Hogyan válassz sportmelltartót? Átfogó útmutató

Sylwia Stwora-Petela 05.02.2024 ( 01.03.2024 )

A rosszul illeszkedő sportmelltartó nemcsak kényelmetlen, de mindenekelőtt zavarja a kedvenc gyakorlatok elvégzését, fájdalmat, dörzsölődést és néha komoly károkat okoz a melleken. Megmutatjuk, hogyan válassz sportmelltartót mérettől és sportágtól függően, milyen alátámasztást válassz, és hogyan győződj meg arról, hogy a modell megfelelően illik hozzád.

A női mellek mozgás közben többirányú mozgásnak vannak kitéve, ami a fizikai tevékenység típusától és intenzitásától, valamint a mellek méretétől függően 4 (pl. séta) és 15 cm-es (pl. futás) fel-le változást eredményezhet. Ezenkívül érdemes megjegyezni, hogy a mellek oldalirányban is mozoghatnak. Mindenekelőtt minden egyes mozgás megterheli a Cooper-szalagokat, azokat a vékony kötőszöveti sávokat, amelyek segítenek a mellek tartásában. Ha nem biztosítod a melleidnek a megfelelő alátámasztást egy megfelelően illeszkedő sportmelltartó formájában, nemcsak kényelmetlenül fogod érezni magad, de mindenekelőtt a fájdalom vagy akár a maradandó károsodás veszélyének is kiteheted magad. A rossz melltartó használatának hatása megereszkedett vagy lógó mellek is lehetnek. Az általában kellemetlen élmény a fizikai aktivitás „későbbre” halasztásához vezethet. Mi több, a nők a mellekre mutatnak rá, mint a sportolás egyik legnagyobb akadályára, közvetlenül a motiváció hiánya, az időhiány és a rossz egészségi állapot után.

A sportmelltartók elsődleges célja, hogy minimalizálják a mell mozgását, valamint a melleket megfelelő pozícióban tartsák, hogy mellmérettől függetlenül, ugrálás, kerékpározás, tánc, röplabdázás vagy futás közben is kényelmesen érezhesd magad. Emellett segítenek abban is, hogy a mellkasi izmok erősek maradjanak, valamint befolyásolják a testtartást. Ezért olyan fontos, hogy a sportmelltartót helyesen, az egyéni paramétereidhez és igényeidhez igazítsd, hogy a lehető legtöbbet hozhasd ki az edzés minden pillanatából, és élvezhesd a jó közérzetet és egészséget.

Kutatások szerint a nők 80-90%-a rossz melltartóméretet visel. Ahhoz, hogy biztosan a megfelelő méretet válaszd, pontosan meg kell mérned két kerületet – a mellkasod alatt és a mellkasod legszélesebb részén. Ehhez szükséged lesz egy szabószalagra és egy darab papírra/a telefonodban lévő jegyzettömbre. Fontos: a legjobb, ha melltartó és ruha nélkül, a mérőszalagot a lehető legközelebb a bőrödhöz helyezve méred meg magad.

Tekerd körbe a mérőszalagot a hátadon, közvetlenül a melleid alatt. Figyelj arra, hogy a mérőszalag egyenletesen, laposan simuljon a testedhez, de elég laza legyen ahhoz, hogy két ujjad beférjen alatta, és ne érjen a melleidhez egyetlen ponton sem. Nagy mellek esetén szükség lehet a mellek megemelésére. A mérés során szabadon kell tudnod lélegezni – az eredmény leolvasása előtt lélegezz ki. A mérést lefelé kerekítve jegyezd fel (pl. 78 cm = 75 cm ; 92 cm = 90 cm; 109 cm = 105 cm).

Tekerd körbe a mérőszalagot a hátadon és a mellkasod legteljesebb részén – általában a mellbimbó pontos közepén. Győződj meg róla, hogy a mérőszalag vízszintes, szorosan illeszkedik a bőrödhöz, miközben lehetővé teszi, hogy mély levegőt vegyél. Jegyezd fel az eredményt. Vond ki a mellkasi kerület eredményét a mell alatti kerületből. A különbség lesz a te kosárméreted:

  • A-kosárméret: 10-12 cm
  • B-kosárméret: 12-14 cm
  • C-kosárméret: 14-16 cm
  • D-kosárméret: 16-18 cm
  • E-kosárméret: 18-20 cm
  • F-kosárméret: 20-22 cm
  • G-kosárméret: 22-24 cm
  • H-kosárméret: 24-26 cm

A sportmelltartók háromféle alátámasztási szintet kínálnak: alacsony, közepes és magas. Ez a tulajdonság a sportmelltartó három elemével függ össze: a pántokkal, a kosarakkal és a mell alatti pánttal (beleértve az oldalsó szegélyeket is). A támogatás tényleges típusa az általad viselt kosármérettől és az általad végzett edzés típusától függ.

Kényelmes, egységes kialakításukkal tűnnek ki, és puha, légáteresztő, nagy rugalmasságú anyagokból készülnek, hogy gyengéd kompressziót, mozgásszabadságot, jó illeszkedést és kényelmes viseletet biztosítsanak. Egyes alacsony alátámasztású sportmelltartók kivehető betétekkel rendelkeznek, így bármikor módosíthatod az illeszkedés szintjét. Ezek alacsony intenzitású testmozgáshoz alkalmasak, pl. pilates, jóga, álló kerékpározás, súlyemelés, valamint mindennapi tevékenységekhez (pl. séta). Az alacsony alátámasztással rendelkező sportmelltartók kis mellű nők számára alkalmasak, illetve azok számára, akik a mindennapi viseletükhöz keresnek kényelmes lehetőséget.

Az alacsony és magas támasztású melltartók közötti köztes modell mérsékelt testmozgáshoz alkalmas, például tánchoz, futáshoz, kerékpározáshoz, síeléshez, súlyzós edzéshez, crossfithez vagy hegyi túrázáshoz. A közepes alátámasztású sportmelltartók segítenek összetartani a melleket, mérsékelten takarják a melleket, és elegendő kompressziót biztosítanak az edzés során. A mell alatt általában szélesebb pánttal és kivehető vagy beépített kosarakkal rendelkeznek.

A klasszikus melltartókra emlékeztető kialakításuk (úgynevezett scoopback) lehetővé teszi, hogy minden típusú mellet átöleljenek és támogassanak. Általában széles pántokkal, kényelmes, három vagy több kapoccsal és különböző tartományokkal ellátott hátsó rögzítéssel és merevítővel rendelkeznek. Egyes modellek a különböző mellfedések és a kompresszió kombinációját alkalmazzák a maximális támogatás érdekében. A nagy alátámasztást biztosító sportmelltartók a lehető legjobban alátámasztják a melleket, hogy korlátozzák az egyes irányokba történő mozgás mértékét, ezáltal lecsökkentve a mellfájás és a túlzott mozgásból eredő esetleges kellemetlenségek kockázatát. Ez a legjobb megoldás a nagy intenzitású testmozgáshoz, többek között: futáshoz, ugráláshoz, aerobikhoz, hegyi kerékpározáshoz, valamint a nagy mellű nők és az aktív szoptatós anyukák számára.

A sportmelltartók felépítésük szerint 3 típusra oszthatók:

  • kompressziós sportmelltartók (Compression Sports Bras) – ezek a mellkashoz nyomják a melleket, hogy azok a lehető leglaposabban simuljanak a testhez. Nem rendelkeznek beépített kosarakkal az egyes mellek számára. Kiválóan alkalmasak a kis mellek (A és B kosarak) számára;
  • kosaras sportmelltartók (Encapsulation Sports Bras) – ezek olyan kosarakkal rendelkeznek, amelyek minden mellet külön-külön körülvesznek és formáznak, hogy megőrizzék természetes formájukat. Az ilyen típusú melltartók nem okoznak kompressziót, és leginkább a közepes és nagy intenzitású sportokhoz, valamint a nagyobb mellű hölgyek számára alkalmasak;
  • hibrid sportmelltartók (Encapsulation-Compression Sports Bras) – ez egy, a fenti két modell közötti köztes megoldás, így nem kell választanod a maximális kompresszió és a szép mellforma megőrzése között. Leggyakrabban ez a fajta fehérnemű egy belső réteggel rendelkezik, amely nagyfokú alátámasztást biztosít, valamint egy külső réteggel vagy anyagcsíkkal, amely a melleket a mellkasfalhoz szorítja. Ez a sportmelltartó-modell elegendő támogatást nyújt az extrém sportokhoz.

A sportmelltartó megfelelő illeszkedése befolyásolja annak hatékonyságát. Íme néhány tipp, amelyek segítségével leellenőrizheted, hogy a modell optimális-e a te számodra:

  • mell alatti pánt – szorosan illeszkednie kell a mellkasodhoz, és a helyén kell maradnia, függetlenül attól, hogy milyen dinamikusan mozogsz edzés közben. Ha a pánt felcsúszik, az általában azt jelenti, hogy túl nagy. Még mindig megpróbálhatod beállítani a pántokat vagy a hátul lévő rögzítést. Megjegyzés: a szélesebb pánt nagyobb tartást, a csatos vagy cipzáras rögzítés pedig rugalmasságot és kényelmet biztosít;
  • kosarak – jól el kell takarniuk a mellet (a melleknek ki kell tölteniük a kosarakat), és középen kell lenniük. Nem szabad kidudorodniuk (ez túl kicsi méretre utal) vagy gyűrődniük (ez túl nagy méretre utal);
  • pántok állíthatónak kell lenniük, hogy a kényelmesen be tudd állítani őket őket. Válassz széles pántokat – ezek jobban eloszlatják a súlyt a válladon, és a szövet nem vág bele a bőrödbe. Létezik a hagyományos típusú melltartó – a tank top (általában egy pulóveres melltartó, amelyet a fejre húzva kell felvenni), a racerback pántok (Y alakot formáznak a háton) és a crossback pántok (a háton keresztezik egymást).
  • merevítőpántoknem szabad, hogy a bordáktól eltávolodjanak és laposan feküdjenek (ebben az esetben a pántméret túl kicsi), vagy a bőrbe vájjanak;
  • illeszkedés a melltartónak jól kell illeszkednie, anélkül, hogy túl szorosnak éreznéd, korlátozná a mozgásodat vagy gátolná a légzésedet. Két ujjadat a pántok és a vállad közé be kell tudnod tenni. Emeld fel a karodat a fejed fölé, végezz néhány ugrást és karlendítést. Ha kényelmetlenséget vagy fájdalmat érzel, próbálj ki egy másik modellt.
https://www.youtube.com/watch?v=RDlHTB-NnVA

A sportmelltartó megfelelő illeszkedése a legfontosabb szempont melltartó vásárlásakor. Nekünk, nőknek azonban a funkcionalitás mellett a stílus is fontos – tetszenie kell, hogy magabiztosnak érezzük magunkat, és jól nézzünk ki sportolás közben.

A Sportano.hu kínálatában minden aktív nő megtalálja a számára optimális sportmelltartót, mellméretétől és alaktól függetlenül, valamint a sportágtól, amelyet űz. Klasszikus (pl. a Nike, a FILA, a Puma vagy a STRONG ID fehér és fekete sportmelltartóit), de intenzívebb és feltűnőbb színű és mintájú melltartókat is kínálunk. A különböző fitnesz- és erőnléti edzésformák kedvelői számára a Gym Glamour Push Up fitneszmelltartókat (amelyek stabil tartást biztosítanak, de szépen kiemelik a mellkast), a Carpatree varrat nélküli kialakítású melltartókat, amelyek segítenek elkerülni az irritációt és a kidörzsölődést, valamint a HeatGear® technológiával (rendkívül könnyű, technikai anyag, amely magas hőmérsékleten vagy intenzív edzés esetén is hűvös és száraz érzést garantál) ellátott Under Armour melltartókat kínáljuk. A téli sportokhoz és a hidegebb hónapokban végzett fizikai aktivitáshoz a magas hőkomfortot, légáteresztő képességet és antibakteriális tulajdonságokat garantáló merinógyapjúból készült sportmelltartókat (pl. az icebreaker-től) és a Dryarn® szálból készült DYNAFIT termoaktív sportmelltartókat ajánljuk. Jógázol? Válaszd a Joy in me jóga sportmelltartókat, amelyek rugalmas, gyorsan száradó anyagokból készülnek és OEKO-TEX® tanúsítvánnyal rendelkeznek, amely igazolja a magas szintű biztonságot és a gyártás közbeni káros vegyi anyagok használatának hiányát.

A támogatás mellett a sportmelltartó feladata az is, hogy hatékonyan elvezesse a felesleges nedvességet. A légáteresztő anyag segít száraznak maradni az edzés során, és elkerülni az irritációt és a kidörzsölődést. Fitneszhez, kerékpározáshoz vagy futáshoz a Nike Dri-FIT technológiával, a Puma dryCELL megoldással vagy a SMMASH márka THERMOPERFORMANCE technológiával ellátott sportmelltartói közül választhatsz.

Javasoljuk, hogy minden használat után mosd ki a sportmelltartót a szagok és a baktériumok elszaporodásának megelőzése érdekében. A melltartó élettartamának meghosszabbítása érdekében érdemes kézzel, hideg vagy langyos vízben, enyhe szappannal mosni. Kerüld a mosógépben való mosást (lehetőleg kímélő mosóprogramon és fehérneműs zsákban) valamint az erős mosószerekkel való mosást. Ne használj szövetlágyítót vagy fehérítőt, és ne szárítsd a sportmelltartót szárítógépben, radiátoron vagy közvetlen napfénynél, mivel a magas hőmérséklet negatívan hat a szövet rugalmasságára, és a fehérnemű összemehet. A sportmelltartót laposan, szellős helyiségben szárítsd.

A sportmelltartó kialakítása maximális védelmet és támogatást nyújt a melleknek, ezért ezt a típusú melltartót közvetlenül a testen célszerű viselni. A sportmodell alatt nem szükséges és kerülendő a hagyományos melltartó viselése, hogy a maximális kényelmet biztosítsa, és teljes mértékben kihasználhasd az edző fehérnemű tulajdonságait.

Egy sportmelltartó általában 30-40 mosásig tart. Érdemes odafigyelni arra, hogy minden egyes mosással az anyag veszít magas tulajdonságaiból és a szerkezete megnyúlik, ami által csökken a hatékonysága. Ha kopásokat észlelsz, a melltartó kezdi elveszíteni eredeti formáját, már nem támasztja meg megfelelően a melleidet, vagy úgy érzed, hogy csíp, az annak a jele, hogy ideje új terméket vásárolni.

Ha nagyobb mellekkel rendelkezel, válassz közepes vagy magas alátámasztású sportmelltartót, még akkor is, ha az edzéseid alacsony intenzitásúak. Az extra támasz megfelelő kompressziót és biztonságot nyújt, így kényelmesen és magabiztosan érezheted magad benne, akár kezdő ászanákat végzel, akár trambulinon ugrálsz, akár terepfutsz vagy aerobikozol. A nagy mellű nők gyakran választják az elöl (pl. cipzárral) zárható sportmelltartókat, mert könnyen fel- és levehetőek, valamint teljes támaszt nyújtanak a mellnek.

Ajánlott termékek