Tartalomjegyzék:
A közvetlenül a szakadék fölött elhelyezkedő, nehéz mászási szakaszok, amelyeket acél segédeszközökkel támogatnak, az adrenalinlöket és a felejthetetlen kilátás csak néhány az úgynevezett vasútvonalak jellegzetességei közül. Tudja meg, mi az a via ferrata, hogyan induljon el a vasútvonalakkal, hová menjen, és milyen felszerelést vigyen magával az ilyen típusú expedícióra.
A Via ferrata olasz kifejezés a hegyi túrázás és a hegymászás jellemzőit ötvöző, sziklákon vezetett túraútvonalra utal. A legnehezebb szakaszokon biztosítékként szolgáló acélelemek (létrák, konzolok, lépcsők, hidak stb.) jellemzik. A via ferrata legjellegzetesebb jellemzője a korlát vagy acélkötél. Segít az önmentésben egy kötél segítségével (egy karabiner van a korlátra erősítve) a legnehezebb és erősen kitett szakaszokon, pl. függőleges falakon, keskeny sziklapárkányokon egy szakadék felett vagy meredek szakaszokon. A kötélnek köszönhetően biztonságosan le lehet küzdeni egy adott szakaszt – egyensúlyvesztés esetén a lándzsa megáll és tompítja a falról való leesést. A via ferrata elnevezés lengyelül „żelazna perć” vagy „vasút„.
Az olasz Dolomitokban 1903-ban hozták létre az első via ferrátát, a Hans-Seyffert-Weg-et (más néven Via Ferrata della Marmolada). A nyugati gerinc mentén vezet a Punta Penia (3343 m), a Marmolada masszívum legmagasabb csúcsa felé.
Az első világháború idején (1914-18) az Olasz Királyság és az Osztrák-Magyar Monarchia közötti harcok idején a katonák számára via ferratákat építettek bunkerekkel és alagutakkal kiegészítve. Céljuk a hegycsúcsokon való átkelés, valamint többek között a fegyverek és az élelmiszerek szállításának megkönnyítése volt. Napjainkban a háború utáni vasperleteket, mint például: A Via Ferrata Gianni Lipella, amely a Tofana di Rozes (3244 m) csúcsára vezet, modernizálva és a turizmus számára hozzáférhetővé tették.
Bár a via ferrata expedícióhoz nem szükséges speciális hegymászó tanfolyam elvégzése, az útvonal magas nehézsége miatt a jó kondíció, a hegycsúcsokon való mászásban és túrázásban szerzett tapasztalat, pl. a lánccal biztosított tátrai ösvények, elengedhetetlen. Hasznos készség az elemi mászófelszerelések, azaz a hevederek és a fekvőrendőrök használatának ismerete.
Akkor fogja élvezni a vasi utakat, ha rajong az adrenalin-ugrásokért, szereti a kalandokat egy adag borzongással a hátán, és készen áll arra, hogy legyőzze saját gyengeségeit. A Via ferrata alkalmas a hegymászás szerelmeseinek és a kitett szakaszokon már tapasztalattal rendelkezőknek, akik új kihívásokra és izgalmakra vágynak.
A tériszony vagy a nyílt terektől való félelem, valamint a stresszhelyzetekkel szembeni alacsony ellenálló képesség komoly akadályt jelenthet a vaskos sügérek leküzdésében.
Annak érdekében, hogy olyan vasútvonalat válasszon, amely megfelel a képességeinek, edzettségi szintjének és gyengeségeinek, figyelnie kell az úgynevezett nehézségi skálára. A jelölés népszerű formája az A (legkönnyebb útvonal) és F/G (extrém útvonal) közötti betűk, azaz az úgynevezett osztrák skála, vagy a K betű az 1-6 számokkal, ahol a K1 egy nem túl nehéz útvonal, a K6 pedig egy tapasztalt hegymászóknak és hegymászóknak szánt, nagyon igényes ferrata (úgynevezett német skála).
Fontos az útvonal leírása is, amely részletes áttekintést ad arról, hogy mi vár Önre, például a kitett szakaszok hossza, a nehéz, erős szakaszok telítettsége vagy a rendelkezésre álló létesítmények minősége és mennyisége. Ez segít elkerülni azt a helyzetet, hogy a via ferrata túl nehéznek bizonyuljon, nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is. Figyeljen a vasútvonal megközelítésére és a vasútvonalról való visszatérésre, arra, hogy van-e lehetőség visszafordulni (a legtöbb ferrata egyirányú), mennyi ideig tart a megközelítés, az ereszkedés és maga az útvonal, milyen típusú sziklák vannak a via ferrata útvonalon stb.
Mielőtt még egy nagyon egyszerű via ferrata útra is elindulna, gondoskodjon a fizikai állapotának javításáról. Rendszeres állóképességi (aerob) és erőnléti edzés bevezetése. Ne felejtse el rugalmasabbá tenni a testét és növelni a mozgástartományát többek között rendszeres nyújtással. A Klettersteigre való felkészülés egyik fontos eleme a pl. függőlegesen való mozgás technikájának kialakítása, ezért érdemes néhányszor elmenni egy mászófalra, ahol oktató felügyelete mellett megtanuljuk, hogyan kell mozogni, egyensúlyozni stb.
Ha ez az első via ferrata, célszerű igénybe venni egy hegymászóiskola kínálatát, amely például egy egynapos alaptanfolyamot is tartalmaz, ahol megtanulhatja például, hogyan kell felvenni a hevedert, hogyan kell használni a bukóeszközt és a kötélvezetés elveit. Érdemes megnézni a vasútvonalakról szóló anyagokat is, például a YouTube-on, vagy megkérdezni az ismerősöket, hogy van-e valakinek tapasztalata ilyen típusú hegyi tevékenységben, és tud-e hasznos tanácsokkal szolgálni. Kezdetben válasszon rövid, egyszerű hágókat, amelyek segítenek a szükséges tapasztalatszerzésben, és jó tesztet jelentenek a bonyolultabb útvonalak előtt.
Az iron perte meghódításához fel kell szerelni egy mászófelszerelést, amely tartalmaz egy hevedert, egy elnyelővel ellátott bukócsövet és karabinereket, amelyeket menet közben a korlátokhoz rögzítesz. Biztonsági okokból (pl. a sziklák lecsúszásának veszélye a fölöttünk lévő személy alatt) ajánlatos mászósisakot vinni a ferratára. Ezenkívül a fejsze és a kramponok jól jönnek a téli, nehezebb útvonalakon és a jeges területeken.
A vaspántos sügéreken lévő kötélzeteket V-típusú és Y-típusú kötélzetekre osztják, amelyeket az UIAA ajánl. Az Y-típusú szett két, folyamatosan egy acélkötélen és egy kötéldarabon vezetett, a hámhoz állandóan rögzített és állítható kötélből áll. Fékező funkcióval rendelkezik a falról való leesés esetére.
Használjon kiváló minőségű anyagokból készült felszerelést, amely megfelel az EU EN 958 szabványnak és az UIAA (Nemzetközi Hegymászó és Hegymászó Szövetség) via ferrata szettekre vonatkozó szabványainak. Fogadjon a bevált márkákra, amelyekben több millió szabadidős és sportmászó bízik: Columbia, The North Face, Black Diamond, Mammut, Climbing Technology, Salewa, Ferrino, Grivel vagy Wild Country. A Sportano.pl online sportboltban megtalálja a via ferrata kötélpályához szükséges felszereléseket.
Fontos: ne bízzon meg teljesen az adott útvonalon közlekedő acélsegítőkben. Az évek során a korrózió és a légköri tényezők, mint például a nap, a szél vagy az eső, károsíthatták a biztonsági elemek szerkezetét, és így olyannyira meggyengítették azokat, hogy nem jelentenek megbízható rögzítési pontot. Ezért érdemes alaposan megvizsgálni egy adott útvonalelemet, mielőtt rögzítjük vagy elhelyezzük rajta a testünket.
A ferratához érdemes két mászóhevederrel felszerelkezni – egy mellkasi és egy csípőhevederrel vagy egy dupla mászóhevederrel. Válasszon egy kényelmes és könnyű modellt, amelynek derékszíja és lábai az optimális illeszkedés érdekében az alakjának és a ruharétegek számának megfelelően állíthatóak. Ez biztosítja a teljes mozgásszabadságot minden helyzetben és időjárási körülményektől függetlenül. A hám típusát az évszakhoz igazítsa.
A lengés egy hurokból, egy energiaelnyelőből és két karból áll, amelyek végén karabinerek vannak (a kötélbe klipszelve). A hámhoz van rögzítve, és biztosítékként szolgál. Az itt található energiaelnyelő segít csökkenteni a szikláról való hirtelen leesés okozta rántások erejét. Ha karabinerekről van szó, válassza a Klettersteigm típusú, erős modelleket, amelyek többek között automatikus zárószerkezettel vannak felszerelve. A lung kiválasztásakor figyeljen a felhasználó minimális és maximális súlyára.
Védi a fejét a lezuhanó sziklák ellen, pl. olyan területeken, ahol a sziklák meglehetősen törékenyek (pl. Dolomitok), vagy a véletlen ütközések ellen, amikor alacsony sziklapárkányok alatt halad át. Válasszon olyan hegymászósisakot, amely megfelel az EN 12492 szabványnak, szellőzőrendszerrel, állítható mérettel (optimális illeszkedés a fejhez) és például a fej oldalainak kiegészítő védelmével. Válasszon a könnyű EPS habsisakok vagy a tartósabb hibrid modellek közül, ahol a héj tartós ABS anyagból készül, a töltelék pedig EPS hab. Válasszon világos színű sisakot, hogy a forró napokon elkerülje, hogy a fejét túlmelegítse a napfény.
Európában a legnépszerűbb via ferraták a kontinens nyugati és déli részén találhatók. Az olasz Dolomitok az iron ferrata bölcsője, de Szlovákia, Svájc, Szlovénia, a Cseh Köztársaság, Ausztria és Németország is rejt néhány ferrata gyöngyszemet a különböző szintű tapasztalattal rendelkező rajongók számára.
A vasdrótkötélpálya kezdők a Garda-tó felé vehetik az irányt, ahol a technikailag viszonylag egyszerű Fausto Susatti, Mario Foletti és Via Colodri útvonalakat találják. A Passo Gardena melletti Sassongher-en vagy a Dolomitokban található, felszerelt SOSAT útvonalon is megteheti első lépéseit a ferratán. Középhaladó hegymászók és hegymászók számára például az Ivano Dibona vagy a Formenton alkalmas. A vasútvonalak haladó szerelmesei hihetetlen kilátásban és felejthetetlen izgalmakban gyönyörködhetnek a C nehézségű via ferrata Finanzieri (a Colac 2715 m-es csúcsára vezet), vagy választhatják a híres Sellaronda biztosított útvonalainak egyikét – via ferrata delle Meisules (C/D) vagy via ferrata delle Trincée (D).
Szlovákiában nincs hiány technikailag könnyű útvonalakból, amelyek kiválóan alkalmasak a via ferrata kalandok megkezdésére. Az egyik legújabb biztosított útvonal a Malá Zimná Voda-völgyből a Vörös réten keresztül Staroleśnába vezető útvonal (A nehézségi skálán), amelyet 2021 augusztusában indítottak el. A népszerű nyomvonalak közé tartozik a HZS Martinske hole in Mala Fatra Lučanska és a HZS Kysel’ in Slovenský raj. A vasi sügérek középhaladó rajongói a Dve Veze-t választhatják, amely a Veľká Fatra Nemzeti Parkban található. A híres kremnicai Skalke ferrata egy olyan hely, ahol a különböző nehézségi fokú (A-tól E-ig) festői útvonalak kielégítik a kíváncsiságot és az adrenalin iránti éhséget, és próbára teszik a hegyek szerelmeseinek kitartását és állóképességét.