Mászócipők a Sportano.hu kínálatában
A hegymászás olyan feladat, amelyhez gondosan illeszkedő lábbelikre van szükség - a Sportanónál csak a legjobb modelleket választottuk ki. Női, férfi és gyermek mászócipőket találsz kezdőknek és haladóknak olyan cégektől, mint a Scarpa, a Black Diamond és a La Sportiva.
Hogyan válasszak mászócipőt a szintemnek megfelelően?
A hegymászócipőnek méret és forma szempontjából is illeszkednie kell. Ez viszont függ az Ön mászási szintjétől, a mászás típusától és az Ön által preferált technikától.
Mászócipő kezdőknek
A hegymászócipővel való első érintkezés kellemetlen lehet. Függetlenül attól, hogy milyen szinten mászol, ezek mindig olyan lábbelik, amelyek jól illeszkednek a lábadhoz. Kezdőknek azonban kevésbé szorosan illeszkedő modellek javasoltak - 5-10 mm-rel hosszabbnak kell lenniük, mint a lábad.
A kezdőknek szánt hegymászócipőket enyhe aszimmetriáról is fel lehet ismerni. E cipők talpa nem túl homorú a lábközépcsontok területén. A nagylábujj nem olyan kifejezett, mint a tapasztaltabb hegymászók esetében.
A kezdőknek, akik azon gondolkodnak, hogy milyen cipőt válasszanak mászófalhoz vagy sziklamászáshoz, érdemes kopásálló gumival bevont cipőt vásárolni. Bár jobban korlátozzák a lábfej és a talaj közötti érintkezést, hosszabb ideig tartanak.
Középhaladó mászócipő
A tapasztaltabb hegymászókat a pontosabb modellek érdekelhetik. A középhaladó hegymászók számára készült hegymászócipőnek szorosan kell illeszkednie a lábhoz. A nagyobb aszimmetria is fontos, ami azt jelenti, hogy a cipőnek előrébb kell helyeznie a nagylábujjat és nagyobb középtalp mélyedést kell kialakítania.
A mászócipő kiválasztása a rögzítés módjától is függ. A legjobb eredményt a csipkék adják. Ezek lehetővé teszik, hogy pontosan illeszkedjen új cipője, különösen a keskenyebb lábúak számára. A köztes modelleknek sem kell annyira kopásállónak lenniük.
Mászócipő profiknak
Az évek óta hegymászó emberek lábbelije a legpontosabb, mégis a legkényelmetlenebb cipőtípus. A szakemberek a lábméretüknél 5-10 mm-rel kisebb modelleket választanak.
A haladó hegymászóknak szánt mászócipőkre szintén jellemző a nagylábujj területén jelentkező jelentős aszimmetria és a lábfej középső részén erősen homorú talp. Magas súrlódási együtthatóval rendelkeznek, ami kiváló felületi tapintást biztosít.
Melyik mászócipő a falra és melyik a hegyekbe?
A kezdők az erre a célra kialakított mászófalakon kezdik a mászókalandot. Az edzésenkénti emelkedők száma jelentős lehet, és a hegymászócipőt minden egyes emelkedő után le kell venni. Ezért érdemes tépőzáras cipőt választani, vagy olyat, amelybe a lábad bele tud csúszni.
A középhaladó és magasabb szinteken már ismered a kedvenc technikáidat és mászótípusaidat. Számuk és kombinációik jelentősek, ami azt jelenti, hogy nincsenek univerzális hegymászócipők.
A sziklákon például nincs hiány repedésekből, hasadékokból és élekből, amelyek miatt a lábad oldalával kell megtámasztanod magad. Az ilyen helyekre a vastag bőrből készült, gumibetétes bakancsok a legjobbak. Sokan használják a sarokhorog technikát a sziklás kiemelkedéseken. Aki használja, annak vastagabb gumival ellátott cipőre lesz szüksége a sarkán. A lábujjakkal való horogvetés szintén a lábfej egy adott részének erősítését igényli.