Tartalomjegyzék:
A sílécek viaszolása egy viszonylag olcsó karbantartási eljárás, amely segíthet megfelelően karbantartani a sífelszerelés élettartamát, és biztosítja a biztonságos és zökkenőmentes síelést, akár a lejtőkön síel, akár sík terepen mozog. Velünk megtanulhatja, hogyan viaszolja saját maga a síléceit, milyen típusú zsírt használjon, és melyik megoldás – a meleg vagy a hideg viaszolás – a jobb.
Ha nem viaszolja rendszeresen a síléceit, akkor hajlamosak lehetnek a kiszáradásra, és nem fognak olyan simán siklani a havon. Ez negatívan befolyásolja a síelés kényelmét és hatékonyságát, mivel több erőfeszítést és lábmunkát igényel a mozgás. Ezenkívül a sílécek és a hó közötti súrlódás nagyobb, ha nincs közöttük optimális kenőanyagréteg, és ez a deszkák feletti kontroll elvesztését okozhatja, és növelheti a baleset valószínűségét. Ha a sílécek nem képesek taszítani a vizet, akkor a hóhoz tapadnak, és megakadályozzák a szabad siklást. Ezenkívül a kenetlen sílécek hajlamosak a rozsdásodásra, különösen az éleken, és ezért hajlamosabbak például a horpadásokra, amelyek veszélyesek. A sílécek megfelelő karbantartása minden hóviszonyok között jobb siklást biztosít, így gyorsabban és simábban síelhet. Ez megkönnyíti és kiszámíthatóbbá teszi a fordulást és a síléc kezelését.
Nincsenek szigorú irányelvek arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell gyantázni a síléceket. Egyes síelők minden egyes sífutás vagy sífutópályán való indulás előtt gyantázzák a sílécüket, míg mások csak szezononként 1-2 alkalommal végzik el ezt a fajta szolgáltatást. A legtöbb esetben 3-5 nap síelés után jól beválik a sílécek viaszolása. Legalább egyszer – a szezon elején – meg kell őket gyantázni. Ha kétségei vannak, nézze meg a sílécek talpát – ha „száraznak” tűnik (elszíneződések vagy szürke foltok láthatóak), érdes tapintásúnak tűnik, és a sílécek lassabban mennek, érdemes időt szánni a gyantázásra. A sílécek újrakenésének szükségességét olyan tényezők befolyásolják, mint például:
Gyakranelőfordul, hogy az új sílécek már megfelelően viaszoltak, ezért az első használat előtt nincs szükségük erre a kezelésre. Ha azonban bizonytalan ebben, bármikor újra viaszolhatja őket, hogy növelje a teljesítményüket. Ha használt sílécet vásárol, akkor használat előtt kenésre van szükség, mivel nem tudhatja, hogy az előző tulajdonos mikor végezte el ezt a fajta karbantartást.
Ha megtanulod, hogyan kenheted meg a síléceket magad, az egy hasznos készség, amellyel pénzt takaríthatsz meg a szezon során. Különösen, ha alapvető szervizelésről van szó. Szükséged lesz a megfelelő felszerelésre és technikára (erről bővebben később ebben az útmutatóban).
Ha a síléce rozsdás, komolyabb sérülésekkel rendelkezik, nincsenek meg a megfelelő eszközei a síléc karbantartásához, vagy ha Ön szabadidős síelő, kérje szakember segítségét.
A piacon különböző típusú, hosszú élettartamú kenőanyagok vannak forgalomban az adott körülményekhez. A megfelelő termék végső kiválasztása attól függ, hogy milyen típusú síelést folytat és milyen körülmények között síel. A síkos kenőanyagok felosztásának egyik kritériuma az a hőmérséklettartomány, amelyben teljesítenek:
Rendeltetésük alapján a sílécek kenőanyagai a következőkre oszthatók:
A sílécek kenőanyagai lehetnek a következők:
A síkenőanyagok gyárthatók paraffin vagy fluor alapon. Különbséget kell tenni a következők között:
A síléceket egy komplett deszkaviasz készlet segítségével szervizelheti, így biztos lehet a megfelelő illeszkedésben. Alternatívaként használhatja az alábbi, alapvető fontosságú dolgokat tartalmazó ellenőrző listát is:
A síléceket kétféleképpen lehet gyantázni: forró viasz (nagyon hatékony és tartós, de időigényes) vagy hideg viasz (nekem tartós, alkalmas gyors szervizelésre a pályán).
Fontos:
1. Próbálja meg a gyantázás előtti napon/éjszaka meleg helyiségbe vinni a sílécet.
2. Ha hagyományos vasalót használsz a viaszoláshoz, légy óvatos a hőmérséklettel! A legjobb, ha olyan hőmérsékletet választ, mint a gyapjú/selyem ruhák vasalásakor.
Ha követi az alábbi lépéseket, és nagyon óvatos, a sílécek saját maga történő viaszolása nem okozhat gondot.
Ezt általában spray, paszta vagy folyékony sízsírral végzik. Ez egy ad-hoc megoldás arra az esetre, ha rövid időn belül gyors teljesítménynövelésre van szüksége, de nincs lehetősége a forró gyantázásra. Egyszerűen kenje fel a kiválasztott kenőanyagot a gyártó ajánlásainak megfelelően a tárgylemezek felületére, majd a keletkező filmet parafa vagy erre a célra szolgáló ecset segítségével simítsa el. Fontos: a hideg síléc kenőanyag felhordása előtt a régi zsírt rézkefével vagy erre a célra szolgáló készítmény segítségével el kell távolítani.
A síszezon után egy friss zsírréteg felvitele megfelelő védelmet nyújt a sérülések ellen, és többek között megakadályozza a rozsda kialakulását. A kenhető sílécek kevésbé hajlamosak az oxidációra a nyári hónapokban, így nem száradnak ki (különösen a csúszók gyártásához használt polietilén), tovább tartanak, és hosszabb ideig megőrzik magas csúszási tulajdonságaikat. Ne feledje, hogy mielőtt a síléceket tárolásra adja, tisztítsa meg őket a szennyeződésektől (egy puha szivacs, meleg víz és egy enyhe mosogatószer, például mosogatószer elegendő), szabaduljon meg a régi zsírtól, és végezze el a karbantartást megfelelő forró zsírral (kaparás nélkül). A síléceket a tárolás idejére konzerváló zsiradékkal kenheti be (ez védő tulajdonságokkal rendelkezik, nem a lovagláshoz).
Akár most kezd síelni, akár évek óta rendszeresen jár síterepekre, frissen zsírozott síléceken szeretne csúszni. Érdemes megjegyezni, hogy a sílécek megfelelő karbantartása a szezon előtt, alatt és után is fontos a felszerelés hosszú élettartama szempontjából, de azért is, hogy a különböző hőmérsékleteken és hóviszonyok között is élvezhesse a síelést.