Síöltözet: hogyan öltözzünk fel a lesikláshoz?

Sylwia Stwora-Petela 15.02.2023

Amikor elkezdi a lesiklással kapcsolatos kalandját, először a megfelelő sífelszerelés összeállításának nehéz feladatával kell szembenéznie. Aztán jön a következő kihívás: hogyan öltözzünk fel síeléshez? Íme, néhány fontos tipp, amelyek segítenek kiválasztani a sífelszerelést, hogy az ne csak kényelmes legyen, hanem mindenekelőtt megfelelő védelmet nyújtson a lejtőkön.

A síeléshez való öltözködés során három fontos tényezőt kell figyelembe vennie, amelyek befolyásolják a kényelmet és a síelési teljesítményt – a hideget, a szelet és a nedvességet, mind a kívülről hó vagy eső formájában, mind pedig belülről izzadság formájában. Ezért praktikusabb egy hagymás öltözék három vékonyabb rétegből álló ruhát használni, amellyel a helyzetnek megfelelően manőverezve melegen és kényelmesen tarthatja magát a lejtőkön, mint vastag rétegeket viselni, amelyekben vagy túl meleg vagy túl hideg lesz (ha túlmelegszik, és például pamut pólót vagy melegítőfelsőt visel, amely nem vezeti el a felesleges nedvességet).

Hogyan öltözzünk fel a síeléshez? Viseljen alaprétegű termikus alsóneműt, egy réteg meleg ruhát, például pulóvert vagy sportgyapjút, és egészítse ki egy külső réteggel, például sídzsekivel. Nem kell mindig az összes réteget viselnie, hanem tetszés szerint cserélgetheti őket, például ha elég meleg van, de havazik, leveheti a szigetelő réteget, és a kabátban és az alaprétegben síelhet, míg ha hideg van, de nem havazik, akkor az alaprétegben és a szigetelő rétegben síelhet. Fordítva is működhet, vagyis hideg napokon duplán is felvehetsz szigetelő rétegeket, hogy extra meleget kapj, de kényelmes és száraz maradj.

Első réteg: termikus alsónemű

Egy női vagy férfi termo alsónemű alapréteg extra szigetelést biztosít. Lehetővé teszi a testhőmérséklet szabályozását, és melegen tart a külső réteg alatt, miközben a felesleges nedvességet is elvezeti. A különböző súlyok, sűrűségek, szabások (pl. garbó, félgarbó stb.) és kompressziós szintek elérhetőségének köszönhetően az Ön igényeihez, az időjárási körülményekhez és a hőmérséklethez igazítható. A részleteket az útmutatóban olvashatja: Termikus fehérnemű télire .

Második réteg: mez vagy gyapjú

A következő réteg a hideggel való megbirkózást és a melegen tartást szolgálja. A melegítő réteg a termo alsónemű tetején megfelelő súlyú (pl. 100-150 g/m2 ) sportpulóver vagy gyapjú lehet. A második rétegnek emellett biztosítania kell a jó légáramlást a kihűlés vagy túlmelegedés elkerülése érdekében, ezért ügyeljen arra, hogy légáteresztő legyen. Ha napközben melegebb lesz, vékonyabb középső rétegre válthat, vagy teljesen eltávolíthatja. Kezd hűvösödni? Vegye fel a magával vitt plusz gyapjút vagy pulóvert.

A harmadik réteg: a sí kabát

Amikor sídzsekit választasz, győződj meg róla, hogy vízálló, szélálló és jól lélegző. Válaszd a membrános kabátot. A softshell könnyebb, véd a szél ellen, nagy mozgásszabadságot biztosít és jól lélegzik, de nem alkalmas erős csapadékra és hóval vagy vízzel való gyakori érintkezésre.

Sídzseki vásárlásakor két fő lehetőség van: természetes pehely vagy szintetikus szigetelés (például PrimaLoft®). A természetes pehely a legjobb melegség-tömeg arányt kínálja, de ha nedves lesz, nem tartja meg jól a hőt. A szintetikus szigetelés nem nyújt annyi meleget, de továbbra is teljesít, ha nedves. Jó választás lehet egy olyan 3 az 1-ben konstrukciójú sídzseki, amely lehetővé teszi a külső héj leválasztását a belső szigetelőrétegről.

A sídzseki egyéb alapvető jellemzői közé tartozik:

  • belső hóöv – megakadályozza a hó bejutását a testbe;

  • állítható kapucni – amelyet szabadon beállíthat a sisakkal vagy sisak nélkül való lovagláshoz és a sípálya körülményeihez;

  • húzózsinóros mandzsetta és állítható szegély;

  • nagyszámú zseb – például a nélkülözhetetlen kiegészítők tárolására, hogy ne kelljen hátizsákot cipelnie. A speciális zsebek, pl. a síbérlet számára, és egy puha bélésű belső zseb a síszemüveg számára jó kiegészítő;

  • szellőzőpanelek – a hónalj alatt találhatóak és felcipzározhatók, ezek segítenek a levegő szükség szerinti keringésében;

  • vízálló cipzárak;

  • ragasztott varratok

  • DWR (Durable Water Repellent) vízlepergető bevonat.

Praktikus kiegészítés a Recco rendszer, azaz egy speciális lemez – egy reflektor – jelenléte, amely megkönnyíti a keresést lavina utáni eltemetés esetén.

A sínadrágnak, akárcsak a kabátnak, két feladata van: védelmet nyújt a külvilágból hó vagy eső formájában érkező nedvesség ellen, és védelmet nyújt a széllökések által felerősített hideg ellen. Nadrág, lábszárvédő vagy leggings alapréteggel kombinálva hatékonyan elvezetik az izzadságot, és szárazon és kényelmesen tartják a bőrt.

Férfi és női síelőnadrágok vásárlásakor figyeljen az olyan paraméterekre, mint a vízállóság, a légáteresztő képesség és a hőszigetelés (pl. könnyű szintetikus szigetelés formájában). Válasszon olyan modellt, amelynek lábszárszélessége cipzárral állítható (a síbakancshoz való illeszkedés biztosítása érdekében), magas szárral és nadrágtartóval (akár a nadrág szerves részeként, akár tartozékként), amely még nagyon dinamikus síelés közben is a helyén tartja a nadrágot, és megakadályozza a hó bejutását. A sínadrág fontos eleme a hóöv, a combokon lévő szellőzőpanelek és a beépített taposók (ezek védik a lábat és a nadrágot a nedvesedéstől, és védik a nadrág mandzsettáját az éles fémszélektől).

A nők választhatnak női síöltözetet, amely kényelmes, nagy mozgásszabadságot biztosít, nem mozdul el a dinamikus mozgások során, és jobban védi többek között: a hátat a nedves és hideg hótól, de némi problémát okozhat, amikor a mosdót kell használni. Egy másik lehetőség a pehelyszoknya, amely hidegebb időben melegítő rétegként szolgálhat.

A sífelszerelés kiegészítésekor fordítson kellő figyelmet azokra a kiegészítőkre is, amelyek növelik a kényelmet és a biztonságot a sípályán és azon kívül. Kezdjük a síbukósisakkal, amelyet nem kötelező viselni a felnőttek számára, de ajánlott a fej védelme érdekében. A lejtőkön sok tényező nem áll az Ön közvetlen ellenőrzése alatt, és a sisak viselésével csökkenti a baleset vagy esés súlyos következményeinek kockázatát. A síbukósisak kiválasztásakor mindenekelőtt arra kell figyelnie, hogy az egyéni igényeinek és képességeinek megfelelően illeszkedjen. Tudjon meg többet az útmutatónkban: Hogyan kell felszerelni egy síbukósisakot ?

Mit vegyek még fel síeléshez?

  • Sí-kesztyű – ezekkel megakadályozhatja, hogy a keze megfagyjon. Ideális esetben válasszon pehely- vagy szintetikus töltéssel (PrimaLoft®) és kivehető béléssel rendelkező modellt. Praktikus kiegészítő lehet a hüvelyk- vagy mutatóujjon lévő gumipánt, amely szemüvegtörlőként használható, valamint a telefon vagy más érintőképernyős kütyü használatára szolgáló ujjhegyek. Az egy- vagy ötujjas kesztyűk közötti választás az egyéni preferenciáktól függ;

  • síszemüveg – védelmet nyújt a nap, a szél és a jégszemcsék ellen;

  • sízokni – válasszon kifejezetten síelésre szánt modelleket, amelyek vékony és légáteresztő anyagokból készülnek, amelyek jól elvezetik a nedvességet és hőszigetelnek (pl. merinógyapjú vagy műszálas);

  • egy balaclava, egy kéménypulóver vagy egy többfunkciós Buff wrap – extra meleget biztosít a nyak és a tarkó számára, különösen szeles napokon vagy nagy sebességű síeléskor. Válasszon légáteresztő anyagból készült modellt, extra meleg réteggel, például gyapjúval.

A legfiatalabb kétdeszkások sífelszerelését a saját felszereléséhez hasonló elvek szerint kell összeállítani. Használja a „hagymás” öltözködési módszert, amely nagy szabadságot ad Önnek, hogy az időjárás vagy a tevékenység intenzitásának függvényében változtassa a viselt rétegek számát. Így elkerülhető a „túl melegem/túl hidegem van” típusú nyafogás, a korai leszállás a lejtőkről, a megfázás vagy a túlmelegedés, ami végül megfázással és korai hazatéréssel végződhet. A legjobb megoldás a lélegző, szél- és vízálló ruházat lesz, amely nem ázik át egy hógolyócsata, sasolás/angyalozás vagy a következő esés során, miközben síelni tanul, és így nem fogja elkedvetleníteni a fiatal síelőt.

Ha azon gondolkodik, hogy egy gyermek síöltözet vagy egy kabát és nadrág szett lenne-e a megfelelőbb, az első lehetőség a kisebb gyermekek számára a legjobb. Nagyobb védelmet nyújt a hideg ellen, mivel nem fog véletlenül felcsavarodni, és nem engedi be a havat a testbe. Kicsit nehéz lehet, amikor ki kell mennie a WC-re. Nagyobb gyermekek számára praktikusabb megoldás lehet egy kétrészes szett, amely magas derekú nadrággal és nadrágtartóval rendelkezik, hogy a ruhadarabot a helyén tartsa, valamint egy kabát, amely fel van szerelve húzózsinórral, hóövvel és egy cipzáras zsebbel az ujjában, hogy elrejtse a síbérletet (így a gyermek könnyen be tudja olvasni a kártyát például a sorompónál). Cserélje le a sálat egy hosszúkás kéményű, softshellből készült (ez véd a hideg, a szél és a nedvesség ellen, miközben lehetővé teszi a bőr lélegzését) és gyapjúval bélelt pulóverre. Szeretnénk emlékeztetni Önöket, hogy Lengyelországban a gyermekek és a fiatalok 16 éves korukig kötelesek sisakot viselni, amikor síelés vagy snowboardozás közben kijelölt lejtőn síelnek vagy snowboardoznak.

A megfelelő sífelszerelés a felnőttek és a gyermekek számára egyaránt garancia a sikeres síterepi tartózkodásra. Válasszon réteges ruházatot és lélegző, vízlepergető és szélálló anyagokat, amelyek emellett minden helyzetben magas hőkomfortot biztosítanak. A Sportano.hu weboldalon a teljes sífelszerelését kiegészítheti. Síruházat és kiegészítők széles választéka olyan vezető gyártóktól, mint: HEAD, Salomon, K2, 4F, Black Diamond, Brubeck, Color Kids, Dynafit, Helly Hansen, icebreaker, La Sportiva, LEGO, Nordica, POC, Silvini, Rossignol vagy Viking lehetővé teszi, hogy a sífelszerelést az egyéni igényeidnek és képességeidnek megfelelően alakítsd ki.

Ön is gondolkodik sífutáson? Olvassa el útmutatónkat: Hogyan öltözzek sífutáshoz?

Ajánlott termékek