Hogyan válasszam ki a snowboard kötést? Útmutató kezdő snowboardosoknak

Sylwia Stwora-Petela 03.03.2023

Egy snowboard szett összeállításakor a kötéseket gyakran egyszerű elemként kezelik, amire nem kell gondolni. A megfelelően kiválasztott kötések azonban hatékony és eredményes motorozást tesznek lehetővé. Hogyan válaszd ki a képességeidnek, a lovaglási stílusodnak és a bakancsméretednek megfelelő snowboard kötést? Íme a legfontosabb tippek.

Hogyan válasszam ki a snowboard kötést? Alapelvek

A snowboard kötések jelentik a kapcsolatot a tested, a bakancsod és a snowboardod között. Egyszerűen fogalmazva, ők felelnek azért, hogy megfelelően érezd a felszerelést, és az energiát az izmaidtól a deszkára továbbítsák. Ha rosszul illeszkednek, az energiaátvitel nem hatékony és eredménytelen, ami befolyásolja a motorozás kényelmét és biztonságát. Ezért fontos odafigyelni az olyan kérdésekre, mint például:

  • méret;

  • típus;

  • a lovaglási stílus és a tudásszint;

  • kompatibilitás a snowboard rögzítési rendszerrel – a legtöbb esetben 2×4 vagy 4×4-es rögzítési rendszerről van szó. Külön kategóriát képeznek a Burton márkájú rendszerek (mint például a The Channel™), amelyek általában egy adott deszkatípusra vannak szabva.

A legfontosabb, hogy először a megfelelő méretű deszkát szerezd be a bakancsodhoz, majd a kötésméretet igazítsd a bakancsodhoz. Ha még csak most kezdesz snowboardozni, nem kell rögtön high-tech csúcskategóriás kötésekbe beruháznod. Válassz egy alapmodellt, amely lehetővé teszi, hogy kialakítsd a helyes lovaglási technikát és magabiztosságot szerezz.

A snowboard kötések elsősorban a következőkből állnak:

  • az alapból – a lemezből, amelyhez a háttámla és a hevederek csatlakoznak. Leggyakrabban alumíniumból vagy műanyagból készül;

  • hevederek – többféle heveder létezik, többek között: a bakancs elején található beállítási heveder (a kényelmes és stabil pozíció érdekében a lábujjak területére tekeredik), egy bokapánt vagy egy egyrészes heveder, amely a hátsó kötéseknél jellemző (egy hosszú heveder, amely a boka előtt közvetlenül a lábujjak előttig tekeredik a bakancs köré);

  • highbacks/heels – ezek a kötés hátsó részén található függőleges lemezek. A saroktól a vádliig futnak. Céljuk az energia továbbítása a sarokfordulat és a manőverek során. A merevebb highback (a vádlig ér) freeride és agresszív lovaglásra alkalmas. A rövidebb, rugalmasabb highback opció a freestyle és a jib lovagláshoz. A legtöbb highback forgatható, és a jobb illeszkedés érdekében előredőlésbe állítható;

  • alaplemez – más néven a kötés váza. Ez az elsődleges kapcsolat a kötés és a deszka között;

  • talpbetét – felelős a párnázásért és az energiaátvitelért. Leggyakrabban habszivacsból készülnek. Egyes talpbetéteknél a talpbetét enyhén ferdén áll, ami csökkenti a térdre nehezedő nyomást, és segít nagyobb popot generálni;

  • tárcsák – ezek jelentik a kapcsolatot Ön, a kötés és a snowboard között. Lehetővé teszik, hogy bármilyen betétmintához és lovaglóálláshoz igazodjon;

  • heelcup – felelős a sarok kötésben tartásáért. Lehet a kötés része vagy különálló alkatrész.

A snowboard kötések legfontosabb típusai a következők:

  • Ezek a snowboard kötések a legnépszerűbb típusok, mivel könnyen kezelhetők, biztonságosak és jól reagálnak. Leggyakrabban két pánttal – bokapánttal és lábujjpánttal – készülnek. Egyszerűen csúsztasd bele a lábadat, állítsd be a pántokat az igényeidnek megfelelően, és már kész is vagy. Többféle alátámasztási és párnázási lehetőséggel és széles árkategóriában kaphatók, így minden lovaglási stílus és tudásszint számára remek választásnak bizonyulnak;

  • hátulról belépő kötések/hátulról belépő kötések – ezeket egy megerősített (összecsukható vagy elforgatható) háttámla és egyetlen heveder a lábujjaknál és a bokánál vagy egyetlen csatos panel különbözteti meg. Ezek a kötések gyors és egyszerű módot kínálnak a hátulról történő becsatlakozásra – ha a bakancs már bent van, egyszerűen húzza fel a magasított hátlapot és zárja be a kart. Hátránya, hogy a hevederes kötésekhez képest kevesebb lehetőség van az illeszkedés és a támasz szintje tekintetében;

  • Step-On kötések – a Burton által kifejlesztett, a régi step-in modell felújítása. Lehetővé teszik, hogy gyorsan és egyszerűen lépjünk be a bakancsba anélkül, hogy le kellene ülnünk és rögzítenünk kellene a pántokat – amint a kötésben vagyunk, a sarok meghúzódik. Lehetővé teszik a gyors motorozást;

  • step-in kötések – a K2 Clicker kötésrendszer. Amikor a bakancsot a kötésekbe helyezi, egy kattanást hallani fog. Egyszerűen állítsd be az alján lévő kart, és már indulhatsz is.

A snowboard kötések rugalmasságát vagy merevségét egy 1-10-es skálán határozzák meg, ahol az 1 a leglágyabb modelleket, a 10 pedig a legmerevebbet jelenti. Ezt a paramétert a következők szerint kell beállítani: az Ön tudásszintje, a terep, amelyen lovagol, és a snowboard bakancsok hajlékonysága. Az olyan kombinációk, mint a merev csizma és a puha kötés, vagy a puha csizma és a merev kötés nem fognak együtt működni, ezért próbáljon meg hasonló merevségű csizmát és kötést találni.

Kezdő riderek számára a legjobb választás a lágy (1-4) vagy közepes flex (5-7), amely jó kényelmet biztosít, de még mindig érzékeny lesz. Ezek leggyakrabban all-mountain kötések lesznek, amelyek akkor megfelelőek, ha az időd nagy részét a pályán és a gondozott havon töltöd. A puha kötések és a közepes merevségű kötések alkalmasak a snowparkban vagy freestyle-ban half-pipe, box vagy raile síeléshez is. Érdemes megemlíteni, hogy a puha flexű kötések jobban megbocsátják a hibákat, és könnyebb bennük manőverezni alacsonyabb sebességnél.

A közepes flexű snowboard kötések ideálisak, ha gyors reakcióra és sokoldalúságra van szükséged, és változatos terepen szeretsz motorozni.

A merev flex (7-10) a középhaladó és haladó snowboardosoknak és a freeride szerelmeseinek való, akiknek megbízható irányításra, azonnali reakcióra, támogatásra és teljesítményre van szükségük a technikás, kihívásokkal teli terepen és nagy sebességgel való motorozáskor.

Külön kategóriát képeznek a splitboard kötések, amelyek a backcountry motorozásra és a friss porban való kanyarodásra szánt, úgynevezett splitboardon történő kanyarodásra szolgálnak. Ezeket a jó irányíthatóságot biztosító merevebb, de könnyű szerkezet különbözteti meg.

A snowboard kötés méretét a snowboard bakancs és a deszka méretéhez kell igazítani. Ez megakadályozza, hogy a lábad elcsússzon a kötésben, és így veszélyes helyzeteket teremtsen, mivel nem lesz megfelelő kontrollod. Ha a kötés túl kicsi, minden mozgás kellemetlenséget okoz. A megfelelő méretű kötés megfelelően tartja a bakancsot, rugalmasságot biztosít, de nem kényszerít egy adott pozícióba vagy mozgásra. A saroknak szorosan kell illeszkedniük a szerkezethez. Meghúzáskor a kötés pántjai nem lóghatnak meg túlzottan. Érdemes megemlíteni, hogy a női snowboard kötéseket is a női vádli anatómiájához és a női snowboard bakancsok speciális felépítéséhez tervezték.

Nézze meg az adott gyártó mérettáblázatát (a kötésméretek nem szabványosak). Ha az Ön bakancsmérete a kötésméret-tartomány közepén van, válassza pontosan ezt a modellt. Ha a kötésmérettartomány alsó végén van, akkor jobb, ha egy nagyobb méretet választ. Érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb kötés különböző beállítási lehetőségeket kínál (pl. a pánt hosszát), hogy segítsen a legjobb illeszkedés elérésében.

A snowboard kötések rendkívül fontos részét képezik minden snowboard felszerelésnek – ha megfelelően van felszerelve, akkor lehetővé teszi, hogy élvezze a havas kalandokat és fejlessze a képességeit, ezért ne becsüld alá a vásárláskor a jelentőségüket. Válassza a vezető gyártók bevált snowboard kötéseit nők, férfiak és gyermekek számára: K2, RIDE, ROXY, Bent Metal, Drake, HEAD, Salomon vagy Union, melyeket megtalálsz a Sportano.hu üzletünkben.

Ajánlott termékek