Röplabda típusok és méretek. Melyiket válaszd?

Sylwia Stwora-Petela 18.01.2024 ( 08.04.2024 )

A magyarországi röplabdázás évek óta nagy érdeklődésnek örvend a férfi és női válogatott számos sikere, valamint a nemzeti csapatok nemzetközi klubversenyeken nyújtott kiváló teljesítménye miatt. Ahhoz azonban, hogy a játék – kortól és tudásszinttől függetlenül – eredményes és kifizetődő legyen, elengedhetetlen a jó röplabda. Ismerd meg a röplabdák típusait és azt, hogy milyen paramétereket érdemes figyelembe venned vásárláskor ahhoz, hogy élvezhesd a játékot és fejleszthesd a képességeidet.

A röplabda természetes bőrből, műbőrből vagy szintetikus anyagból (pl. PU) készült külső borításból áll. Jelenleg a szintetikus bőrborítású labdákat gyártják a leggyakrabban nagy tartósságuk, kényelmük, jó visszapattanási tulajdonságaik, valamint a nedvesség felszívódásával szembeni ellenállásuk miatt. A beltéri modellek ezen kívül puha és tartós mikroszálas borítással is rendelkezhetnek, amely biztosítja a megfelelő labdakontrollt.

A 6-9 éves gyermekek és a kezdő játékosok számára készült röplabdákat általában puha habbal borítják, amelyet úgy terveztek, hogy csökkentse a labda pattogtatásával járó fájdalmat, különösen húzódzkodva, megkönnyítve az alkaroknak a játék ezen eleméhez való hozzászoktatását.

A röplabda egymáshoz ragasztott, varrott vagy forrasztott (8, 10 vagy 18) panelekből áll. A röplabdák jellemzően élénk, kontrasztos színekben kaphatók – a teremröplabda esetén 2 vagy 3 színű, a strandröplabdáén pedig 3 színű labdákat találunk (pl. fehér/kék/sárga, kék/sárga, fehér/piros/zöld). Ez a jó láthatóság érdekében van így, akár bel-, akár kültéren.  

A röplabda belsejében egy butil vagy latex buboréklabda található. Az első típust elsősorban a professzionális játékokban használt beltéri labdákban szokták alkalmazni, mivel képes hosszú ideig fenntartani a megfelelő nyomást. A latexlabdákat viszont általában a szabadidős játékra, gyermekek és fiatalok számára készült labdákban találjuk meg, mivel könnyebbek. Hátrányuk, hogy kevésbé ellenállóak a nyomáseséssel szemben, ezért gyakrabban kell őket pumpálni. Ezenkívül a röplabdák belsejét pamut- vagy nejlonréteg veszi körül, hogy a labda pattogáskor megfelelő párnázottságot biztosítson.

A hivatalos mérkőzéseken csak az FIVB (Nemzetközi Röplabda Szövetség – Fédération Internationale de Volleyball) által jóváhagyott labdákat használják, mind a klub-, mind a válogatottak. Az FIVB által hitelesített röplabdák megfelelnek a méretre, súlyra, anyagra, a labdalapok számára vagy a pattanási magasságra vonatkozó követelményeknek. Egy szabványos röplabda 65-67 cm kerületű és 260-280 g súlyú. Az FIVB irányelvei szerint a röplabdában lévő nyomásnak 4,3-4,6 PSI-nek (0,3-0,325 kgf/cm2) kell lennie.

A röplabdák mérete a korosztály és a játékszint szerint változik:

  • 5-ös méret – 15 éves kortól kezdődően tapasztalt játékosok, valamint szenior férfiak és hölgyek számára készült. Kerülete 65-67 cm, súlya 260-280 g;
  • 4-es méret – az iskoláskorú gyermekek röplabdázására. Standard körméret: 62-64 cm;
  • beltéri játékra szánt labda fiataloknak – (10-14 éves fiatalok). Körmérete: 63-65 cm, súlya: 230-250 g;
  • a legfiatalabb, 4-6 éves korú játékosoknak szánt labda súlya 180-200 g;
  • a strandröplabda kerülete 66-68 cm, súlya 260-280 g.

Érdemes megjegyezni, hogy a röplabdák ugyanolyan méretűek lehetnek, ami azonban nem jelenti azt, hogy a súlyuk is azonos. Például egy profiknak szánt 5-ös méretű labda súlya 260-280 g, míg egy gyerekeknek szánt 5-ös méretű iskolai teremlabda súlya 160 és 220 g között van (korosztálytól függően). Ezért fontos, hogy a játékos képességeinek és életkorának megfelelő paraméterekkel rendelkező labdát válasszunk a kényelmes és biztonságos játék érdekében. Ez különösen fontos a röplabdás kaland kezdetén. Ha olyan labdát adunk a gyerekeknek, amely túl nehéz a vállukhoz és a karjukhoz, vagy túl kicsik a megfelelő koordinációhoz, nemcsak a sérülésre való hajlamot fokozzuk, hanem a játék eredménytelenségét is. Ez vonatkozik például a labda egy másik játékosnak való átadására ugyanabból a csapatból, valamint a labda háló fölé történő ütésére.

Kétféle röplabdát különböztetünk meg:

  • beltéri,
  • strand.

Amint a nevek is sugallják, az előbbi kemény felületű sportlétesítményekben (pl. parketta) való játékra szolgál, míg az utóbbi leginkább homokon (strandröplabda), valamint a szabadban való szabadidős játék során.

Fontos különbség a nyomásszint – a strandröplabdák értéke 0,175 és 0,225 kg/cm2 között van, míg a beltéri modellek értéke 0,300-0,325 kg/cm2. A két labda pattogási magassága is eltérő – a strandmodellnél ez a paraméter 53-61 cm, míg a beltéri változatnál 60-66 cm. A strandröplabdák általában nagyobbak, mint a beltéri labdák, és úgy tervezték őket, hogy jobban mozogjanak a nyílt térben. Emellett időjárásállóak, ha homokon és szélben játszanak velük. Általában időt- és nedvességálló műbőr borítással rendelkeznek, hogy megvédjék őket a homok, a kövek, az eső és a napfény okozta sérülésektől. Varrott lapokkal rendelkeznek (10-18), míg a beltéri labdák 8, 10 vagy 18 laposak, amelyek általában varrottak vagy ragasztottak.

A röplabda megfelelő felfújása döntő fontosságú a röplabda tartóssága és viselkedése szempontjából a fej fölé vagy alá pattanás, játék vagy támadóütés során, ami szintén közvetlen összefüggésben van a játék hatékonyságával és kényelmességével. A túlságosan felfújt röplabdák deformációt vagy törést szenvedhetnek, valamint növelhetik a fájdalmak és sérülések kockázatát. Másrészt a túlságosan alulfújt labda túl puha ahhoz, hogy megfelelő magasságba pattanjon, vagy megfelelő repülési sebességet érjen el. Mindkét esetben a legnagyobb probléma a megfelelő labdavezérlés hiánya. Mielőtt felpumpálnád a labdát, ellenőrizd, hogy az adott modellhez milyen ajánlott légnyomás tartozik. Ezt az információt általában a labdán vagy a csomagoláson találod. A legtöbb röplabdánál a szabványos nyomás 4,3-4,6 PSI (0,3-0,325 kgf/cm2).

A röplabda felfújásához használj tűvel ellátott sportlabdapumpát. Az egész eljárás megkezdése előtt érdemes a tűt külön olajjal vagy glicerinnel megkenni, hogy elkerüld a labda véletlen megrongálódását. Miután behelyezted a tűt a szelepbe, győződj meg róla, hogy szorosan illeszkedik és nincs benne lazaság. Kezdd el fokozatosan pumpálni a levegőt, amíg el nem éred az ajánlott értéket. A nyomásszintet nyomásmérővel ellenőrizheted. Ha véletlenül túl sok levegőt fújsz bele, akkor óvatosan húzd ki a tűt a szelepből, és várd meg, amíg eléri a kívánt értéket. Ne feledd minden edzés vagy mérkőzés előtt leellenőrizni a labda nyomását.

A Mikasa és a Molten a legnépszerűbb röplabdagyártók, amelyek különböző modelleket kínálnak strandröplabdához, teremröplabdához vagy edzésváltozatokhoz (pl. nehezebb edzőlabdák a játékvezetők számára). Mindkét cég világszerte elismert a profi játékosok, edzők, röplabdatorna-szervezők és a röplabdázás szerelmesei körében. A Mikasa egy japán vállalat, amely több mint 100 éve van jelen a piacon. A Mikasa röplabdák kiváló minőségű kivitelezésükről, precizitásukról és időtállóságukról ismertek. Számos nemzetközi röplabdaversenyen használják őket, beleértve az olimpiai játékokat is. A Molten szintén egy Japánból származó márka, amely a labdatervezésben alkalmazott, olyan innovatív megoldásairól híres, amelyek javítják a játék minőségét, valamint az ütés és a pattanás pontosságát. A Molten röplabdákat gyakran választják a nemzetközi versenyeken, de a különböző akadémiai ligákban és röplabdatornákon is széles körben használják világszerte.

Az FIVB által hitelesített hivatalos röplabda a könnyű, precíz és kiváló minőségű Mikasa MVA200.

Egyéb professzionális röplabdák közé tartoznak a következők:

  • Molten FLISTATEC V5M5000 FIVB, amellyel például a férfi NCAA® (National Collegiate Athletic Association – az USA-ban egyetemi versenyeket szervez) bajnokságokban játszanak;
  • Tachikara SV5W-GOLD – kiváló minőségű bőrlabda, amelyet az NFHS (National Federation of State High School Associations – az USA középiskolai sportversenyekért felelős szövetsége) hagyott jóvá;
  • Wilson AVP OPTX Game Ball – hivatalos strandröplabda, amely a mindennapokban is remekül használható minden szintű játékos számára. VST™ (Visual Spin Tech) technológiát alkalmaz, amely a színek és az Optic Flow grafika megfelelő kombinációjának köszönhetően minden kültéri körülmények között garantálja a labda tökéletes láthatóságát.

A Sportano.hu-n olyan márkák beltéri és strandröplabdáit találod, mint a Mikasa, Molten, Wilson, SELECT és a Joma. A kiváló minőségű labdák többféle méretben érhetők el, így sikeresen igazíthatod őket igényeidhez és képességeidhez.

Ajánlott termékek