Tartalomjegyzék:
A szemüveg a síelés és a snowboardozás alapvető felszerelése, amely véd a szél, a hideg és a napfény ellen, jó látási viszonyokat biztosít, miközben stílusosan néz ki. A megfelelő modell kiválasztásához érdemes néhány kulcsfontosságú paraméterre összpontosítani, mint például a lencse típusa és színe, a keret mérete és a sisakra való illeszkedés. Ha kíváncsi, hogy melyik síszemüveget válassza, nézze meg útmutatónkat.
A síszemüvegek a következőkből állnak:
egy olyan lencse, amely védi a szemét;
egy keret, amely alátámasztja őket az oldalon, és összeköti a többi elemet;
1, 2 vagy 3 rétegű hab a kényelem és az archoz való illeszkedés érdekében;
szellőzőrendszer a légáramlás és a ködképződés megakadályozására;
állítható pánt, hogy a fején vagy sisakján tartsa.
A szemüveg elsődleges funkciója, hogy megvédje a szemét a különböző veszélyektől, amelyek a lejtőkön várják, így a síelés vagy a snowboardozás szórakoztató és biztonságos lesz. Nagy magasságban a levegő vékonyabb, ezért kevésbé szűri az ultraibolya (UV) sugarakat, így a szem jobban ki van téve azok káros hatásainak. Ráadásul a hóról visszaverődő napsugarak fényesebbek és intenzívebbek (a hó még borult égbolt esetén is visszaveri az UV-sugárzás 85%-át), ezért túlzott könnyezéshez és szemfáradtsághoz, szélsőséges körülmények között pedig akár úgynevezett hóvaksághoz (fotokeratitis, azaz a kötőhártya és a szaruhártya irritációja) is vezethetnek. Ez viszont csökkent látási viszonyokat eredményez, és veszélyes baleseteket okozhat, amelyek fájdalmas sérülésekhez vagy traumákhoz vezethetnek. A megfelelő szűrőkkel és lencsékkel felszerelt szemüveggel csökkentheti ennek kockázatát. Nagy sebességű síeléskor vagy szeles napon a síszemüveg védelmet nyújt a szél ellen, megakadályozza a szakadást és a látás elmosódását.
A szemüveg védelmet nyújt a hideg, a nehéz hó, a más síelők által kibocsátott jégszemcsék, a fák melletti kiálló ágak és például a botok rossz kezeléséből eredő mechanikai sérülések ellen is.
A szemüvegek felhős időben is jól működnek – a megfelelő lencseszín felerősíti a fényt és növeli a kontrasztot, így jobban és jobban láthatja, mi történik körülötte. A megfelelő lencse színe azt is megakadályozza, hogy a hó vagy a köd megváltoztassa a terep érzékelését, és hogy a nem látott bukkanókon vagy jeges helyeken elessen.
Általánosságban elmondható, hogy a síeléshez és snowboardozáshoz a szemüveg jobb, biztonságosabb és gyakrabban ajánlott választás, mint a napszemüveg. A cserélhető lencsékkel az adott időjárási körülményekhez igazíthatja őket. Ezenkívül szorosabban illeszkedik az arcához, ami csökkenti a lecsúszás vagy leesés kockázatát, és a beállító pántoknak köszönhetően optimálisan beállítható. Ezenkívül az arc nagyobb részét fedik le, szélesebb látómezőt biztosítanak, szellőzőnyílásokkal vagy speciális megoldásokkal rendelkeznek, amelyek megakadályozzák az üvegek bepárásodását (párásodásgátló rendszer), és ellenállóbbak a különféle sérülésekkel szemben, így jobban garantálják az optimális szemvédelmet.
A napszemüvegek viszont ideálisak a melegebb, napsütéses napokon és akkor, amikor más tevékenységeket tervezel, vagy a lejtőkön való futások között. Előnyük a nagy látószög, az alacsony súly és a lencséknek a látáskárosodáshoz való igazításának lehetősége. A napszemüvegek hátrányos oldaláról le kell írni, hogy könnyebb elveszíteni őket, és nagyobb a valószínűsége, hogy esés közben eltörnek vagy megsérülnek, és arcsérüléseket okoznak. A megoldást a rugalmas halántékú napszemüvegek jelenthetik, amelyek biztosítják, hogy a helyükön maradjanak, és kényelmesen viselhetők sisakkal. Választhat fotokróm szemüvegeket is, amelyek lencséi automatikusan alkalmazkodnak a változó fényviszonyokhoz.
A síszemüveg megfelelő méretének kiválasztása ezért a legfontosabb kritérium, amikor egy adott modell megvásárlása mellett dönt. A piacon számos olyan megoldást találsz, amelyek segítenek kiválasztani és illeszteni a védőszemüveget az arcod egyedi formájához és méretéhez:
Kis méret – a kis méreteket általában gyermekek, tinédzserek vagy meglehetősen kicsi fejjel és arccal rendelkező emberek számára gyártják, így elkerülhető a sisak és a keret közötti felesleges rés;
Medium Fit – a legtöbb közepes méretű fejjel és arccal rendelkező ember számára készült. A legsokoldalúbb;
Nagyméretű/túlméretezett illeszkedés – a nagy és túlméretezett szemüvegkeretek nagyobb látómezőt biztosítanak, ami fontos például a freestyle és freeride versenyzők és síelők számára, akiknek fontos a nagy perifériás (oldalsó) láthatóság;
OTG – (Over the glasses) – a szemüveget viselők számára;
női szabás – a női arc keskenyebb formájához igazítva, például az orrnyereg fölött kisebb térfogattal;
az adott arc anatómiájához igazodva, pl. magasabb arccsontok és alacsony orrnyereg.
Ahhoz, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a síszemüveg megfelelően illeszkedik, próbálja fel a sísisakkal együtt, és ha sapkát vagy maszkot is visel alatta, akkor azt is vegye fel. Miután felvetted a szemüveget, a keretnek jól kell illeszkednie az arcodhoz, és kényelmesnek kell lennie. Nem szabad, hogy nyomáspontok alakuljanak ki, pl. a szemgödrök körül vagy az arcon, és nem szabad, hogy levegőáramlást érezzünk (elkerülve a szemüveg bepárásodását és a szem kiszáradását), azaz nem szabad, hogy hézagok legyenek közöttük, különösen a homlokon vagy az arc oldalán. A jól illeszkedő védőszemüveg nagyobb látómezőt biztosít, beleértve az oldalsó látóteret is, és jól zárja az arcot. Keressen olyan kereteket, amelyek habszivaccsal borított nyílásokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik a megfelelő légáramlást, így nem párásodnak be. Fontos, hogy minden nyomásponton habszivacsos párnázás legyen – a gyapjúból készült párnák például jól elnyelik az ütéseket, és jól elvezetik az izzadságot.
Ellenőrizze, hogyan viselkednek a lencsék a szabadban, természetes fényben. Ha átlátszó lencséket vásárol, érdemes egy sötét szobában, egy égővel felkapcsolva kipróbálni őket, így láthatja, hogy torzulást és tükröződést okoznak-e, amikor a pályán a fényre néz.
Minden szemüveghez tartozik egy pánt, amely lehetővé teszi a hosszának beállítását egy csattal vagy klipesszel. Válasszon szélesebb pántot, amely jobban a helyén tartja a szemüveget, vagy olyan változatot, amelynek belső oldalán vékony szilikonpánt található, hogy megakadályozza a pánt csúszását a sisakon. Figyeljen arra, hogy a pánthossz-tartomány könnyen változtatható-e – ha nehéz beállítani, váltson szemüvegmodellt.
A síszemüvegek elemi része a megfelelő színű, ellenálló és tartós anyagokból készült, szűrőkkel és technológiákkal felszerelt, a funkcionalitást növelő üvegezés. Íme a legfontosabb paraméterek, amelyeket síszemüveg vásárlásakor figyelembe kell venni.
Ezeket úgy tervezték, hogy megállítsák az UVA, UVB és UVC ultraibolya sugarakat, ezáltal csökkentve a látáskárosodás kockázatát és növelve a kényelmet. Keressen olyan síszemüveget, amely a hóról visszaverődő UV-sugarak 100%-át még felhős napokon is blokkolja.
A szemüveg színe szorosan összefügg az időjárási viszonyokkal, a környezet kontrasztjával és a VTL (Visible Light Transmission) minősítéssel, amely a lencsén átjutó fény százalékos arányát jelzi (ezt százalékban adják meg). Egy kék égboltos napon az alacsony VLT a legjobb, míg egy felhős vagy ködös napon a magasabb VLT a legjobb. Sajnos nincs olyan üvegezés, amely minden körülmények között tökéletes látást garantálna, ezért a VLT-érték megcélzásakor olyan modellt válasszon, amelyik 30 százalék körül van.
Ezen túlmenően olyan technológiák is elérhetőek a piacon, amelyek különböző körülmények között javítják a látást, mint például:
Variomatic az UVEX márkától, amely képes az üveg árnyalatát a változó időjárási körülményekhez igazítani;
Prizm™ az Oakley márkától – amely a fény különböző színspektrumokra való felosztását használja, majd felerősíti az adott körülmények között a látáshoz szükségeseket, és kiszűri a többit;
ChromaPop a Smith márkától, amely javítja a láthatóságot és jobb mélységérzékelést biztosít.
Üvegszínek a különböző időjárási körülményekhez – a nagy magasságban lévő nagyon világos fénytől a nagyon sötét helyekig és a havas napokig. A lencsék S0-tól S4-ig vannak besorolva – minél magasabb a szám, annál sötétebb a lencse. Az S0 az éjszakai körülményekre van fenntartva. A legsokoldalúbb objektívek az S2-S3 , míg az S4 a legvilágosabb körülményekhez és a nagyon nagy magasságokhoz való.
Általában osztást használnak:
S3-S4 (8-18% és 3-8% VLT) – nagyon világos és napos körülményekhez. Fekete, barna, szürke, kék vagy piros színben kaphatók;
S3 (8-18% VLT) – fényes körülményekhez. Barna, piros, kék vagy szürke lencsékkel rendelkeznek;
S2-S3 (18-43% és 8-18% VLT) – változó körülményekhez. A poharak alapszíne általában narancssárga vagy rózsaszín;
1-2 (43-80% és 18-43% VLT) – gyenge fényviszonyok és hóviszonyok esetén. Rózsaszín, narancssárga vagy sárga árnyalatban kaphatók.
Az időjárási viszonyok változékonysága egyáltalán nem igényli, hogy több pár, különböző színű lencsékkel ellátott védőszemüveggel rendelkezzen. Választhat:
fotokróm szemüveg – az időjárási viszonyoktól függően automatikusan világosabbra vagy sötétebbre változik a színe;
cserélhető lencsékkel ellátott védőszemüveg – különleges kialakításuk lehetővé teszi, hogy gyorsan reagálhasson az időjárás változásaira. Az ilyen típusú szemüvegeket leggyakrabban 2-3 lencsét tartalmazó készletben árulják.
A síszemüvegeknél kétféle lencseformát különböztetünk meg – gömb alakú és hengeres (lapos). Az első függőlegesen és vízszintesen ívelt (gömb alakú), ami biztosítja a retina alakjához való alkalmazkodást, a széles látómezőt és a vakítás kisebb kockázatát. Freeride-hoz nagyszerűen fog működni. Hátránya: könnyebben sérül. A hengeres üveg vízszintesen ívelt, függőlegesen pedig lapos, hogy kövesse az arc íveit. Ellenállóbb a sérülésekkel szemben, és nem párásodik olyan könnyen vagy gyorsan, másrészt viszont szűkíti az oldalsó látómezőt (perifériás látás), és több fényvisszaverődést eredményezhet.
A legtöbb téli sportszemüveg polikarbonát (PC) lencsével rendelkezik, amely sokkal ütés- és ütésállóbb, mint a hagyományos műanyag. Ráadásul nagyon könnyű és kényelmes, és számos árnyalatban és színben kapható. A piacon vannak olyan szemüvegek is, amelyek a Trivexből gyártott innovatív NXT Glass üveggel rendelkeznek. Ez alacsony hőmérsékleten alakul ki, és rendkívül könnyű.
A síelés vagy snowboardozás hatékonyabbá tétele, valamint a még nagyobb biztonság és kényelem érdekében a síszemüveggyártók élvonalbeli megoldásokat fejlesztettek ki:
polarizációs szűrő – csökkenti a lejtőkről visszaverődő napsugarak fényvisszaverődését, és javítja a vizuális kontrasztot;
REVO bevonat vagy tükörbevonat – az üveg külső részét borító réteg, amely a napsugarak visszaverésével véd a káros hatások ellen;
Anti-Fog bevonat – egy vékony réteg található a szemüveg belső oldalán, és úgy tervezték, hogy megakadályozza a párásodást. Gyakorlatilag minden közép- és felső kategóriás modellbe beépítették. Kényes szerkezete és a szemüveg felszereltsége miatt különleges gondoskodást igényel, speciális termékekkel;
dupla lencsék – hőgátat biztosítanak a párásodás csökkentése érdekében.
Naponta visel korrekciós szemüveget, és azon gondolkodik, hogy vajon elegendő lesz-e a lejtőkön, vagy lencsét kell viselnie a lovaglás ideje alatt? Az optimális és biztonságosabb megoldás az OTG (over the glasses) síszemüveg, amely nagyobb méretű, és a halánték magasságában külön habkivágással rendelkezik, így a szemüveg gond nélkül befér alá. Az OTG szemüveg felszerelésekor ügyeljen arra, hogy a szemüveg ne csússzon befelé, és ne okozzon kellemetlenséget vagy nyomást az orrra vagy a halántékra.
Ha már megvásárolta a tökéletes síszemüveget, megfelelően kell gondoskodnia róla, hogy megőrizze tulajdonságait, és minél több szezonon át szolgáljon. Íme néhány alapvető szemüvegápolási tipp:
mindig a habszivacsos oldalra támasztva, a lencsével felfelé fordítva tegye el őket;
A páramentes bevonat nélküli modellek tisztításához használjon puha ruhát, vizet és enyhe szemüvegtisztítót, míg a speciális bevonattal ellátott szemüvegek tisztításához speciális tisztítószer és mikroszálas vagy mikroszálas törlőkendő szükséges. A szemüvegek papírtörlővel vagy ruhadarabbal való letörlése károsíthatja a bevonatot és karcolásokat okozhat;
miután elhagyta a lejtőt, hagyja, hogy a szemüveg alaposan megszáradjon a levegőn, mielőtt a tokjában/táskájában tárolja. Kerülje a közvetlen napon vagy hőforrás közelében történő szárítást;
amikor nem használja, tárolja a szemüveget egy erre a célra szolgáló tokban vagy puha tokban (általában mellékelve).
A síszemüveg kiválasztása és megfelelő illesztése az egyik legfontosabb szempont, amely befolyásolja a síelés vagy snowboardozás kényelmét, teljesítményét és biztonságát. Segítenek megvédeni a szemét a káros UV-sugárzástól vagy más veszélyektől, ezért érdemes a téli sportok szerelmesei által világszerte nagyra becsült márkák kiváló minőségű termékeire fogadni: Oakley, UVEX, Smith, Alpina, Rossignol, Salomon, ATOMIC, HEAD, POC, Sweet Protection, Dragon vagy Julbo. A Sportano.hu oldalon
síszemüvegek széles választékát találja.