Melyik túrabotot válasszuk? Válassza ki a magasságának és igényeinek megfelelő túrabotot!

Sylwia Stwora-Petela 09.03.2023

A túrabotok sok hegyi túrázó számára nélkülözhetetlen felszerelést jelentenek, mivel a terepviszonyoktól függetlenül stabilan tartják őket, és enyhítik a térdre, csípőre és gerincre nehezedő nyomást, különösen akkor, ha nehéz hátizsákkal túráznak. Tudja meg, milyen túrabotokat válasszon, hogyan méretezze őket a magasságához, és mire figyeljen a vásárláskor?

Egyesek számára a trekkingbotok felesleges ballaszt vagy divatos trend, mások a túrafelszerelés opcionális darabjaként kezelik, míg egy másik csoport el sem tudja képzelni, hogy a hátizsákjukra erősített botok nélkül járja a hegyi ösvényeket. Természetesen a túrabotok használata nagyrészt nagyon egyéni dolog, de ha még nem vagy teljesen meggyőződve arról, hogy érdemes-e megvenni őket, íme néhány indok, ami segíthet a döntésben. A magasságodhoz és igényeidhez megfelelően illeszkedő hegyi túrabotok számos előnnyel járnak, többek között:

  • csökkentik a térd- és csípősérülések kockázatát;

  • segítenek tehermentesíteni a gerincet, a boka- és térdízületeket, különösen nehéz hátizsákkal való túrázáskor;

  • csökkentik a lábfáradtságot;

  • a karok bevonásával könnyebbé és gyorsabbá teszik a túrázást;

  • csökkentik az ütődéseket és ütődéseket a megközelítéseknél vagy ereszkedéskor;

  • csökkentik a kéz, az ujjak és a csukló duzzanatának kockázatát – a karok ferde helyzetbe állításával és folyamatos munkával biztosítják a jó vérkeringést;

  • biztosítják a stabilitást egyenetlen vagy csúszós talajon (nedves sziklák, gyökerek stb.);

  • segítenek a helyzet és az esetleges veszély felmérésében, pl. használhatók a víz/sár/havas partok mélységének mérésére, amikor folyón/patakon/sáras terepen/havas lejtőn kelünk át, vagy a jég szilárdságának ellenőrzésére;

  • segítenek megtartani az egyensúlyt meredek, sziklás vagy jeges terepen;

  • használható könnyű sátrak vagy menedékek felállítására, telefon vagy fényképezőgép állványaként, különböző akadályok eltávolítására az útról (pl. bozót, pókhálók stb.);

  • segít fenntartani a jó gyaloglási/futási tempót;

  • védőeszköz lehet a vadállatokkal szemben;

  • baleset esetén, ha egy végtagot meg kell merevíteni, sínként szolgálhat.

A túrabotok és a nordic walking botok közötti fő különbségek a használatukban, a kialakításukban és a járástechnikájukban rejlenek. A trekking botokat, mint már említettük, úgy tervezték, hogy enyhítsék az ízületekre nehezedő terhelést a hátizsákkal való menetelés során, segítsenek fenntartani a stabilitást és az egyensúlyt a nehéz terepen való közlekedés során, valamint növeljék a teljesítményt, a kényelmet és a biztonságot a hegyi ösvényen. A nordic walking modelleknél nagyobb súlyuk és masszívabb felépítésük különbözteti meg őket. Leggyakrabban egyenes szakaszokon a hátizsákra csíptetik őket. Az NW walking botokat viszont úgy tervezték, hogy megkönnyítsék a sík vagy dombos, de igénytelen terepen (parkok, erdei utak, utcák) való menetelést. Könnyűek, speciális fogantyúval és félkesztyűvel vannak ellátva, és megfelelő gyaloglási technikát igényelnek. Míg a trekkingbotokat elöl vezetjük, addig a nordic walkingnál a helyes technika abból áll, hogy a hegyet félig a lábunk közé vezetjük, a könyökízületet kiegyenesítjük, és a letolás fázisában lazítjuk a markolatot, majd elengedjük a kezünkből.

A túrabotok lehetnek fix vagy állítható kialakításúak, így a körülmények vagy a terepviszonyok függvényében állíthatod be a hosszukat. Az állítható hosszúságú botok általában teleszkópos vagy összecsukható fogantyúval rendelkeznek, így kompakt méretűre összecsukhatók és könnyen bepakolhatók a hátizsákba. Háromféle állítható hosszúságú bot létezik:

  • 2 szegmensű botok – ezeket egyszerű és nagyon stabil konstrukció jellemzi. Hátrányaik közé tartozik az összecsukott állapotban meglehetősen nagy méretük. Téli túrázásra és sítúrázásra alkalmasak;

  • 3 szegmensű botok – a túrabotok legnépszerűbb változata. Mivel nagyon kompakt méretűre összecsukhatók és hátizsákhoz rögzíthetők, ideálisak azok számára, akik túrafelszerelésük kis súlyát szeretnék elérni;

  • 4 szegmensű botok – a legkevésbé stabil és tartós kivitel a nagyszámú mozgó alkatrész miatt. Nagyszerű választás azok számára, akiknek korlátozott hely van a hátizsákjukban, és akik hosszú hátizsákos útvonalak megtétele során meg akarják őrizni a stabilitást és a kényelmet.

Az optimális trekkingbot-hossz akkor optimális, ha egyenesen állva, a bot nyelét a kezében tartva, a hegyeket a lábához közel a talajon nyugtatva, a könyökénél derékszöget tud tartani. Annak érdekében, hogy a túrabotok hosszát szabadon, igényei szerint választhassa meg (emelkedőn gyorsan rövidíti, pl. 5-10 cm-rel, ereszkedéskor pedig hosszabbítja), válasszon olyan modellt, amelynek hossza állítható. Jó ötlet, hogy a túrabotokat ennek megfelelően állítsátok be, hogy elkerüljétek a vállatok, a nyakatok és a hátatok megterhelését. A 3 szegmensből álló botok esetében a legjobb, ha a felső állítást a tartomány közepére állítja, majd az alsó állítást úgy állítja be, hogy a karja és az alkarja között 90 fokos szöget tudjon tartani. Amikor eljön az ideje a hossz megváltoztatásának, egyszerűen használja ehhez a felső állítást. Ne feledje, hogy minél meredekebb emelkedővel néz szembe, annál rövidebbnek kell lennie a bot hosszának. Ez nagyobb mozgástere és biztonságosabb rúdelhelyezése lesz. A traverz szakaszokon érdemes különböző hosszúságú botokat beállítani a nagyobb stabilitás érdekében – rövidebbet a felfelé vezető oldalon és hosszabbat a lefelé vezető oldalon.

Néhány hegyi túrabotot külön szivacsos markolattal látnak el, amely mászáskor az úgynevezett „alsó fogást” biztosítja. Vannak a piacon fix hosszúságú vagy különböző méretű túrabotok is. Ilyenkor célszerű ellenőrizni a kiválasztott gyártó mérettáblázatát, és a megadott tartományok szerint beállítani a bot hosszát az Ön magasságához. Például a Black Diamond márkájú, 110 cm hosszúságú trekkingbotok 1,54-1,71 m magas emberek számára megfelelőek, míg a 120 cm hosszúságot az 1,82 m-es magasságig mérő embereknek kell választaniuk.

A hegyi túrasétáló botok leggyakrabban szénszálból, alumíniumból vagy a két anyag kombinációjából készülnek. A karbon kiemelkedik ultrakönnyű súlyával, nagy ütéscsillapításával és jó merevségével, de törékenyebb, mint az alumínium. Terhelés alatt eltörhet, míg az alumínium hajlamos a hajlításra. A szénszálas botokat leggyakrabban azok a túrázók választják, akik könnyű hátizsákot szeretnének, és azok, akik csak olyan szakaszokon használják őket, ahol extra támasztékra van szükség (a többi időben a felszerelés el van dugva). Az alumíniumszerkezet nagyon tartós, könnyű, megbízható (még ha meg is hajlik terhelés alatt, akkor is lehetővé teszi, hogy egyensúlyba kerüljön, ha megbotlik) és olcsóbb. Az alumínium túrabotok akkor működnek jól, ha nehéz terepre mész, ahol gyakran fogod használni őket, nem csak alkalmanként nyúlsz értük.

A túrabotok minden típusa zárómechanizmussal van ellátva, hogy használat közben ne mozduljanak el. A rögzített botoknál ezek a mechanizmusok záródnak és oldódnak, így a botok teljes hosszukra kihúzhatók és tárolás céljából összecsukhatók. Az állítható túrabotok ugyanígy működnek, azzal a különbséggel, hogy a reteszelő mechanizmusok lehetővé teszik az egymással összekapcsolt két vagy három szegmens hosszának beállítását is, így a botok hossza a magassághoz, a terepviszonyokhoz és a körülményekhez igazítható. A hegyi túrabotoknál 4 fő reteszelési rendszer létezik: külső, belső, hibrid és szondatípusú.

Külső

A mechanizmus alapja egy szorítóra hasonlító kar, amely lehetővé teszi a botok hosszának gyors és egyszerű beállítását, még kesztyűben is. A külső reteszelési rendszert a nagyfokú megbízhatóság és a kedvezőtlen időjárási körülményekkel szembeni ellenálló képesség jellemzi.

Belső

Az ilyen típusú rendszerrel ellátott botok rögzítéséhez egyszerűen csavarja el a két egymás melletti szegmenst, és válassza ki a kívánt beállítást. Tökéletes megoldás a meleg hónapokban. Hátrányok: Viszonylag könnyen veszít a teljesítményéből, ha gyakran van kitéve kedvezőtlen időjárási körülményeknek és sáros terepen használják.

Hibrid

A hibrid zárrendszer kompromisszumot jelent a tartósság, a könnyűség és a könnyű használat között. A botok például rendelkezhetnek külső karos zárral a felső száron és belső zárral a szár alsó részén.

Szondás túrabotok

A trekkingbotok legújabb zárrendszere, amely a súly és a könnyű használat kiváló arányát eredményezi. A Probe-típusú botok egy karral és egy kábellel készülnek, amely lehetővé teszi, hogy minden rész kompakt méretűre összehajtható legyen. Ezáltal ideálisak mindenhol, ahol alacsony súlyra és könnyed hordozhatóságra van szükség.

Azt már tudja, hogyan válasszon túrabotot a hossza, a szegmensek száma vagy a felhasznált anyag szempontjából. Mire kell még felhívnia a figyelmét, amikor ezt a túrafelszerelést választja?

Fogantyú

A túrabotok fogantyújának típusának kiválasztásakor a legfontosabb tényező nem a formája, hanem az anyag, amelyből készült. A hab, a gumi, a műanyag és a parafa a legelterjedtebbek. A könnyű hab- és parafa nyelek jó választásnak bizonyulnak. Kényelmes fogást biztosítanak, és nem szívják magukba a felesleges nedvességet, ami melegebb körülmények között nagy előny. A hab- és gumimarkolatok jól működnek a téli túrázáshoz. A gumi és műanyag fogantyúk nehezek és koptató hatásúak, ráadásul nedvesség hatására csúszósak, ami kellemetlenséget okozhat, és veszélyes helyzeteknek teheti ki Önt. Válasszon olyan botot, amelynek a nyele 12-15 fokos szögben előrebillentett, hogy a csuklója kényelmesebb helyzetben legyen (kevésbé fog fáradni).

A fogantyúba integrált heveder (hurok) szintén fontos. Válasszon egy puha modellt, amely állítható opcióval rendelkezik, hogy hosszát szabadon az igényeihez igazíthassa, és amelyről levehető (pl. mosáshoz, javításhoz, vagy ha nagyon sziklás terepen halad, és a hurokban lévő kézzel egy sziklába akadva sérülést okozhat).

Tippek

A legtöbb túrabot villás hegyekkel (karbid) van ellátva, amelyek rendkívül tartósak és ellenállóak a sérülésekkel szemben. Az olcsóbb modelleknél a hegyek acélból készülnek. Az optimális megoldás, ha cserélhető hegyű botokat választ, így nem kell új pár botot vásárolnia, ha azok elhasználódnak.

Kosarak

A legtöbb túrabot nyári és téli változatban is rendelkezik kivehető kosárral. Az utóbbiak szélesebbek, hogy hatékonyan tudjon átkelni a havas utakon.

A túrabotok talán felesleges túrafelszerelésnek tűnhetnek, de sokoldalú használatuk nemcsak stabilan tart, tehermentesíti az ízületeket és a gerincet, és kényelmesebbé teszi a túrát, hanem számos tevékenységet megkönnyít az ösvényen. Egyes hegyi túrázók számára nagyszerű módja a gyorsabb és hatékonyabb túrázásnak, különösen akkor, ha 15 kiló vagy annál nagyobb súly nehezedik a hátadra. Ha úgy dönt, hogy túrabotokat vásárol a hegyi túrázáshoz, válasszon neves gyártók modelljeit: Black Diamond, LEKI, GABEL, Fizan, Viking, La Sportiva, Komperdell,CampuS vagy Masters. A Sportano.hu oldalon kiváló minőségű túrabotokat és botkellékeket talál . Ügyeljen arra, hogy megfelelő hosszúságú modellt válasszon, hogy a helyes gyaloglási technikát alkalmazhassa, és élvezhesse a hegyi túrabotok támogatásának minden előnyét.

Ajánlott termékek