Mi az a survival és milyen survival felszerelést vigyél magaddal az első utadra?

Rafał Czarnecki 12.03.2024

Olyan szabadtéri tevékenységet keresel, ami igazi kikapcsolódást jelent a mindennapokból? Nem félsz a nehéz kihívásoktól és szeretsz új készségeket elsajátítani? Ebben a cikkben elmagyarázzuk, mi az a survival, mit jelent és milyen felszereléssel kell rendelkezned, ha az első survival túrádra készülsz.

A survival egy olyan tevékenységtípus, amelynek célja a nehéz körülmények közötti túlélés. A legtömörebb definíciót egy lengyel író, oktató és az eszme népszerűsítője – Krzysztof J. Kwiatkowski – alkotta meg, aki a survivalt önmentésnek nevezte.

A survival olyan ismereteken és gyakorlati készségeken alapul, amelyek lehetővé teszik, hogy az ember nehéz terepviszonyok között is kielégítse legfontosabb szükségleteit. Arról szól, hogy ismeretlen környezetben, néha kedvezőtlen időjárás mellett is helyt kell állni akkor, amikor a lehetséges támaszok messze vannak és a civilizáció számos vívmánya nem használható.

A túlélés interdiszciplináris területnek tekinthető, mivel olyan tudományokra támaszkodik, mint az orvostudomány, a pszichológia, a fiziológia, a fizika, a kémia, a földrajz, a botanika és a meteorológia. Fontos szerepet játszanak a survivalban részt vevő emberek személyiségjegyeivel és pszichéjével kapcsolatos kérdések. Ez a tevékenység olyan embereknek való, akik képesek elviselni a kellemetlenségeket, türelmesek és kitartóak. Az érzelmek uralásának képessége és a racionális döntések gyors meghozatalának képessége egy potenciálisan stresszes helyzetben szintén fontossá válhat.

Ha a survivalt a történelem szemüvegén keresztül vizsgáljuk, arra a következtetésre jutunk, hogy annak elődei a mi távoli őseink voltak. Az őskorban élő emberek számára az ilyen jellegű készségek elsajátítása élet-halál kérdése volt. Napjainkban ez többnyire egyfajta szabadidős tevékenység.

A survival tágabb fogalom, mint gondolnánk. Az általánosan elfogadott osztályozás szerint akár három területre is vonatkozhat.

A katonai jellegű feladatok elvégzéséhez szükséges ismeretek és készségek elsajátítását, valamint az alkalmasság fenntartását foglalja magában. Ez a tevékenységtípus leggyakrabban a háború kitörése esetén végzett előkészületekkel foglalkozik, bár a szabadidős formák is megtalálhatók benne (amelyekben a hadsereghez nem kötődő amatőrök is részt vesznek). A katonai túlélés magában foglalja például a rendkívül nehéz körülmények között történő intézkedést, például bombázás vagy tűzharc esetén. Az ilyen cselekvési forgatókönyvek általában a kulcsfontosságú erőforrásokhoz – vízhez és élelemhez, valamint gyógyszerekhez – való korlátozott hozzáférést foglalják magukban.

Ez a fajta survival olyan szélsőséges helyzetekhez kapcsolódik, mint a városi területeken bekövetkező katasztrófák (pl. földrengések, árvizek), áramszünetek, terrortámadások vagy zavargások. A városi survival tevékenységek feltételezik az ivóvízhez és az élelmiszerhez való korlátozott hozzáférést, a kommunikáció hiányát, a járványügyi fenyegetéseket és a tömegek agresszióját. Mivel nagyobb embercsoportokról van szó, hasznosak a pszichológiai és társadalmi jelenségek és viselkedések ismeretei. A stresszel szembeni ellenálló képesség és a gyors döntések meghozatalának képessége elengedhetetlen.

Ez az irány áll legközelebb a survival szó köznyelvi értelmezéséhez, amelyre a cikk további részében fogunk összpontosítani. Ez a fajta tevékenység a tudáson és a gyakorlati készségeken alapul, amely lehetővé teszi az ember számára, hogy a civilizáció vívmányaitól távol, természetes környezetben létezzen. Fontos alapelv itt a természet tisztelete. Az általunk végzett tevékenységeknek a lehető legkisebb mértékben szabad beavatkozniuk a környezetbe.

A zöld survival egy érdekes kikapcsolódási formának tekinthető, bár el kell ismerni, hogy nem mindenki számára megfelelő tevékenység. A survivalt olyan emberek szokták választani, akik egy időre elvonulnának az erdőbe azért, hogy kiszakadjanak a városi nyüzsgésből, ugyanakkor szeretik a mozgásban való kikapcsolódást, keresik a szokatlan élményeket és készen állnak az új kihívásokra. Ráadásul nem zavarja őket a kényelem hiánya és a szeszélyes időjárás. Ha azt gondolod, hogy idilli élményben lesz részed, előfordulhat, hogy csalódni fogsz.

Van értelme? A különböző survival tanfolyamok és túlélőtáborok népszerűsége azt bizonyítja, hogy igen. Ráadásul a kikapcsolódásnak ez a formája vonzó mind a felnőttek, mind a gyerekek számára, akiknek sikerül elszakadniuk az okostelefonoktól. A survival lehetővé teszi, hogy olyan készségeket sajátíthass el, amelyek nemcsak a katasztrófahelyzetek, hanem a hétköznapibb helyzetek során is jól jönnek (például egy túraútvonalon bekövetkező hirtelen vihar vagy egy tóparti családi kempingezés során). Megtanít az improvizációra és formálja a jellemet.

Ha úgy döntesz, hogy megpróbálkozol egy ilyen kalanddal, akkor több területre kiterjedő ismereteket és egy sor gyakorlati készséget kell elsajátítanod. Az alábbiakban példákat mutatunk be a survival során elsajátítható kompetenciákra.

Biztos vagy benne, hogy egy hegyi patakban nincsenek olyan protozoonok vagy baktériumok, amelyek mérgezést okozhatnak? Ezt nem lehet „szemmel” módszerrel felmérni. A víz kezelésének ismerete ezért megvédhet a gyomorpanaszoktól.

Egy survival táborozás során valamit enni is kell, így többek között számíthatsz egy, az ehető növények, valamint a gombák azonosításáról szóló tanfolyamra. Ezen felül általában van egy kis elmélet az egyszerűbb vadászati technikákról is.

Egy olyan korban, amikor mindenhová a telefonunk navigációja irányít minket, kevesen tudják, hogyan kell használni a térképet és az iránytűt. Egy survival túrán biztosan el kell sajátítanod ezt a készséget is, valamint azt is megtanulod, hogyan tájékozódj a terepen a csillagok állása vagy a természetben megtalálható nyomok alapján.

Az időjárás romlása vagy az éjszaka közeledte olyan helyzetek, amikor a fejünk felett szükséges fedél elsődleges fontosságúvá válik. A túlélő tanfolyamokon és táborokban ismereteket szerezhetsz a „szabadtéri építkezésről”. Megtanulod, hogyan készíthetsz fejlett szerszámok nélkül olyan rögtönzött menedéket, amely a lehető legnagyobb biztonságérzetet nyújtja számodra.

Ez az egyik alapvető készség. A tűz nemcsak fényforrás, hanem melegen is tart, és lehetővé teszi, hogy meleg ételt készíthess. Survival helyzetben a tábortűz a vadállatokat is elriasztja. Egy ilyen kirándulás alkalmával biztosan megtanulod, mi ég a legjobban és hogyan birkózz meg azzal, ha nincs nálad gyufa vagy öngyújtó.

Az itt leírt tevékenységek résztvevői nem feltétlenül tudják, hogy a tevékenységüket minek nevezik. Mindez azért van, mert két hasonló jelentésű kifejezés működik egymás mellett. Honnan tudod, hogy survivallal és nem bushcrafttal van-e dolgod? A survivalt űzőnek rendelkeznie kell azokkal a készségekkel, amelyekkel túlélhet egy krízishelyzetet. Egy olyan forgatókönyv szerint cselekszik, amelyben a legfontosabb a túlélés. A survival során ad hoc jellegű, a problémákat kell leküzdeni és az első adandó alkalommal biztonságban vissza kell térni a civilizációba.

A bushcraft ehelyett egy életstílus és életforma. Ennek a tevékenységnek a rajongói öncélként kezelik a természethez közeli, a civilizáció számos vívmányától elszigetelt működést. Éppen ezért igyekeznek széles körű készségeket elsajátítani, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy hosszú távon az erdőben élhessenek.

A nehéz terepen való túléléshez néhány egyszerű, de megbízható eszközre van szükséged. Kíváncsi vagy, hogy mit kell tartalmaznia egy túlélőcsomagnak? Nincs egy általános érvényű lista. A hátizsákod tartalma a tudásszintedtől, az évszaktól és a kiszemelt helyszín jellemzőitől függően változhat. Ne feledd, hogy ha ez az első survival túrád, akkor a túlzott minimalizmus nem tanácsos.

Milyen túlélőeszközökre lesz feltétlenül szükséged? Érdmes magaddal vinned egy jó t úrakést . Egy sokoldalúan használható, multitool típusú eszköz is szóba jöhet. Javasolt egy papírtérkép és egy iránytű , valamint egy kovakő (például az Easy Camp Flint Striker) is. Éjszakára szükséged lesz egy független fényforrásra – ideális esetben egy fejlámpára. Ne felejts el egy tartalék elemkészletet vagy powerbankot is magaddal vinni, ha a fejlámpád újratölthető elemekkel rendelkezik. Mindenképpen csomagolj be egy elsősegélycsomagot .

Ha csak most kezded a kalandodat a survivallal, akkor nagy valószínűséggel senki sem fogja megkövetelni tőled, hogy teljesen önellátó legyél. Emiatt érdemes megfontolnod, hogy vigyél-e magaddal könnyű és laktató, fagyasztva szárított élelmiszert . Ha zsinórt és horgot is csomagolsz, az növeli a mozgásteredet, mivel így probléma esetén rögtönzött horgászbotot készíthetsz. Egy turista vízszűrő palack (mint például a Lifestraw Go 2.0) rendkívül hasznos lehet. Ha még nem állsz készen arra, hogy saját magadnak készíts menedéket, fontold meg egy könnyű függőágy és egy esőálló ponyva (pl. Ticket To The Moon TMTARP ) bepakolását. Ez csupán néhány tipp. A teljes listát az egyéni igényeidhez mérten szükséges jól szabottan összeállítani.

Szeretnéd kiegészíteni az első túlélőkészletedet? Vagy tapasztalt survivales vagy és olyan tárgyakat keresel, amelyekkel kiegészítheted a „gyűjteményedet”? A Sportano.hu sportüzletben olyan neves márkák túlélőfelszereléseinek széles választékát találod mint a Gerber, Primus, Easy Camp, Outwell, Petzl, Silva, Ledlenser, Lifestraw, Ticket To The Moon vagy az ENO, amelyeknek köszönhetően akadály nélkül űzheted szenvedélyedet.

Ajánlott termékek