Hogyan válassz kézilabdát? Kézilabda típusok és méretek gyermek, ifjúsági és felnőtt játékosok számára

Sylwia Stwora-Petela 12.01.2024

A megfelelő kézilabda kiválasztása kulcsfontosságú a pályán való sikerhez, akár fiatalabb, akár idősebb csapatjátékos vagy. Minden korosztály és játékszint más-más típusú labdát igényel, hogy a játékosok megfelelő kontrollt, fogást és pontosságot tudjanak elérni. Ismerd meg a kézilabda felépítését, valamint a gyermek, ifjúsági és felnőtt játékosok számára készült labdák méreteit és típusait, hogy kiválaszthasd az igényeinek legmegfelelőbb felszerelést.

A kézilabda viszonylag kicsi más sportlabdákhoz, például a kosárlabdához, a röplabdához vagy a futball-labdához képest. Kerülete (korosztálytól függően) 50 és 60 cm között van, súlya pedig 290 és 475 gramm között van. A labda életkornak, nemnek vagy edzettségi szintnek megfelelő súlya megkönnyíti annak játék közbeni irányítását és kezelését. A kézilabda belsejében lévő szabványos nyomás 0,6 bar. A megfelelő nyomás fontos ahhoz, hogy a labda játék közben megfelelően kezelhető lehessen.

A kézilabdákban természetes bőrből vagy szintetikus anyagokból, például poliuretánból készült borítású labdák kerülnek felhasználásra. A bőrlabdák hagyományosabbak, strapabíróbbak és puha tapintásúak, míg a szintetikus modellek időtállóbbak és jobban ellenállnak a nagy igénybevételnek valamint az időjárási körülményeknek. Tökéletesen alkalmasak beltéri és kültéri játékra. A kézilabda belsejében egy belső cső található – ideális esetben ez latexből készül, mivel jól tartja a levegőt és nem hajlamos a deformációra.

A kézilabdának 32 db jellegzetes, általában hatszög alakú lapja van, amely össze van varrva vagy ragasztva. Ezenkívül a felülete domború és csúszásmentes, ami segíti a játékosokat a labda jobb fogásában és irányításában. A kézilabda többféle színben és mintával is készülhet, hogy játék közben láthatóbb legyen.

Érdemes megjegyezni, hogy a kézilabdáknak szigorú előírásoknak kell megfelelniük, és a nemzetközi szövetségek, például az IHF (International Handball Federation, vagyis Nemzetközi Kézilabda Szövetség) és az EHF (European Handball Federation/Európai Kézilabda Szövetség) által jóváhagyottnak kell lenniük. Ez különösen igaz a hivatalos versenyeken és mérkőzéseken való használatra. A méretre, súlyra, anyagra és egyéb tulajdonságokra vonatkozó speciális előírásoknak megfelelően a kézilabdát a játék közbeni teljesítmény és a biztonság szempontjából optimalizálják.

A kézilabdák sokféle méretben érhetők el – a 00-as mérettől a 3-as méretig. Az életkornak és nemnek megfelelő illeszkedés itt rendkívül fontos, mert ez teszi lehetővé a maximális teljesítményt és a játék élvezetét, valamint elősegíti a készségfejlesztést. A túl nagy labda használata frusztráló lehet, mivel nem tudja az ember megfelelően elkapni, és nem tudja majd pontosan lepasszolni vagy eldobni. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a méretek általános iránymutatások, amelyek gyártónként némileg eltérhetnek, ezért mindig érdemes ellenőrizni, hogy milyen méretű kézilabdákat ajánlanak az adott bajnoksághoz, tornához vagy versenyhez, amelyen részt kívánsz venni.

A 00-ás méretű kézilabdákat 6 év alatti gyermekek számára tervezték. Átmérőjük 44-46 cm, súlyuk 180-200 g között van. A 0-ás méretű modellek pedig (átmérő 47-50 cm, súly 200-270g) 6 és 8 év közötti gyermekek edzésére alkalmasak.

A 0 és 00-ás méret nem hivatalos, mivel az IHF nem szabványosította őket. Kizárólag a legfiatalabb kézilabdázók edzésére szolgálnak, akiknek kisebb és könnyebb labdára van szükségük a játékhoz és az alapvető készségek elsajátításához.

Az 1-es méretű kézilabda 50-52 cm átmérőjű, 290 és 330 g közötti súlyú modell. Ezt a méretet a fiatalabb játékosoknak, gyakran iskoláskorúaknak, kisfiúknak (8-12 évesek) és kislányoknak (8-14 évesek) ajánljuk.

A 2-es méretű kézilabdát 54-56 cm átmérő és 325-375 g súly jellemzi. Az ilyen méretű kézilabdákat amatőr és profi versenyeken használják a (14 éves és idősebb) lányok és a 12-16 éves fiúk.

Az 3as méretű kézilabda átmérője 58-60 cm, súlya pedig általában 425-475 g között van. Az ilyen méretű labdákat fiúk (16 éves kor után) és férfiak használják amatőr és profi szinten egyaránt.

Az edző- és a meccskézilabda közötti választás a játékszintedtől, a játékcéljaidtól és a költségvetésedtől függ. A legtöbb játékos számára a legjobb választás mindkét típus azért, hogy a játék minőségének megőrzése mellett gyakorolhasson és felkészülhessen a hivatalos mérkőzésekre.

A gyakorló labdát napi edzésre és gyakorlásra tervezték. Általában időtállóbb, ami azt jelenti, hogy hosszú órákig tartó intenzív használatot is kibír. Tartóssága és hozzáférhetősége miatt jó választás, ha fiatalabb játékosokat edzel vagy tanítasz, illetve akkor, ha kezdő játékos vagy. A gyakorló labdák általában olcsóbbak, mint a meccslabdák, így az átlagos játékosok számára is elérhetőbbek.

A meccslabda viszont hivatalos mérkőzések és versenyek során használatos. Általában pontosabban kiegyensúlyozott és jobb minőségű anyagokból készül, ami jobb irányítást és pontosságot tesz lehetővé a dobások és passzok során. Ha haladó játékos vagy és magas szintű versenyeken játszol, érdemes beruháznod egy jó meccslabdába, hogy a legjobb teljesítményt nyújthasd.

Az úgynevezett street handball, vagy beltéri kézilabda mellett létezik egy második típus, a strandkézilabda. Ezt szintetikus anyagokból gyártják a mechanikai sérülésekkel és az időjárási körülményekkel szembeni nagyfokú ellenálló képessége miatt. Mérete is szorosan összefügg a játékosok nemével és életkorával. A gyerekek strandkézilabdát kis kerületű gumimodellel játsszák. A nők 50-53 cm átmérőjű és 280-300 g súlyú labdát szoktak használni, míg a férfiak 54-56 cm kerületű és 350-370 g súlyú labdával játszanak.

Összefoglalva, ha fejleszteni szeretnéd kézilabdás képességeidet, vagy be kívánod vezetni gyermekedet ennek a dinamikus és lenyűgöző csapatsportnak a világába, ne feledd, hogy a labda méretét életkorod, edzettségi szinted és nemed szerint válaszd meg. A kézilabda gyártásának pontossága és a felhasznált anyagok minősége is fontos, ezért mindig az elismert márkák modelljeit érdemes választanod. A Sportano.hu weboldalon olyan gyártók kézilabdáit gyűjtöttük össze gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek egyaránt, mint a SELECT, Kempa, Hummel, Joma, Molten vagy a PUMA.

Ajánlott termékek