Tartalomjegyzék:
Mit pakolj a hátizsákodba, hogy elég energiád legyen egy hegyi túrára, hogy motivált maradj a következő kilométerekre, és hogy makacs éhségérzet nélkül élvezhesd a festői kilátást? Javasoljuk, hogy milyen ételek a legjobbak a hegyekben, attól függően, hogy egynapos kirándulásra vagy többnapos túrára készülsz.
Valószínűleg te is voltál már ilyen helyzetben, amikor a túlterhelt feladatok miatt nem volt lehetőséged semmit sem nassolni, és a növekvő éhség miatt percről percre rosszabbul érezted magad. Az akaraterőd és a koncentrációd is csökkent, a fáradtság és a frusztráció érzése pedig nőtt. A hegyi túrázás során a szervezetnek jóval több energiára van szüksége, mint a mindennapi tevékenységek során (egy nap túrázás akár 4000-6000 kcal elégetésével egyenértékű), ami azt jelenti, hogy még erőteljesebben reagálhat az ételhiányra. A súlyos éhség elveszi a túrázás élvezetét, és akár meg is akadályozhatja, hogy elérje a célját. Ha elegendő élelemmel rendelkezik, az jó hangulatban és motiváltan tartja Önt, megvédi az energiahiány hatásaitól (beleértve a fejfájást és az ájulást), és megakadályozza, hogy felesleges súlyt cipeljen és pazarolja az élelmiszert.
A hegyvidéki ételeknek magas kalóriatartalmúnak és ugyanakkor könnyűnek kell lenniük. Ez egyrészt lehetővé teszi, hogy a gyomor túlterhelése nélkül biztosítsa a szervezet számára a szükséges energiát és tápanyagokat, és hosszú időn keresztül biztosítsa az erőt. Másrészt, ha ezt az elvet alkalmazza, csökkenti a csomagok súlyát, ami nagyon fontos, például egy meredek emelkedőkkel teli, nehéz útvonalon. A hegyi utakra szánt ételek másik fontos jellemzője az állaguk. A levegő hőmérsékletét is figyelembe kell venni a készletek elkészítésekor. A legpraktikusabb megoldás a száraz élelmiszer, amelyet úgy csomagolnak, hogy könnyen kinyitható és kihúzható legyen.
A legnépszerűbb módszer arra, hogy a hegyi ösvények bejárása közben ne éhezzünk meg, a szendvicsek. Válasszon teljes kiőrlésű kenyeret vagy Graham kenyeret, vajat vagy szendvicskenyérkenőcsöt és kedvenc feltétjeit, beleértve a sajtot, felvágottakat, zöldségeket és kelbimbókat. Ne feledje azonban, hogy egy sárga sajtos vagy hideg húsos szendvics néhány óra hátizsákban és tűző napon töltött idő után már nem lesz olyan étvágygerjesztő, mint amikor elkészült. A húsrajongók emellett csomagolhatnak cabanót vagy szárított marhahúst. Vagy válasszon édes változatot, és kenjen a kenyérre alacsony cukortartalmú lekvárt, mogyorókrémet vagy mézet. A szendvicseket csomagolja be alufóliába, viaszpapírba vagy zsinórzsákba, és tegye a hátizsákjába, hogy ne törjön össze.
Köztudott, hogy a csokoládé a hegyi élelmezés egyik alapanyaga, és ez nem túlzás. Válassza az étcsokoládét, hogy energiát nyerjen anélkül, hogy hirtelen megemelkedne az inzulinszint, ami gyorsan visszatérő éhségérzetet eredményezne. A xilittel édesített menta- vagy gyümölcscukorkák szintén jól jönnek a zsebben a gyors energialökés érdekében. A challah is az. Ne feledje azonban, hogy a hegyi diétát ne az édességekre alapozza.
Ezek extra energiát adnak a további gyalogláshoz, csökkentik a fáradtság szintjét, de javítják a koncentrációt is, és ráadásul nem terhelik meg a gyomrodat. Az energiaszeletek előnye a Snickers, Bounty vagy Twix édességekkel szemben, hogy fő összetevőjük összetett szénhidrát, ami nem okoz hirtelen inzulinszint-emelkedést, és így hosszabb ideig tart jóllakottan.
A friss gyümölcsök, mint a banán, az alma, a mandarin, a körte, a szőlő vagy az őszibarack nem csak remek nassolnivaló, hanem alapvető vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátnak minket. Hatékonyan segítik a hidratáltsági szintünk pótlását. A gyümölcsöket, különösen a bogyós gyümölcsöket érdemes egy edénybe csomagolni, hogy véletlenül se piszkolják be a hátizsák tartalmát. A szárított gyümölcsök közül válasszon fügét, datolyát, sárgabarackot, banánt vagy tökmagot.
Magas kalóriatartalmuk (100 g dió 550-750 kcal – attól függően, hogy makadámiadió), valamint fehérje- (15-20 %), rost-, telítetlen zsírsav-, magnézium-, kálium-, kalcium- és vitamintartalmuk miatt ideális tápláló snack egy intenzív túra során. Kerülje a sózott dióféléket – szomjúsággal küzdenek.
A fagyasztva szárított élelmiszerek széles választéka (MRE, azaz Meal, Ready-To-Eat, más néven tábori vagy katonai fejadagok formájában is) lehetővé teszi, hogy változatos, egészséges és – ami a legfontosabb – meleg ételt fogyasszon. Mindössze annyit kell tennie, hogy a megfelelő mennyiségű forró vizet ráönti egy ilyen edényre, megkeveri, és vár néhány percet. Néhány ételhez vegyszeres melegítő is jár, hogy megkönnyítse az elkészítést. Reggelire például lehet zabpehely gyümölcsökkel és chia magokkal vagy rántotta, ebédre választhatsz bigos, chili sin carne, rizottó, spagetti vagy sertéskaraj, vacsorára pedig egy zöldség- vagy pörköltleves is megfelel.
Az, hogy mennyi élelmiszert pakoljon a túrahátizsákjába, az útvonal hosszától és a teljesítéséhez szükséges időtől függ. Más ellátmányra lesz szüksége egy néhány órás sétához a Beszkidek könnyű ösvényén, és másra egy többnapos túrához a Tátrában. Az is fontos, hogy az útvonal mentén vannak-e olyan menedékhelyek, ahol élelmiszert vásárolhat, meleg ételt fogyaszthat, vagy forró vizet kaphat például egy fagyasztva szárított ételhez, vagy kizárólag saját magára és az előkészített készletekre hagyatkozhat.
Mielőtt elindulsz a hegyi kalandra, fogyassz el egy egészséges, laktató reggelit, például egy zöldséges omlettet, rántottát, gyümölcsös müzlit vagy zabpelyhet, hogy már a nap elején elegendő energiával rendelkezz a hegyi kihíváshoz. Egy 2 óránál hosszabb egynapos hegyi kiránduláshoz vigyen magával száraz élelmiszert, beleértve szendvicseket (2-3 darabot), egy kis csomag diákmixet, magas kakaótartalmú csokoládét/energiaszeletet és apróra vágott gyümölcsöt. Ősszel és télen jó ötlet saját készítésű házi levest vagy kuszkusz-, rizs- vagy tésztaalapú ételt csomagolni egy termoszos ebédbe, hogy valami meleg ételt fogyaszthassunk.
Egy többnapos hegyi túra esetén az ellátmány mennyisége attól függ, hogy az útvonal mentén található kunyhókat használja-e, vagy úgy dönt, hogy saját maga készíti el az ételeket. Ez utóbbi esetben magával kell vinnie egy további túrafőzőt és egy kartácsot vagy égőt, hogy vizet melegíthessen a teához/kávéhoz, vagy egészséges ételt főzhessen. Ne feledkezzen meg az evőeszközökről és az edényekről sem (legalább egy utazóbögre, egy menüsüveg és egy kanál vagy egy 3 az 1-ben evőeszköz hasznos). A fagyasztva szárított vagy instant ételek működnek itt a legjobban. Válasszon olyan termékeket, amelyek táplálóak, könnyűek, hosszú lejárati idővel rendelkeznek és könnyen hordozhatók. Csomagolja a zöldségeket és gyümölcsöket tárolóedényekbe. Ne feledkezz meg a fűszerekről sem – nem sokat nyomnak a latban, de megfelelő ízt adnak az ételnek, és extra motivációt adnak ahhoz, hogy extra mérföldet tegyél meg. Tervezz két főétkezést – reggelit és vacsorát -, és gondoskodj arról, hogy 1-2 óránként legyen nassolnivalód, hogy plusz energiát adj magadnak.
A hegyi túrához szükséges ellátmány bepakolásakor elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot, azaz körülbelül 3-6 litert vigyünk be naponta, az útvonal hosszától és nehézségétől, a gyaloglási tempótól, a levegő hőmérsékletétől stb. függően. Útmutatónkban olvashat a megfelelő hatásokról és arról, hogyan juthat elegendő folyadékhoz:
Megfelelő hidratálás .Víz vagy házi készítésű izotóniás ital (1 liter vízhez adjunk facsart narancs-, grapefruit- vagy citromlevet, egy csipet sót és ízlés szerint egy kis mézet) a legjobb a hegyi túrázáshoz. A kókuszvíz vagy az aloe vera ital szintén oltja a szomjat; ezek többek között magnézium- és káliumtartalmuknak köszönhetően pótolják a vérben lévő elektrolitokat. Télen és az átmeneti időszakban nélkülözhetetlennek bizonyul egy termosz forró kávéval vagy mézzel, gyömbérrel és citrommal dúsított teával. Érdemes legalább egy 1,5 literes palackkal kezdeni.
A plusz súly cipelésének elkerülése érdekében érdemes magával vinnie egy utazási vízszűrőt vagy víztisztító tablettát, hogy szükség szerint pótolhassa folyadékkészletét.
Olvassa el cikkünket is:
Mit vigyen magával a hegyekbe , hogy teljes mértékben felkészüljön a hegyi túrázásra, és elkerülje, hogy az időjárási viszonyok vagy más váratlan helyzetek kifogjanak rajta.