között fogod használni a hótalpat, milyen fizikai tevékenységeket fogsz végezni és megközelítőleg meghatároztad a teljes súlyodat és a felszerelésedet, ideje megvizsgálni a hótalp anyagát és az olyan szerkezeti elemeket, mint a kötésrendszer, a kramponok és a sarkak.
Anyag
A hótalpak az alábbiakból kerülnek kivitelezésre:
műanyag – nagy tartósságuk, jó tapadásuk és viszonylag alacsony áruk jellemzi őket. Hátrányuk, hogy jeges terepen vagy kemény havon járva meglehetősen zajosak és hiányzik belőlük a merevség, ami hozzájárul a természetellenes lépés érzéséhez;
fém –általában alumíniumból készült külső vázzal rendelkeznek, amely rugalmas szövetburkolatot (általában tartós szintetikus szövetet) hordoz. Ez a fajta talptípus könnyebb és halkabb, mint a műanyag talpak, és rugalmasabb járás közben, viszont kevésbé strapabíró és drágább is.
Kötések
A legtöbb hótalp-kötés túra- és téli bakancsokhoz készült, de néhány márka olyan kötéseket is gyárt, amelyek a snowboard bakancsokkal is kompatibilisek. A kötéstípus kiválasztása az egyéni preferenciáktól függ. Érdemes olyan egyszerű kötésrendszert választani, amely kesztyűvel is könnyen kezelhető.
A hótalp-kötések az alábbi típusokra oszthatók:
hevederrel és csattal ellátottak – a pl. nejlonból készült hevederrel egyszerűen meghúzhatók és csattal rögzíthetők;
fogazott csatokkal ellátottak – a snowboard bakancsok csatjához hasonlóan kezelhetők;
BOA rendszerrel ellátottak – egy speciális gomb és zsinórok garantálják az optimális illeszkedést.
Az is fontos, hogy a hótalp hogyan van rögzítve a kötésekhez:
rögzített – a felülethez egy rugalmas, tartós hevederrel van rögzítve, amely járás közben megfeszül, így a hótalp farka megemelkedik, ami javítja az egyes lépések hatékonyságát.
csuklós – nagyfokú mobilitásának köszönhetően például mászás vagy futás közben is remekül használható.
Ha olyan síelő vagy snowboardos vagy, aki nagyobb magasságokban tervezi használni a hótalpat, érdemes olyan kötést választanod, amely laposan összecsukható, így könnyen elpakolhatod a hátizsákodba, amikor éppen nincs rá szükséged.
Sarok
Ha téli túrát tervezel a hegyekben, válassz olyan hótalpat, amely sarokpárnával, azaz sarokemelő sínnel vagy párnával rendelkezik. Ez a meredek lejtők megmászásakor fent tartja a lábat, ami lehetővé teszi például a vádliizmok pihentetését.
Hágóvasak
Az alpesi terepre szánt hótalpak lábujj-kramponokkal rendelkeznek, amelyek a kötés lábujjai alá rögzíthetők, így járás közben stabilan behatolnak a felszínbe, amivel megfelelő tapadást biztosítanak. Az agresszívabb kramponok például V alakú kramponokkal vannak felszerelve a sarkak alatt. A lapos keretű hótalpak viszont az oldalukon fogakkal is rendelkezhetnek, amelyek az ösvényen kívül és a mászás során további biztonságot nyújtanak.
Hogyan járj hótalppal?
A hótalpas gyalogláshoz nem szükséges semmilyen speciális tanfolyam vagy képzés. Ha már felvetted, csupán kezdd el egyszerűen az egyik lábadat a másik elé tenni, mint a normál gyaloglás közben. Nézz előre, és tartsd a lábaidat kissé távol egymástól, hogy ne lépj egyikkel a másikra, ami esést okozhatna. Próbáld meg nem túl magasra emelni a lábadat és tartsd meg a természetes lépéshosszat, amennyire csak lehetséges. Meredek emelkedőn segítsd magad túra- vagy síbottal. Ne felejtsd el megfelelően beállítani a kötéseket, hogy a csatok a lábad külső oldalán helyezkedjenek el, hogy túrázás közben ne legyenek útban és ne okozzanak veszélyes helyzeteket számodra.